Reklama
Archiv - Zprávy

Lexus ES se objeví na trzích západní a střední Evropy

Po šesti úspěšných generacích v kategorii sedanů střední třídy se představuje nový model Lexus ES. Model ES sedmé generace bude vůbec prvním, který se objeví na trzích západní a střední Evropy.
Zdroj: Lexus

Evropské zákazníky by mělo oslovit zejména nové stylistické ztvárnění klasického sedanu, které umožnila nová podvozková platformy GA-K (Global Architecture – K), společně s vyšší úrovní bezpečnosti.  Na konci roku 2018 by se měl na trh dostat model ES 300h vybavený novou hybridní jednotkou s autonomním dobíjením.

Lexus prodal v Evropě v roce 2017 bezmála 75 tisíc vozidel (historický rekord). Nový sedan s označením ES bude tvořit klíčový model v nabídce automobilky a měl by přispět k naplnění prodejního cíle, kterým je do roku 2020 prodávat v Evropě každým rokem 100 tisíc nových vozů Lexus.

ES je nyní delší i širší

Nová podvozková platforma umožnila designérům použít nízkou linii kapoty. Oproti předchůdci je vůz delší (+65 mm), nižší (-5 mm) a širší (+45 mm). Díky delšímu rozvoru (+50 mm) bylo možné posunout kola o něco více do rohů karoserie a současně zvětšit rozchod kol na obou nápravách (+10 mm vpředu, resp. +37 mm vzadu).  Vzhled čelní partie ES se výrazně mění v závislosti na konkrétním modelu. U standardního provedení jsou použita svislá žebra, vybíhající ze středu charakteristické vřetenovité masky chladiče Lexus, zatímco u provedení F SPORT – které se v rámci řady ES nabízí vůbec poprvé – je použit černý mřížkový vzor. U provedení F SPORT se také na zádi objevuje spoiler.

Interiér zaměřený na posádku

Ve snaze neodvádět pozornost řidiče od situace před vozidlem je centrální displej, přístrojový panel a projekční displej (HUD) vždy co nejblíže zornému poli řidiče. Spolujezdec na předním sedadle se oproti tomu může těšit z otevřenějšího a prostornějšího prostředí v zájmu pohodlného cestování. Kabina nabízí i konektivitu v podobě volitelného systému navigace. Součástí navigace je i displej multimediální soustavy o velikosti 12,3" a druhá generace rozhraní „Remote Touch“ s ovládáním pomocí touchpadu; funkce rozpoznávání hlasu je rozšířena o asistenta mobilního telefonu, který umožňuje bezkontaktní ovládání chytrého telefonu řidičem. Díky níže položeným zadním sedadlům a pečlivému tvarování stropního čalounění se podařilo zachovat prostor pro hlavu, zatímco dostatečný prostor pro nohy je dán delším rozvorem náprav.

Hybridní pohon čtvrté generace

Verzi ES 300h, určenou pro trhy západní a střední Evropy, pohání nový hybridní pohon čtvrté generace s autonomním dobíjením. Součástí systému pohonu je benzinový čtyřválec 2,5 litru s úsporným Atkinsonovým cyklem v kombinaci s lehčím a kompaktnějším elektromotorem o vyšší výkonové hustotě. Celkový systémový výkon činí 218 k / 160 kW a kombinovaná spotřeba paliva je podle výrobce od 4,7 l/100 km. Kompaktnější je oproti minulosti také hybridní baterie typu NiMH, kterou bylo možné umístit pod zadní sedadla, aniž by jakkoli zasahovala do zavazadlového prostoru.

Reklama

Bezpečnostní technologie

Model ES sedmé generace se nabízí s nejnovější verzí bezpečnostního paketu Lexus Safety System+. Tento paket technologií aktivní bezpečnosti přináší nové schopnosti a zahrnuje více jízdních situací, během nichž dokáže zajistit vyšší ochranu řidiče i posádky a napomoci zabránit výskytu nehody. Z nových funkcí je možné jmenovat například rozpoznávání cyklistů za denního světla v rámci předkolizního bezpečnostního systému PCS. Systém PCS doposud nabízel detekci vozidel přijíždějících v protisměru a chodců; nyní díky podpoře rozpoznávání cyklistů řeší jeden z častých scénářů dopravní nehody. U systému PCS se díky zvýšení citlivosti a dynamického rozsahu radaru rovněž zlepšila schopnost rozpoznávat chodce v noci. Další novinkou v oblasti bezpečnostních vylepšení modelu ES je dvoustupňový systém adaptivních dálkových světel (AHS). Ten namísto řidiče sám zajišťuje automatické zapínání a vypínání dálkových světel, a navíc díky matici 24 samostatných LED diod dokáže upravovat světelné paprsky tak, aby zajistil co nejlepší osvětlení vozovky a současně zamezil oslňování protijedoucích řidičů.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV