Reklama
Archiv - Zprávy

Nepřekážejte v levém pruhu, upozorňuje řidiče kampaň

Snad všechny země na světě bojují se stejným problémem. Spousta řidičů zbytečně blokuje "rychlé" pruhy na dálnicích. Přitom neohleduplná pomalá jízda může být nebezpečnější než rychlost o něco překračující limit.

Zatímco v minulosti se o překážení v prostředním nebo levém pruhu moc nemluvilo a policie takové chování jen málokdy pokutovala, v poslední době se to mění. Se stále větší hustotou dopravy je co největší plynulost klíčová. Jako jedni z prvních se tomuto problému začali intenzivně věnovat dopravní policisté ve Velké Británii. Při tom se ukázalo, že mnozí pokutovaní řidiči vůbec netuší, že dělají něco špatně – a někteří to vůbec nedokázali pochopit. Důsledná a dlouhodobá osvěta je tak podle všeho velmi potřebná.

Konec tolerování podobně bezohledného chování před časem vyhlásila také česká policie. I když musíme říct, že alespoň na D1 u Prahy se to zatím moc neprojevilo a prostředním pruhem se stále často sunou osamělí jezdci, kteří komplikují dopravu za sebou. Každopádně pokud vás chytí policisté, na rozdíl od minulosti už byste neměli odejít pouze s domluvou. Prozatím odložená úprava bodového systému počítala dokonce s automatickým trestem ve výši 1500 korun a dvěma body. A je to potřeba – za jediný měsíc například policisté Moravskoslezského kraje pokutovali 257 překážejících řidičů, přičemž ti nejotrlejší údajně v levém pruhu jedou klidně i 10 minut.

Pomalu neznamená bezpečně

Kdo někdy řídil ve Spojených státech, jistě potvrdí, že tamní řidiči patří v překážení ke světové špičce. Protože se v USA obecně jezdí pomalu, převládá na silnicích často pocit, že volba jízdního pruhu je tak nějak dobrovolná. Přitom velká část států jasně zakazuje jízdu v levém pruhu mimo předjíždění a většina alespoň nařizuje uhnout rychlejším autům. I tam už se však s neznalostí a bezohledností snaží bojovat.

Nová kampaň uvádí i jeden zajímavý údaj. Pokud řidič jede o 5 mil v hodině pomaleji než okolní provoz, je větší pravděpodobnost, že způsobí nehodu, než řidič jedoucí o 5 mil v hodině rychleji. Zmiňován je také příklad Německa, kde je nehod málo, přestože na řadě úseků dálnic není vymáhán žádný rychlostní limit.

 

Každopádně budeme muset být trpěliví, změna k lepšímu totiž bude chtít ještě hodně vysvětlování a přinejmenším pár let přesvědčování. Určitě je ale možná. I na českých silnicích je například patrné, že se řidiči stále lépe potýkají s pravidlem zipu, i když k ideálu je zatím stále daleko.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV