Reklama
Archiv - Zprávy

Nebezpečný aquaplaning. Víte, jak správně zareagovat?

S odchodem léta nastává období dešťů a podzimních mlh, které by se mělo odrazit také na vašem jízdním stylu. Na vlhké silnici se ani zdaleka nedá jezdit tak snadno jako na suchu. Na volantu byste měli být maximálně plynulí a s rostoucím množstvím vody na asfaltu svou jemnost ještě zvyšovat. Co ale dělat, když nečekaně vjedete do hluboké vrstvy vody?
Zdroj: Policie ČR

Aquaplaning býval jedním z největších zabijáků dřívějších let. Primitivnější auta bez stabilizačních systémů a moderních pneumatik byla k neovladatelnému smýkání po vodě mnohem náchylnější. Fyziku ale nelze oblafnout ani dnes, a tak i v případě, že vám auto všemožně pomáhá, musíte to být vy, kdo si s nebezpečnou situací dokáže za volantem správně poradit. Jak totiž ukazují poslední dny, jakmile začne pršet, začínáme na silnicích podstatně víc chybovat a bourat.

Jak krizové situaci předejít

Prvním pravidlem je přiměřená rychlost jízdy především na silnici, kterou dobře neznáte. V neznámém prostředí je riziko aquaplaningu vyšší, protože můžete vjet do louže či vyjetých kolejí, které jste nečekali. Logicky je pak také třeba sledovat silnici a předvídat, ve kterých místech by se voda mohla držet. Typickým příkladem bývají třeba zrádná údolíčka na dálnicích, kde se klesání mění ve stoupání.

Nejzásadnějším faktorem jsou nicméně vaše pneumatiky, což ostatně na silnici platí pro všechny situace. Platí zde přímá úměra - čím vyšší dezén, tím lepší ovladatelnost. Nová letní pneumatika je schopna odvést až 35 litrů vody za sekundu, všechny čtyři pneumatiky tak ve vteřine odvedou zhruba 140 litrů. A to je půlka vany! Zvláště na podzim to tedy chce pořádné pneumatiky, zákonný limit 1,6 milimetru u letních gum rozhodně není dostatečný. S dobrým obutím naopak lze hlubokou louži projet bez problémů i ve vysoké rychlosti.

Jak jí vyřešit, když se to nepovedlo

Co ale dělat, když už se do nechtěného aquaplaningu dostanete? Vlastně nic. Ač se to nezdá, je to totiž to nejlepší, co můžete udělat. Systém ESP, kterým jsou v dnešní době vybavena všechna vozidla, už se o zbytek postará. Náhlý přenos hmotnosti spojený s brzděním nebo přílišnou snahou nasměrovat vůz jiným směrem v takovém případě auto jen rozhodí a výsledkem může být smyk, který už se řeší mnohem hůř.

Pokud vám tedy na vodě náhle výrazně zlehkne řízení v rukou, což je typický příznak aquaplaningu, případně vyletí otáčky motoru, pokud zrovna stojíte na plynu, prostě plynule pusťte plyn, držte volant rovně a v autě s manuální převodovkou ještě ideálně sešlápněte spojku. Žádné prudké pohyby. A pak už jen čekejte, než auto samo zpomalí natolik, že pneumatiky zvládnou vodu odvádět a získají ztracený kontakt s vozovkou. V tu chvíli je důležité, aby kola mířila rovně a auto skokově nezatočilo.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV