Reklama
Archiv - Zprávy

Nová generace vozů Toyota Crown razí nové trendy

V autosalonech Toyota v Japonsku debutuje nová generace modelu Crown. Vlajkový sedan je výkladní skříní nejmodernějších technologií značky.
Zdroj: Toyota

Dostal architekturu TNGA, nový hybridní pohon, balíček Toyota SafetySense a další systémy zvyšující bezpečnost založené na výměně informací v cloudu a umělé inteligenci. Už od premiéry první generace v roce 1955 je Toyota Crown v Japonsku symbolem inovativnosti. V roce 1987 se v osmé generaci modelu objevil systém kontroly trakce, v roce 1991 pak výbava deváté generace obsahovala ABS. Nejnovější technologie se mnohokrát staly součástí výbavy Toyoty Crown dříve, než se objevily v dalších modelech. Crown patnácté generace je ve standardu vybaven modulem automatické výměny dat DCM. Stálé bezdrátové spojení posouvá vztah mezi automobilem a uživatelem do nové dimenze. Nové služby založené na výměně dat v reálném čase se zaměřují na bezpečnost, komfort a pohodlné používání.

Větší bezpečnost

Do standardní výbavy Crown patří nová sada systémů aktivní bezpečnosti Toyota SafetySense druhé generace. Nový, menší modul se zabudovanou kamerou a radarovým čidlem s vyšší citlivostí a dosahem dodává sedanu Toyoty nové funkce: rozšiřuje funkcionality systému předcházení kolizím odhalováním cyklistů za dne a chodců dokonce i v noci. Zvyšuje také účinnost systému bránícího nechtěnému opuštění jízdního pruhu díky korelaci nacházení čar na vozovce a fungování aktivního tempomatu. Nový Crown je také vybaven funkcí automatického brzdění během manévrování na parkovišti.

Nové informační technologie

Připojení vozidla do sítě umožňuje řidiči přístup k HELPNET, tedy systému, který automaticky informuje záchranné složky o nehodě, a e-Care, díky kterému dealer na základě údajů z automobilu informuje zákazníka o tom, kdy je nejlepší doba na servis. Toyota's Operator Service zajišťuje automatizovaný kontakt s operátorem prostřednictvím multimediálního systému vozidla. Operátor pomáhá využívat navigaci a podporuje řidiče v případě, že dojde k náhlé poruše. Dalším moderním řešením zvyšujícím bezpečnost je systém ITS Connect, díky kterému si automobily, které mají tento systém ve výbavě, vyměňují informace navzájem mezi sebou i se zařízeními silniční infrastruktury, jako jsou například semafory, aby předcházely nehodám. Systém Passable Route Map pak ukazuje únikové cesty během přírodních katastrof.

Testování na Nürburgringu

Nová Toyota Crown byla zkonstruovaná v architektuře TNGA. Její jízdní vlastnosti se testovaly a dolaďovaly na Nürburgringu, okruhu považovaném za nejobtížnější trať na světě. Díky platformě TNGA má vůz níže uložené těžiště, a to mimo jiné díky nižšímu upevnění motoru, jeho hmotnost je navíc optimálně rozložená mezi přední a zadní částí. Víceramenné zavěšení vpředu i vzadu zvyšuje jistotu řízení.

Hybrid nebo turbo?

Škála pohonů zahrnuje tři možnosti výběru - dva hybridní pohony a přeplňovaný benzinový motor. Pohon DynamicForceEngine Hybrid System s 2,5l motorem se vyznačuje vysokou tepelnou účinností dosahující až 40 procent. Tento pohon dodává výkon 226 koní a spolupracuje s nikl-vodíkovou trakční baterií. Pohon Multi-stage Hybrid System s motorem V6 3,5 litru generuje 359 koní výkonu a elektromotor o výkonu 180 koní čerpá energii z lithium-iontového akumulátoru. Třetí variantou je dvoulitrový přeplňovaný benzinový motor 8AR-FTS o výkonu 245 koní a s maximálním točivým momentem 350 N.m.

Nový model se vyrábí v továrně Motomachi, kde se mimo jiné konstruoval i Lexus LFA a nyní zde vznikají Lexus LC a Toyota Mirai. Toyota chce dodávat japonským zákazníkům 4 500 vozů Crown měsíčně.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV