Reklama
Archiv - Zprávy

Kolik žere nejrychlejší auto planety? Klidně i hodně přes 100 litrů!

Průměrný majitel Bugatti Chiron má v garáži 42 aut a létá vlastním tryskáčem, v záloze má ale i tři vrtulníky, patří mu minimálně jedna zaoceánská jachta a po světě má alespoň čtyři domy. Dále mu patří přinejmenším jeden pár vzácných koní a s poloviční pravděpodobností má i sbírku vzácných obrazů. Je asi zřejmé, že takový člověk spotřebu svého Bugatti Chiron řešit nebude. Změřit se ale musí...
Zdroj: Bugatti

Přísné emisní normy jsou dnes neúprosné. Dokonce i Bugatti, přestože je jeho poslední model znovu o mnoho silnější a rychlejší, musí, chce-li vyrábět vozy do běžného provozu, spotřebovávat méně paliva. Nyní jsou známy výsledky reálných testů spotřeby a popravdě - jsou ohromující. Pokud by totiž vaše 200koňové auto jezdilo se stejnou efektivitou jako Bugatti Chiron, řeklo by si v kombinovaném cyklu při jízdě podle předpisů o zhruba 2,85 litru paliva na 100 kilometrů. Upřímně? Takové auto bychom brali.

1500 koní si v benzínu ani jazyky nenavlhčí

V praxi to tedy znamená, že 1500koňové monstum, kterému za minutu proteče motorem až 800 litrů vzduchu, umí reálně jezdit za 21,38 litru na 100 kilometrů. A to je skvělá hodnota. Dokonce i Veyron spotřebovával na 100 kilometrů minimálně o 2 až 3 litry 100oktanového benzínu více. Samozřejmě při stejném jízdním stylu. 

Chiron tak na jednu nádrž teoreticky urazí až 468 kilometrů. Tak ekonomický výlet ale v reálném světě nikdo zkoušet nebude. Rozhodně ne s nejrychlejším vozem naší planety. V městském cyklu pak průměrná spotřeba dosáhla na 26,13 litru a na dálnici se odběr paliva povedlo stlačit na 16,8 litru. To však oproti staršímu Veyronu představuje nárůst o zhruba 1,2 litru. Ale upřímně? Koho to kromě odborníků na životní prostředí bude zajímat...

Nádrž na 100 litrů? Stačí 9 minut

Co se však stane, když na plyn v Chironu šlápnete pořádně? I to v testech reálné spotřeby zkoušeli a nestačili se divit. Říká se, že vojenský Kamaz při brouzdání ruskou tajgou často překoná i spotřebu jednoho litru nafty na každý ujetý kilometr. Oproti Chironu je to ale břídil. 

Nejrychlejší Bugatti totiž při plném využití dynamiky umí jezdit za zhruba 160 litrů na 100 kilometrů, což ruský kamion s přehledem převyšuje. 100litrová nádrž vozu v takovém případě nevystačí ani na devět minut jízdy, ale jelikož s ním budete cestovat rychlostí 420 km/h, urazíte za tento čas více než 60 kilometrů. Zřejmě však nebudeme daleko od pravdy, když si troufneme tvrdit, že to s vysokou pravděpodobností bude nejdražších 60 kilometrů ve vašem životě.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV