Reklama
Archiv - Zprávy

Nejdříve to bylo auto, pak hodinky, teď zase auto - znovuvzkříšený Borgward

Další obnovenou značkou je německá Borgward. Potomkům zakladatele se ji podařilo zpeněžit nejprve licencí za využití pro náramkové hodinky a nyní prodali značku pro novou výrobu automobilů!
Zdroj: Tom Hyan

Budou úspěšní?

            Upřímně řečeno, Borgward žádnou legendou nikdy nebyl. Vyráběl standardní osobní automobily stejně jako Opel, po válce dosáhl jistých úspěchů zejména s typem Borgward Isabella, ale v roce 1961 zkrachoval. Pokus o přenesení produkce do Mexika také nevyšel, stejně jako snaha o nový Borgward na základě amerického AMC Hornetu. A pak bylo ticho po pěšině. Vnuci Carla F.W. Borgwarda, německého průmyslníka a zakladatele automobilového koncernu z Brém, postupně sdružujícího značky Hansa, Lloyd, Goliath a Borgward, ovšem usoudili, že jejich jméno má jistý potenciál! Eric Borgward se dohodl na výrobě hodinek, ale Christian Borgward už v květnu 2008 založil novou společnost Borgward AG ve švýcarském Lucernu a zajistil si norského šéfdesignera Einara Hareideho, proslulého stylingem Mercedesu E-Klasse ročníku 1995! Sedm let pracovali na návratu značky, před autosalonem v Ženevě 2015 vyrobili propagační video a pak tam na prázdném stánku s velkým logem ukázali historickou Isabellu z padesátých let. Nyní za své sídlo prohlašují německý Stuttgart...

 

Čínská spojka

            Bylo jasné, že potřebují investora, a kde jinde ho hledat, než v Číně! Povedlo se, výrobce nákladních vozů Beiqi Foton Motors vstoupil do projektu a první typy BX7, samozřejmě kategorie SUV, se skvěly už na autosalonu 2015 ve Frankfurtu! Tím evropská prezentace skončila, Borgward ale oznámil, že vstoupí nejprve na čínský trh. Pondělní večer před autosalonem v Ženevě 2016 pak uspořádali pro zvané velkolepou prezentaci v prázdné hale u ženevského letiště. Účastníci tam zhlédli nejen BX7, ale i menší BX5 a prototyp crossoveru BX6 TS. Podle Ulricha Walkera, generálního ředitele, jde všechno podle plánu. Letos byl Borgward ve Frankfurtu opět s tím, že do konce roku vstoupí na německý trh. Vystavoval řadu vozů SUV, známých jako BX7 včetně plně elektrické verze BXi7 a rovněž BX5, překvapil však studií čtyřmístného sedanu Isabella Concept, která prý ukazuje designový směr značky. Bylo uvedeno, že počet objednávek na Borgwardy v Číně během dvou let dosáhl sedmdesát tisíc! V Německu se mají Borgwardy prodávat on line v síti Sixt Neuwagen. Tak uvidíme. Ještě ambicióznější plány měl izraelsko-čínský projekt Qoros, ale dnes po něm není v Evropě ani památky. Přestože jeho prvním dealerem byla společnost Auto Palace v Bratislavě.

Autor textu a foto: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV