Reklama
Archiv - Zprávy

JOKER je Batmanův protivník, ale i verze jednoho z prodejně nejúspěšnějších aut

Polo patří k nejúspěšnějším automobilům Volkswagen, vzniklo jich přes šestnáct milionů a teď přichází šestá generace. Dokáže navázat na úspěchy předchůdce? Nám se zdá, že předpoklady pro to má!
Zdroj: Tom Hyan

Vůz roku ve světě i v Evropě

            Nestává se často, aby se evropští a globální motorističtí novináři shodli, u Pola však tomu tak bylo! Nejprve bylo Polo vyhlášeno evropským Vozem roku 2010, pak na autosalonu v New Yorku dostalo titul World Car of the Year 2010 a nakonec se připojili i Japonci, pro něž bylo Importovaným Vozem roku 2010/2011! Pátá generace byla uvedena jako správný vůz ve správný čas a největší změnou se stal značný posun v designu i kvalitě. Velikostí se vyrovnala Golfu třetí a čtvrté generace, prostě dospěla. Páté Polo svou délkou atakovalo hranici čtyř metrů, uvedlo verzi CrossPolo v offroadovém stylu a brazilská varianta sedan se vrátila ke staronovému jménu Vento. Široká paleta motorů zahrnovala zážehové TSI (i dnes už opuštěný 1.2 TSI) a vznětové TDI. Klienti odebrali 4,2 milionu automobilů.

Začátek jako Audi 50...

            První Polo bylo základem modelové řady wolfsburského koncernu, teď ale vyrostlo, když přibyl malý Volkswagen Up!, tedy další zcela nová typová řada. Zrodilo se jako nejmenší Audi 50, vyráběné účelově ve Wolfsburgu od roku 1974, aby se v následujícím roce proměnilo na Volkswagen Polo. Nejsilnější motor měl tehdy výkon 44 kW (60 koní), tedy o čtyři kilowatty méně než dnešní nejslabší verze! Druhá generace vsadila na ojedinělou nabídku karoserie kombi nebo kupé (od 1981), hatchback prostě chyběl, vznikl však odvozený sedan, známý jako VW Derby. Třetí generace se v srpnu 1994 tvarově přiblížila Golfu, po vzoru svého většího sourozence dostala také verzi GTI, nahrazující předchozí kompresorem přeplňované Polo G40. V nabídce se objevila i varianta s vícebarevným lakem Harlekin nebo s akční výbavou Joker. Čtvrtá už jasně určila koncepci hatchbacku a měla největší úspěch (rekordních 5,1 milionu od roku 2001).

Cestu ke dnešnímu Polu zahájila generace pátá, o níž jsme psali v úvodu. A šestá? Představila se na podzim na autosalonu ve Frankfurtu, je opět o trochu větší, s nabídkou nejmodernějších motorů 1.0 TSI (tříválec) a novým 1.5 TSI (čtyřválec), ale i turbodieselem 1.6 TDI. Má spoustu vychytávek, asistentů řidiče, ale i komfortních prvků. A jak se nám líbí?

Odpovíme ve čtvrtek v premiérovém Autosalonu na Prima Cool, kde specifikaci 1,0 TSI DSG důkladně prověří expert Pepa. Tak nezapomeňte!

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV