Reklama
Archiv - Zprávy

Nabíjení má být snazší než natankování. BMW nabídne Wireless Charging.

BMW nabídne továrně montovaný systém pro indukční dobíjení vysokonapěťové baterie v plug-in hybridním vozidle. Zatím se k tomu chystá v Číně.
Zdroj: BMW

Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging lze nyní objednávat jako výbavu na přání pro BMW 530e iPerformance a pro BMW 530Le iPerformance vyráběné a prodávané v Číně, která je klíčovým trhem, pokud jde o elektrickou mobilitu.

Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging umožňuje po zaparkování vozu na základovou plošinu přenos elektrické energie ze sítě do vysokonapěťové baterie na palubě vozu bez jakýchkoliv kabelů. Ta může být instalována například v garáži a proces nabíjení začne okamžitě, jakmile vůz zaparkuje na svém místě, bez nutnosti dalších kroků ze strany řidiče. Představením této technologie se BMW Group posouvá o další krok blíže k infrastruktuře, která by měla učinit nabíjení baterie elektrifikovaného vozu ještě jednodušším, než je tankování paliva do auta s konvenčním motorem.

Elektromagnetické pole je klíčem k bezkontaktnímu přenosu energie
Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging, dodávané jako volitelná výbava na přání, je tvořeno základovou deskou (GroundPad) a přijímací deskou na vozidle (CarPad). GroundPad je možné instalovat jak v garáži, tak venku. Bezkontaktní přenos energie mezi oběma deskami probíhá na vzdálenost přibližně osmi centimetrů. GroundPad vytváří magnetické pole, které je v desce CarPad indukcí přeměňováno na elektrický proud určený pro nabíjení vysokonapěťové baterie. Systém má dobíjecí výkon 3,2 kW, což umožňuje nabít vysokonapěťové baterie na palubě BMW 530e Performance nebo BMW 530Le iPerformance za přibližně tři a půl hodiny. A s účinností přibližně 85 procent je systém bezdrátového dobíjení BMW Wireless Charging téměř stejně účinný jako nabíjení vozu přes kabel, při kterém je dosahováno účinnosti 92 procent.

Pohodlí bez kabelů
Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging využívá stejnou technologii indukčního nabíjení, která je již nyní široce rozšířena třeba pro nabíjení mobilních telefonů, nebo elektrických zubních kartáčků. Primární výhodou je snadné používání. Řidič už nemusí svůj plug-in hybridní vůz připojovat pomocí kabelu, aby doplnil jeho zásoby energie. Namísto toho stačí zaparkovat vozidlo ve správné pozici nad indukční dobíjecí stanicí. Proces nabíjení se potom spustí jediným stisknutím tlačítka Start/Stop. Jakmile je baterie plně nabitá, systém se automaticky vypne.

Systém BMW Wireless Charging řidiči také pomáhá zajet do správné pozice při parkování. Prostřednictvím WiFi je vytvořen komunikační kanál mezi dobíjecí stanicí a vozidlem. Na kontrolním displeji ve voze se zobrazí pohled z ptačí perspektivy  a barevné čáry řidiči pomáhají navést vůz na správnou pozici. Grafická ikonka ukazuje, že bylo dosaženo správné parkovací polohy pro indukční nabíjení. Odchylka od ideální pozice může být až o sedm centimetrů v podélném směru a o 14 centimetrů příčně.

Základnu Ground Pad lze nainstalovat i venku, kde může být využívána bez ohledu na počasí. Všechny vodivé komponenty jsou chráněny před deštěm i sněhem a Ground Pad nepoškodí ani přejetí vozidlem. Při nabíjení je elektromagnetické záření omezeno na podvozek vozidla. GroundPad je permanentně monitorován a pokud jsou detekovány jakékoliv cizí objekty, dojde k jeho vypnutí.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV