Reklama
Archiv - Zprávy

Luxusní kupé nebo SUV? Audi Q8 vstupuje na náš trh.

Audi Q8 kombinuje to nejlepší ze dvou světů – eleganci čtyřdveřového luxusního kupé a praktičnost velkého SUV.
Zdroj: Audi

Nový vrcholný model rodiny Q disponuje trvalým pohonem všech kol quattro a světlou výškou až 254 milimetrů. Vůz sjíždí z montážní linky závodu Bratislava a k prodejcům v České republice dorazí první automobily v srpnu.

Jako první přichází na český trh verze 50 TDI, pod kapotou skrývající šestiválcový třílitrový vznětový motor o výkonu 210 kW (286 k), s cenou 1 945 900 Kč. Standardní výbavu lze rozšířit atraktivními balíčky Gravity a Technology, které přinášejí další výbavové prvky se zvýhodněním až 134 000 Kč. Paket Gravity mimo jiné zahrnuje navigaci MMI Plus s Audi VirtualCockpitem a čtyřzónovou klimatizaci, které doplňují další položky. Paket Technology obsahuje HD Matrix LED světlomety,  LED zadní světla s dynamickými ukazateli změny směru, dynamické natáčení kol zadní nápravy, adaptivní pneumatický podvozek, servomechanické dovírání dveří a asistenční paket Tour.

Více než třímetrový rozvor

Nové Audi Q8 má vnější délku 4 986 milimetrů, šířku 1 995 milimetrů a výšku 1 705 milimetrů. Díky střešní linii ve stylu kupé působí výrazně nižším dojmem než sesterský model Q7. V porovnání s ním je o 66 milimetrů kratší, ale o 27 milimetrů širší. Osobitá příď, krátký zadní převis, velká světlá výška až 254 milimetrů a mohutná kola s pneumatikami o celkovém průměru 795 milimetrů přispívají k působivé vizuální dynamice. S více než třímetrovým rozvorem nabízí Audi Q8 více než dostatečný prostor pěti cestujícím. Přední sedadla jsou k dispozici ve čtyřech variantách. Na vrcholu stojí sportovní sedadla S a sedadla s individuálně nastavitelnými bočními polštáři. Komfortní a S sportovní sedadla je možné na přání vybavit odvětráváním a masážní funkcí. Zadní část interiéru nabízí sériově sedadla pro tři cestující, která mohou být na přání podélně posuvná. Model Q8 je s velkým zavazadlovým prostorem a objemnými odkládacími přihrádkami a schránkami skvěle připraven na dlouhé cestování. Zavazadlový prostor SUV pojme v základním uspořádání 605 litrů, se sklopenými opěradly vzroste jeho objem až na 1 755 litrů. Napříč lze snadno uložit dva golfové bagy. Zadní výklopné víko se sériově otvírá a zavírá elektricky, na přání i na povel daný pohybem nohy. Dalším komfortním prvkem výbavy na přání je elektricky ovládaný svinovací kryt zavazadlového prostoru. Kryt vedený v kolejnicích se při otvírání zadního výklopného víka automaticky svine a při zavírání víka se opět vysune.

Zákazníci mají u modelu Q8 na výběr dvě varianty světlometů, obě s technikou LED. Dvoudílné světlomety působí z dálky velmi nízkým dojmem, protože je u nich rozpoznatelná pouze horní část, do níž jsou integrovány mimo jiné funkce světel pro denní svícení a tlumených světel. Pod nimi jsou uložena tmavě tónovaná a dozadu posunutá dálková světla, která jsou u světlometů HD Matrix LED, dodávaných na přání, složena z 24 samostatných diod LED na každé straně.

Nový design interiéru

Ústředním prvkem v interiéru modelu Audi Q8 je horní displej MMI. Díky svému vzhledu ve stylu černého panelu je ve vypnutém stavu téměř neviditelně integrován do velké černé plochy. Z velkého displeje vycházejí všechny základní linie, například nepřerušovaný pás výdechů ventilační soustavy s integrovanými chromovanými lamelami a lištou se vzhledem hliníku.

Pohon quattro a vzduchové odpružení

Čistě mechanicky pracující mezinápravový diferenciál přenáší hnací sílu za obvyklých okolností na přední a zadní nápravu v poměru 40:60 %. V případě potřeby je většina hnací síly přidělována nápravě s lepší trakcí. Pětiprvková zavěšení kol vpředu a vzadu jsou vyrobena z velké části z hliníku. Zákazníci mají na výběr celkem tři varianty odpružení. Podvozek s vinutými pružinami a adaptivními tlumiči se dodává sériově. Na přání je k dispozici vzduchové odpružení adaptive air suspension s adaptivními tlumiči, a to buď s komfortním, nebo sportovním nastavením. Prostřednictvím systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select lze nastavit čtyři režimy činnosti a měnit světlou výšku karoserie až o 90 milimetrů. Další dynamickým prvkem výbavy na přání pro Audi Q8 je řízení všech kol, u něhož jsou zadní kola natáčena až o 5 stupňů. Prostřednictvím systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select lze aktivovat sedm jízdních režimů, včetně módu offroad. Audi Q8 profituje v terénu z pohonu quattro, krátkých převisů a velké světlé výšky, jejíž maximální hodnota je 254 milimetrů s adaptivním vzduchovým odpružením a 220 milimetrů se sériovým podvozkem. Elektronická podvozková platforma zaznamenává úhel náklonu vozidla a prostřednictvím MMI informuje řidiče. Ve strmých svazích se sklonem více než 6 procent podporuje řidiče asistent pro sjíždění strmých svahů automatickými brzdnými zásahy.

 Výkonný a hospodárný pohon

Audi Q8 disponuje výkonným a zároveň i hospodárným pohonem díky nové technice částečně hybridního pohonu MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle). Lithium-iontový akumulátor a řemenem poháněný generátor s funkcí spouštěče BAS (Belt Alternator Starter) jsou integrovány do hlavní elektrické sítě s napětím 48 V. Akumulátor je uložen pod podlahou zavazadlového prostoru a má elektrickou kapacitu 10 Ah. V rozsahu rychlostí od 55 do 160 km/h se může dynamické SUV pohybovat setrvačností s deaktivovaným motorem. V případě potřeby je agregát rychle a komfortně znovu spuštěn. Při zpomalování dokáže BAS uskutečňovat rekuperaci kinetické energie s výkonem až 12 kW. Systém start-stop může motor vypnout již při 22 km/h. V praktickém provozu snižuje tato technika spotřebu paliva až o 0,7 litru na 100 kilometrů. Audi Q8 vstupuje na evropské trhy s motorem 3.0 TDI jako Q8 50 TDI. Vznětový vidlicový šestiválec poskytuje nejvyšší výkon 210 kW (286 k) a na klikový hřídel působí maximálním točivým momentem 600 N.m. Velké SUV dokáže díky tomu zrychlit z 0 na 100 km/h za 6,3 sekundy a pokračovat v akceleraci až do 245 km/h. Přenos hnací síly zajišťuje osmistupňová převodovka tiptronic.

Reklama

Přehledné a srozumitelné ovládání

Koncept ovládání v modelu Audi Q8 se téměř kompletně obejde bez tlačítek a ovládacích prvků. Hlavním uživatelským rozhraním jsou dva velké dotykové displeje s vysokým rozlišením. Horní displej s úhlopříčkou 10,1 palce slouží k ovládání informačního, zábavního a navigačního systému. Na spodním 8,6“ displeji nastavuje řidič klimatizaci, ovládá komfortní funkce a zadává text. Audi Q8 je také inteligentním partnerem pro dialog díky hlasovému ovládání hovorovou řečí. Systém zpracovává veškeré dotazy a povely dvěma způsoby – s využitím informací uložených v paměti vozidla a detailních znalostí z cloudu. Řidič může svá přání libovolně formulovat. Hlasové ovládání rozumí například větě „mám hlad“ a po jejím vyslovení nabídne výběr restaurací v blízkém okolí. Audi Q8 může být na přání vybaveno systémem MMI Navigation plus, který využívá pro přenos dat nový standard LTE Advanced (s vloženou SIM kartou). Navigační systém nabízí inteligentní návrhy cílů na základě dříve projížděných tras.

Asistenční systémy

Audi Q8 usnadňuje svému řidiči práci v mnoha situacích při parkování, ve městě i při cestování na dlouhé vzdálenosti. Audi sdružuje jednotlivé asistenční systémy do celkem čtyř paketů. Nejdůležitější součástí asistenčního paketu Tour je adaptivní asistent řízení, který komfortně řídí vozidlo v příčném i podélném směru při jakékoli rychlosti jízdy. Řidiče podporuje při zrychlování a brzdění, při udržování rychlosti jízdy a bezpečné vzdálenosti od vozidla vpředu i při jízdě v dopravní koloně. Systém rozpoznává značení jízdních pruhů, stavební prvky na krajnici, vozidla ve vedlejších jízdních pruzích a vpředu jedoucí vozidla. Výhodou při průjezdu zúženými úseky je automatické přizpůsobení rychlosti jízdy vozu Audi Q8 dopravě se zohledněním nejvyšší povolené rychlosti. Další součástí paketu Tour je asistent pro hospodárnou jízdu, který automaticky přizpůsobuje rychlost jízdy aktuálnímu omezení, snižuje rychlost jízdy před zatáčkami, při odbočování a na kruhových objezdech. Kromě předvídavých pokynů na panelu přístrojů Audi virtualcockpit následuje také haptická informace prostřednictvím aktivního pedálu plynu. To vše podporuje hospodárný styl jízdy. K nízké spotřebě paliva přispívá také používání rekuperace systémem MHEV a inteligentní využívání setrvačné jízdy a brzdění motorem v závislosti na průběhu trasy a dopravní situaci. Bezpečnostním systémem v tomto paketu je asistent pro stav nouze, který v rámci systémových limitů rozpoznává, kdy je řidič nečinný, a v takových situacích jej upozorní vizuálně, akusticky a hapticky. Pokud řidič nereaguje, převezme systém řízení vozu Audi Q8 a ve vlastním jízdním pruhu automaticky zpomaluje až do úplného zastavení. Přitom se aktivují ochranná opatření systému Audi presense a v závislosti na zemi dojde k automatickému tísňovému volání. Bezpečnost v městském provozu zajišťuje především pět systémů. Asistent pro průjezd křižovatkou rozpoznává nebezpečí od vozidel přijíždějících ze stran, Audi presense 360° upozorňuje na vozidla, která se přibližují po stranách, asistent pro sledování vozidel přijíždějících ze stran při couvání registruje během pomalé jízdy při zařazeném zpětném chodu, například při couvání z příčného parkovacího místa, přibližující se vozidla. Paket doplňují funkce, které upozorňují na nebezpečí při vystupování a změně jízdního pruhu. Při jízdě s přívěsem podporuje řidiče asistent pro jízdu s přívěsem, který zajišťuje automatické řízení soupravy při couvání. Směr jízdy zadá řidič komfortně dotekem na displeji MMI. Na obrazu z kamery se přitom zobrazuje aktuální a požadované zalomení mezi tažným vozidlem a přívěsem. Audi kromě toho samostatně dodává parkovacího asistenta, který řídí Q8 samočinně při parkování na podélná i příčná parkovací místa, a to jak popředu, tak i pozadu. Řidič musí už jen přidávat plyn, brzdit a zařadit příslušný režim převodovky. Asistent nočního vidění vylepšuje výhled z vozu v nepříznivých podmínkách za tmy. Rozpoznané osoby a větší zvířata zvýrazňuje žlutým označením na panelu přístrojů Audi VirtualCockpit.

 


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV