Reklama
Archiv - Testy

Nečekaně originální. První svezení s Range Roverem Velar

Taky jste si mysleli, že další Range Rover už se do nabídky téhle britské značky nevejde? Já ano, a proto mě Velar hodně překvapil. Poté, co jsem za jeho volantem najezdil skoro čtyři sta kilometrů na norských silnicích, ale musím říct, že mě tohle auto hrozně baví. A není to jen menší verze aut, která už známe
Zdroj: Range Rover

Velar bylo označení prvního prototypu budoucího Range Roveru z pozdních šedesátých let. Slovo Velar je odvozené od latinského slovesa velare, které znamená skrýt. Přeneseně tedy tajný. A tajný byl i vývoj aktuálního modelu Velar, který se poněkud překvapivě objevil bez varování na letošním autosalonu v Ženevě. Stačí se na něj podívat a je jasné, že tohle je zvláštní druh off-roadu. Je extrémně uhlazený. Tento dojem způsobuje nejen samotný design s jednoduchými liniemi, fantastickými dozadu protaženými proporcemi a od těla karoserie oddělenou střechou, ale také různé detaily. Mezi ně patří třeba zajížděcí kliky dveří.

Ona uhlazenost ale pokračuje i uvnitř. Posadíte se na vysoko umístěná sedadla a překvapí vás hladkost a jednoduchost interiéru. Všude je senzační kombinace kůže, dřeva a skla. Jakmile nastartujete, rozzáří se přístroje za volantem, napřímí se centrální displej a rozsvítí se další obrazovka integrovaná do středového panelu. Oba tyhle displeje si mezi sebou vyměňují informace a celé to funguje docela dobře. Nastavování terénních systémů a klimatizace je velmi jednoduché. Dovedu si ale představit, že další generace takto řešeného systému budou komplexnější a ještě více propojené.

Víc než nafouknutý F-Pace

Abyste Velar pochopili, měli byste vědět, že jeho technickým základem není ani ocelový Evoque, ani velké hliníkové modely Range Roveru, ale taktéž hliníkový Jaguar F-Pace. Velar je mohutnější, větší a samozřejmě není tak sportovní. Má také vzduchové odpružení, které zlepšuje komfort a současně dokáže zvýšit i světlou výšku - až na čtvrt metru. Jízda s Velarem je proto extrémně pohodlná. Nezáleží na tom, po jaké silnici zrovna jedete, Velar je prostě superpohodlné auto, které se nenuceně pohupuje a izoluje vás od povrchu pod koly.

Přitom to ale není gumové pohupování, které vás odděluje od řízení. Když karoserii dáte v zatáčkách trochu času, budete překvapeni, jak skvěle se tohle auto řídí a jak ho cítíte „pod zadkem“. To se nejvíce projevilo na desetikilometrové šotolinové cestě. Na brzdách si tohle auto snadno „nahrbíte“, a když dáte pokyn sladěným pohybem volantu a plynového pedálu, karoserie se zhoupne, zadní kola se mírně odsadí a vy si užíváte fantastickou akceleraci. Samozřejmě nejde o žádné velké driftování, ale spíše příjemně dravou jízdu, při níž máte pocit, že auto opravdu řídíte. A to se u takto velkých a pohodlných SUV často nevidí. Samozřejmostí je potom tradiční jemnost a obratnost, s níž můžete Range Rovery ovládat v terénu.

Reklama

Vlastní osobnost

Range Rover Velar je hodně výjimečné auto. Má zatraceně přitažlivý styl, který se dokonale hodí do center moderních měst. Dobré je, že i když je menší než Range Rover Sport, nemáte pocit, že by byl oproti němu méněcenný. Má prostě jiný charakter a díky větší kompaktnosti je pro jízdu po městě rozhodně příjemnější. Také terénními schopnostmi se větším sourozencům, i když nemá redukci, takřka vyrovná. Samozřejmě, že to není levné auto - jeho cena začíná na 1 653 223 Kč. Velar tak, stejně jako ostatní Range Rovery, není pro každého. Je to ale senzační stylový stroj, za jehož volantem si budete připadat hodně speciálně.

Z mých dosavadních zkušeností se k Velaru skvěle hodí některý ze třílitrových šestiválců: P380 o výkonu 380 koní, případně D300 o síle 300 koní. K dispozici jsou nicméně také dvoulitrové čtyřválce P250, P300, D180 a D240. Všechny verze jsou vybaveny osmistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV