Reklama
Archiv - Zprávy

Nová Kia Ceed GT nabídne dvě převodovky

Kia Ceed GT se poprvé představí veřejnosti letos v říjnu na autosalonu v Paříži 2018 po boku nového modelu ProCeed GT.
Zdroj: KIA

Původní modely cee’d GT a pro_cee’d GT, uvedené v roce 2013, představovaly historicky první dynamicky zaměřené hatchbacky značky Kia. Nový Ceed GT navazuje tam, kde předchůdci skončili, a přináší tak výkonný přeplňovaný motor 1,6 litru a širokou nabídku technologií zaměřených na komfort, bezpečnost a praktickou využitelnost. Nový Ceed GT bude jako první dynamicky zaměřený hatchback značky Kia nabízet na přání vedle standardního šestistupňového manuálního ústrojí i sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku.

Nové vozy Ceed GT a ProCeed GT se začnou vyrábět v listopadu v žilinském závodu na Slovensku po boku modelů Ceed, ProCeed a Ceed Sportswagon. Prodeje budou spuštěny v prvním čtvrtletí roku 2019, a to výhradně na evropském trhu. Na model Ceed GT se bude vztahovat sedmiletá záruka Kia (s omezením na 150 tis. km) již ve standardu.

Ceed GT se sportovním vzhledem

Sportovní exteriér modelu Ceed GT jej viditelně odlišuje od ostatních zástupců řady Ceed. Tam, kde design nové řady Ceed charakterizuje spojení čistých prolisů a zaoblených částí karoserie, provedení GT má sportovnější tvary než tradiční verze modelu. Ceed GT má nové provedení předního nárazníku s většími otvory sání vzduchu s leskle černým dekorem ve spodní části. Podobně jako Ceed i nové GT uplatňuje moderní interpretaci LED světel denního svícení připomínajících čtyři kostky ledu, začleněných do jednotky hlavních světlometů. Pro nový model byla upravena i ‚tygří‘ maska chladiče s tmavě chromovým lemováním a logem GT. Masku chladiče zdobí subtilní červené akcenty. Z boku zaujmou lesklé chromové okenní lišty a výraznější prahy karoserie, vyvedené v leskle černém a červeném tónu. Standardně dodávaná 18" kola z hliníkové slitiny používají nový korunový střed v červeném odstínu a za paprsky kol uvidíme červeně lakované brzdové třmeny. Světlá výška 135 mm je o 5 mm menší než v případě provedení Ceed a Ceed Sportswagon, a tak vůz působí sportovněji a vykazuje nižší celkové těžiště. S předním nárazníkem je sladěn i zadní nárazník GT, jehož součástí je subtilní zadní difuzor v leskle černém provedení a označení GT. Malý střešní spoiler napomáhá k lepší aerodynamice vozu. Ceed GT bude k dispozici v osmi odstínech karoserie, včetně speciálně navržených 18" litých kolech.

Design interiéru a obestavění prostoru

Provedení GT používá stejně ergonomické uspořádání kabiny jako ostatní modely řady Ceed. Povrchy jsou z kvalitních měkčených materiálů s kovovými obklady a přístrojová deska je v zájmu co nejsnazšího používání natočena směrem k řidiči. „Plovoucí‘ dotykový displej systému palubního infotainmentu o úhlopříčce 7 nebo 8" se nachází na středu přístrojové desky včetně ovládacích prvků audio soustavy, vytápění a ventilace. Šedé čalounění střechy standardních modelů Ceed je zde nahrazeno černou látkou pro pocit těsnějšího obklopení cestujících. Všechna provedení GT používají dole zploštělý volant s logem GT a hliníkové obložení pedálů řidiče. U provedení s dvouspojkovou automatickou převodovkou Kia jsou k dispozici nová hliníková pádla řazení na sloupku volantu. Nová sportovní sedala, byla navržena speciálně pro Ceed GT. Nabízejí větší a pevnější výplně v oblasti boků a stehen než u původního modelu cee’d GT. Sedadla čalouněná černou kůží a velurem dekoruje červené prošívání a stejně barevné prošívané logo GT v opěradle. Mnoho řidičů si přeje, aby dynamicky zaměřený hatchback dokázal bez potíží posloužit i v každodenním životě – neboť u mnoha majitelů může jít o jediný vůz, který mají k dispozici. Klíčová je proto i otázka praktické použitelnosti Model Ceed GT disponuje stejně velkým zavazadelníkem o objemu 395 litrů jako ostatní varianty řady Ceed. Spodní hrana kufru je o 87 mm níže než u modelu předchozí generace, což výrazně usnadňuje nakládání a vykládání těžkých nebo neforemných předmětů. Zdvojená podlaha zavazadlového prostoru umožňuje majiteli upravovat výšku podlahy kufru ve dvou úrovních, a tak snadno naložit rozměrné předměty, nebo naopak vytvořit skrytou schránku pod podlahou. Standardem jsou zadní sedadla dělená a sklopná v poměru 60:40 s možností jednoduchého sklápění tahem páčky uvnitř výklopné zádě.

Model Ceed GT byl zkonstruován a vyvinut výlučně pro evropské cesty a evropské řidiče. Pod vedením Alberta Biermanna, šéfa testování vozidel a vývoje nejvýkonnějších modelů automobilky Kia, prodělal tento vůz o šest měsíců delší testování než vozy standardní modelové řady Ceed. Základní zadání znělo zdokonalit jízdní agilitu v zatáčkách, stáčivou odezvu, záběrové schopnosti a odezvu řízení při zachování atmosféry ‚gran turisma‘, spojené s každodenní využitelností, která je typická pro všechny dynamicky orientované modely Kia. GT používá tentýž systém plně nezávislého zavěšení kol jako model Ceed. Dodatečné půlroční ladění geometrie zavěšení kol se v tomto případě změnilo v agilnější jízdu a vyšší požitek za volantem. Nový dynamicky zaměřený hatchback má o 5 mm menší světlou výšku než varianty Ceed a Ceed Sportswagon, což znamená i snížení těžiště vozu. Tužší přední i zadní pružiny znamenají menší náklony karoserie i preciznější odezvu na pokyny od volantu a současně přinášejí sebejistější a agilnější jízdu za všech jízdních podmínek – aniž by však vůz tratil v otázkách pohodlí při delších jízdách nebo na nekvalitních površích. Měkčí přední i zadní stabilizátory kromě toho zajišťují lepší kontakt vnitřních kol s vozovkou, držení stopy a záběrové schopnosti, a to i při rychlém zdolávání zatáček. Díky uvedeným úpravám podvozku si majitel GT může vychutnat rychlejší průjezdy zatáčkami než u mnoha výkonnějších ‚hot-hatchů‘ s pohonem předních kol. Standardně dodávaný systém elektronického řízení stability vozu (ESC) byl kromě toho pečlivě odladěn tak, aby milovníkům ostřejší jízdy nabídl více svobody při zkoumání odladěných dynamických schopností vozu s lepšími parametry rychlosti stáčení zadní nápravy. V základní výbavě je i stabilizační systém VSM z vlastního vývoje Kia, stejně tak jako technologie vektorování točivého momentu pomocí přibrzďování kol. Tento dodatečný elektronický prvek na podporu řízení inteligentním přibrzďováním vnitřních kol potlačuje nedotáčivost v zatáčkách – a zaručuje vyšší potěšení z cestování i jistotu řidiče za volantem Ceedu GT na nerovných cestách i v horských průsmycích, kde vývoj tohoto modelu probíhal.

Spolehlivé zpomalování mají na starost lépe dimenzované brzdy, kdy standardní odvětrávané přední kotouče o průměru 288 mm z modelu Ceed nahrazují kotouče o velikosti 320 mm. Kotouče v GT jsou kromě toho o 3 mm silnější (28 mm), a lépe tak pohlcují tepelnou energii vznikající přeměnou kinetické energie a odolávají slábnutí účinku při opakovaném použití.

Hnací ústrojí

První vozy cee’d GT a pro_cee’d GT odhalené v roce 2013 poháněl nově vyvinutý přeplňovaný benzinový motor 1,6 litru T-GDI (zkr. Turbocharged Gasoline Direct Injection) s přímým vstřikováním paliva. Nový motor s nižším zdvihovým objemem, přeplňováním a rychlou odezvou na pokyny od pedálu plynu v celém spektru otáček jasně definoval schopnost nabídnout bez otálení dostatečný výkon za všech podmínek. Ve stejném duchu pokračuje i nový Ceed GT s jednotkou 1,6 litru T-GDI, která pro potřeby nového modelu prošla modernizací. Motor 1,6 litru T-GDI o nejvyšším výkonu 204 k při 6 000 1/min i nadále zajišťuje nenucené zrychlování a hladce dostupný točivý moment. Nejvyšší točivý moment 265 N.m je k dispozici v širokém pásmu od 1 500 do 4 500 o1/min. Pohonná jednotka standardně spolupracuje se šestistupňovou manuální převodovkou. V reakci na požadavky evropských zájemců se tento dynamicky zaměřený hatchback bude poprvé nabízet i v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou.

Systém Drive Mode Select – u vozů vybavených sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou – umožňuje řidiči dále zvýšit požitek z jízdy. Volič Drive Mode Select přepínáním mezi režimy Normal a Sport upravuje účinek posilovače řízení a jemně mění charakter odezvy hnacího ústrojí. V režimu Normal se vůz snaží maximálně zužitkovat technologie pro úsporu paliva a nabízí uvolněnější reakce řízení. V režimu Sport se naopak zostřuje odezva škrticí klapky i převodovky a optimalizuje zrychlování – rozjezd z místa i pružné zrychlení – a upravuje se charakter řízení s tužší zpětnou vazbou a přesnějšími reakcemi na pokyny od řidiče. Také umožňuje řidiči naplno využít nejvyšší výkon GT (na úrovni 6 000 1/min) záměrným udržováním vyšších otáček motoru při akceleraci.

Pohonná jednotka je spojena s elektronickým generátorem zvuku, který do kabiny přenáší osobitý zvukový doprovod motoru GT. Ke sportovnějšímu zvukovému projevu rovněž přispívají nové výfukové klapky, které umocňují pocit zrychlování při šlapání na plynový pedál a současně zajišťují, aby vůz zůstal tichý a kultivovaný za ustálených rychlostí.

Technologie a bezpečnost

Standardně dodávaný ‚plovoucí‘ systém palubního infotainmentu může zahrnovat buďto audiosystém s dotykovým displejem o velikosti 7,0", nebo audiosystém s navigací a dotykovým displejem o velikosti 8,0", včetně online služeb Kia Connected Services s podporou od TomTom. Tento systém podporuje úplnou integraci chytrých telefonů prostřednictvím systému Apple CarPlay (pro přístroje iPhone 5 nebo novější), resp. Android Auto (pro telefony se systémem Android 5.0 / Lollipop nebo novějším). Zákazníci mohou zvolit výkonný audiosystém JBL Premium s technologií Clari-Fi pro zvýšení kvality komprimovaného zvuku. Již v základní výbavě najdeme připojení pro chytré telefony přes Bluetooth, automatické světlomety a systém bezklíčového vstupu. Na přání dodávané vyhřívání čelního skla – s prakticky neviditelnými drátky ve skle – usnadňuje život za zimních měsíců (námraza, led, mlha). V nabídce prvků na přání najdeme i bezdrátové nabíjení chytrých telefonů, vyhřívaná přední a zadní sedadla.

Kromě standardně montovaných šesti airbagů přispívají k ochraně cestujících propracované technologie na podporu řízení, zahrnující systémy aktivní bezpečnosti ke zmírnění rizika dopravní nehody. Standardní nabídka bezpečnostních technologií obsahuje automatické přepínání dálkových světlometů, systém rozpoznávání únavy řidiče a systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu pro zamezení čelním kolizím. K dispozici je i technologie sledování vozidla v jízdním pruhu, představující systém autonomního řízení 2. úrovně; sleduje vpředu jedoucí vozidla a rozpoznává vodorovné dopravní značení pro udržování vozidla v daném pruhu na rychlostní komunikaci. Uvedený systém ovládá zrychlování, brzdění a řízení s využitím radarových senzorů k udržování bezpečného odstupu od vozidla vpředu. Technologie sledování vozidla v jízdním pruhu funguje za rychlostí od 0 do 180 km/h. Z dalších technologií na přání jmenujme inteligentní tempomat (Smart Cruise Control) s funkcí Stop & Go, systém pro sledování mrtvých úhlů, systém pro monitorování provozu za vozidlem, inteligentní parkovací asistent a rozpoznávání chodců pro zamezení čelním kolizím. Každý nový Ceed je standardně vybaven stabilizačním systémem VSM (Vehicle Stability Management). Ten zajišťuje stabilitu při brzdění a průjezdu zatáčkami díky automatické regulaci elektronického řízení stability vozu (ESC) při detekci ztráty přilnavosti.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV