Reklama
Archiv - Zprávy

Konečně někdo! První elektronicky ovládaná sportovní ruční brzda!

Konečně někdo přišel s kompromisem, jak skloubit požadavky na komfort a jednoduchou konstrukci s možností řídit auto také ruční brzdou. Novinka nazvaná Ford Performance Drift Stick, je totiž první elektronicky ovládanou sportovní ruční brzdou na trhu.
Zdroj: FORD

Taky vám připadalo nelogické, když jste řídili moderní sportovně laděné auto, které ale mělo elektronickou parkovací brzdu ? Rozhodně trhnutím malým „čudlíkem“ nemůžete dostat auto do smyku a efektně projet kontrolovaným smykem zatáčku či se otočit o 180 stupňů. A když máte auto, mající dokonce driftovací jízdní režim jako Ford Focus RS, tak to mrzí obzvlášť.

A právě konstruktéři divize Ford Performance se nad tím zamysleli a ve spolupráci se světoznámým „drifterem“ Keny Blockem problém vyřešili.

Klasická zástavba hydraulické ruční brzdy vyžaduje rozsáhlé zásahy do konstrukce vozu, ovšem u elektroniky tento problém odpadá. Využili proto profesionální kalibrační nástroj, který Ford běžně prodává, geniálně jednoduše ho upravili a bylo hotovo. Jasně, tak jednoduché to nebylo, ale výsledek je takový, že montáž nevyžaduje žádné vrtání, svařování nebo instalaci dodatečného spojovacího materiálu. Navíc ruční brzda reaguje rychleji a nevyžaduje tolik ovládací síly jako běžné systémy používané u soutěžních speciálů.

Vše se ovládá pákou z hliníkové slitiny umístěnou, jak jsme zvyklí, mezi sedadlem řidiče a řadicí pákou. Systém ovládá nejen brzdovou soustavu, ale také pohon všech kol. Při zatažení za páku se otevřou spojky, které přenášejí hnací sílu na zadní kola, a také současně dojde k zablokování zadních kol.

Když se tomu budete trochu věnovat a trénovat, tak výsledkem bude, že pohrnete ostrou zatáčku přetáčivým smykem jako mistři v automobilových soutěžích.

V závěru je ovšem jedno ALE! Systém je zatím k dispozici pouze zákazníkům Fordu v Severní Americe. Ovšem jak znám naše motoristické nadšence, určitě se nějaká cestička k nám najde.

Autor textu: expert František

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV