Reklama
Archiv - Zprávy

Land Cruiser ocení farmář i manažer

Land Cruiser je ikona off-roadu, kterou nezastaví ani ten nejtěžší terén. Současně však může být Land Cruiser určujícím faktorem statusu coby luxusní a trochu extravagantní limuzína. Nezávisle na tom, zda má majitel pracovní místo v ředitelské kanceláři nebo na farmě.
Zdroj: Toyota

Land Cruiser je nejstarší dosud vyráběný model Toyoty. Jeho historie sahá až do roku 1951, kdy Toyota vytvořila model BJ pro japonské uniformované složky. Land Cruiser je natolik spolehlivý a odolný, že dnes Toyota vyrábí rovnou tři modely – 70 na těžkou práci, 150 jako rekreační terénní vůz prémiové třídy a luxusní 200 s motorem V8.

Land Cruiser 70: Na práci a do terénu

V roce 1984 byl Land Cruiser 40 po 26 letech spolehlivé služby nahrazen modelem 70. Toyota nabídla zákazníkům dvě verze – Heavy Duty a Light Duty. Heavy Duty jsou auta určená na práci, s důrazem na odolnost a co největší terénní schopnosti. S drobnými změnami se tento model vyrábí dodnes, najdeme ho v autosalonech Toyoty od Afriky přes Spojené arabské emiráty až po Austrálii, tedy i na trzích, kde je kvalita, odolnost a houževnatost v terénu často otázkou života a smrti. Land Cruiser 70 roku 2018 je opravdu „tvrďák“ – typický teréňák 4x4, kterým můžete bez problémů zkoumat i ta nejodlehlejší pustá území, nebo ho zapřáhnout do té nejtěžší práce. Jeho varianty se přizpůsobily různým potřebám: hodí se do zemědělství, do dolů nebo do průzkumu uprostřed australské či africké divočiny.

Vzhledem se současný Land Cruiser 70 od svého předobrazu liší jen minimálně, ovšem lépe vybavený interiér, nižší spotřeba pohonných hmot a emise zplodin a vyšší úroveň bezpečnosti napovídají, že se tento pickup od dob 80. let velmi zásadně posunul. V roce 2016 Toyota zlepšila jízdní vlastnosti, pohodlí a bezpečnost. Magazín „4x4 Australia” modelu přiznal titul „4x4 of the Year 2017”. Modernizace přinesla systém stabilizace jízdní dráhy, kontrolu trakce, asistenta rozjezdu do kopce, systém podpory při brzdění v krizových situacích a elektronický rozdělovač brzdného účinku. V přední části kabiny najdeme sportovní sedadla, rádio s CD, USB, bluetooth s funkcí rozpoznávání řeči. Do standardní výbavy patří také tempomat.

Land Cruiser 70 má čtyři různé varianty karosérie: pětimístné čtyřdveřové kombi, čtyřdveřový Double-Cab pickup pro pět osob, dvoumístný zemědělský Single-Cab pickup a dvoudveřový van s třímístným sedadlem vzadu. Všechny modely mají pohon všech kol.

Vůz je v nabídce pouze s jedním typem motoru, turbo dieselem V8 4,5 l, který poskytuje potřebný výkon i ve velmi nízké rychlosti. Roku 2016 prodělal tento motor revizi zaměřenou na snížení emisí, aby odpovídal australským normám. Lepší ekologické parametry má také díky filtru DPF. Pohonná jednotka spolupracuje s pětistupňovou manuální převodovkou.

Land Cruiser 150: Terénní vůz prémiové třídy

Land Cruiser 70 Light Duty, pohodlnější verze s pružinami, byla vytvořena pro Evropany, kteří chtějí větší pohodlí. Dynamický pokrok v oblasti technologií i komfortu, na který si Evropané velmi rychle zvykli, vyžadoval, aby se každých pár let zaváděly nové generace. Proto byl také roku 1996 nahrazen model 70 Light Duty modelem 90, v roce 2002 se pak objevil Land Cruiser 120 a v roce 2009 přišla řada na model 150. Na podzim loňského roku debutovala jeho další generace.

Automobil prošel zevrubnou modernizací, získal nový styl, modernější interiér a balíček systémů aktivní bezpečnosti Toyota Safety Sense, založený na radarové technologii značného dosahu. Konstrukce s posíleným rámem je odolná vůči poškození a snadno se udržuje. Přitom chrání kabinu před údery zavěšení a zvyšuje jízdní pohodlí i za obtížných podmínek.

Reklama

Modifikovaný Land Cruiser je ještě lépe vybavený pokročilými systémy pro terénní jízdu, které umožňují radovat se z off-roadového dobrodružství i méně zkušeným řidičům. Kromě slušného úhlu nájezdu a sjezdu a možnosti brodění do hloubky 700 mm pomáhá úspěšnému zdolávání překážek také Crawl Control, Kinetic Dynamic Suspension System (KDSS) nebo Multi-Terrain System (MTS). Novinkou je samosvorný diferenciál a možnost využívat Multi Terrain System při zapnutém systému Crawl Control.

Land Cruiser V8: Luxusní limuzína 4x4

Každá nová generace Land Cruiseru si zakládá na 67 let trvající tradici spolehlivosti a mimořádné odolnosti a síly v terénu. Land Cruiser V8 k seznamu kladů tohoto vozu přidává ještě velmi silný motor, luxusní výbavu i zpracování interiéru, pohodlí a prestiž. Produktovou řadu Land Cruiserů více zaměřených na bohatou výbavu a vyšší jízdní komfort po asfaltových silnicích zahájil Land Cruiser 50, který debutoval v roce 1967, představující alternativu k nezdolné, avšak syrové čtyřicítce, vyráběné až do roku 1984. Poté přišel čas na modely 60, 80 a 100. Land Cruiser 200 debutoval roku 2008 jako nástupce stovky produkované celou dekádu. Land Cruiser 200 je spřízněný s Lexusem LX 570, s nímž sdílí jednu platformu. Automobil má také silnější zavěšení i brzdy než LC 100. Land Cruiser 200 se prodává v Japonsku, na Blízkém Východě, v Číně, Severní a Jižní Americe, ale i v Austrálii a Oceánii. V Evropě se objevoval jen v krátkých sériích, protože na kontinentu platí přísné emisní normy – nejprve s 4,5l turbo dieselem 1VD-FTV V8, později s benzinovým V8 4,7 l. V roce 2015 prošlo auto faceliftem a v této verzi bylo v roce 2017 možné zakoupit nevelký počet vozů i v Evropě.

Reklama

Land Cruiser 200 se v evropské specifikaci nabízí s benzinovým motorem V8 o objemu 4,6 litru a s výkonem 227 kW. Maximálního točivý moment má hodnotu 460 N.m. Motor spolupracuje se šestistupňovou automatickou převodovkou. Tento model je 495 cm dlouhý, 198 cm široký a 191 cm vysoký. V rámci faceliftu konstruktéři posílili karosérii, k čemuž použili vysoce odolnou ocel. Přední brzdy dostaly vzduchem chlazené kotouče o průměru 354 mm. Automobil byl vybaven pokročilými elektronickými off-roadovými systémy z Land Cruiseru 150 a balíček systémů aktivní bezpečnosti Toyota Safety Sense. Top verze výbavy Land Cruiseru 200 nabízí dvacetipalcové hliníkové disky s pneumatikami All Terrain, zadní spoiler, panoramatickou skleněnou střechu, LED světlomety vpředu i vzadu, parkovací čidla vpředu i vzadu, 360o  kameru zachycující obraz kompletního okolí vozidla, systém monitorování mrtvého úhlu a monitoringu příčného pohybu vzadu za vozidlem, který pomáhá vycouvat z parkovacího místa. Elegantní interiér je v koženém provedení s dřevěnými detaily, vyhřívaným volantem a elektricky ovládanými a vyhřívanými předními sedadly. Skládací zadní sedadlo je posuvné a opěradlo je možné zcela vyjmout. Multimediální systém Toyota Touch Pro s ozvučením tvořeným 14 reproduktory JBL je vybaven 9“ dotykovým displejem, USB, CD, bluetooth, wi-fi a rozpoznáváním řeči. V top verzi modelu patří ke standardní výbavě také nezávislé vytápění.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV