Reklama
Archiv - Testy

Jaguar E-Pace - Menší do party!

Paleta crossoverů Jaguar se rozšířila na tři různé typy, přičemž britský výrobce Jaguar Land Rover pro nejmenší a nejnovější E-Pace využívá synergií se svou druhou značkou Land Rover, celá ocelová konstrukce totiž vychází z Discovery Sport... Všichni se dnes snaží obsadit co nejvíce segmentů automobilového trhu, což vede nejen k jisté uniformitě, ale také ke sdílení shodných konstrukcí. Někdejší image Jaguaru jako výrobce sportovních automobilů je dávno pryč, pro většinu klientů je Jaguar především výrobce luxusních sedanů sportovního charakteru, ale i to se zřejmě záhy změní. Nový E-Pace je totiž už třetím crossoverem SUV této tradiční britské značky, kterou vlastně zachránili hoši z někdejších britských kolonií, v tomto případě Indové z Tata Group. Je z nich také nejmenší, protože F-Pace je větší a I-Pace poněkud specifický, neboť jde o sportovně laděný crossover s čistě elektrickým pohonem (BEV). V každém případě je to třetí crossover Jaguar během pouhých tří let...

Jaguar E-Pace - Ocel místo hliníku

Na rozdíl od jiných modelů Jaguar není E-Pace hliníkovou konstrukcí, jeho podvozková architektura D8 totiž vychází ze sesterských vozů Land Rover (Discovery Sport a Range Rover Evoque), a proto je z vysokopevnostní oceli. Znamená to poněkud větší hmotnost od 1700 kg, a tak dynamika základních verzí není příliš oslnivá, my jsme ovšem vyzkoušeli kromě nejslabší vznětové D150 také nejvýkonnější zážehovou P300, navíc v provedení R-Dynamic HSE. Šéfinženýr tohoto modelu Graham Wilkins ovšem o voze hovoří jako o Jaguar Version of the Discovery Sport! Navíc se E-Pace nevyrábí se svými sourozenci v britském Hallewoodu, tam totiž nestačí kapacita, takže na základě kontraktu vyjíždějí jak E-Pace, tak elektrický I-Pace z továrny Magna Steyr v rakouském Grazu! Znovu tak vznikl Jaguar s vpředu napříč uloženým motorem a možností pohonu pouze předních kol, poprvé a zatím naposledy to byl sedan X-Type na základě prvního Forda Mondeo. Hmotnost karoserie E-Pace ovšem snižují hliníkové díly, a to kapota, blatníky a zadní víko.

Jaguar E-Pace - Downsizing nastupuje

Jaguar E-Pace se představil už v červenci 2017 mimo mezinárodní autosalony, výstavní premiéru pak měl až na IAA 2017 ve Frankfurtu. Přední pohon FWD je v nabídce výhradně pro nejslabší typ D150 se vznětovým čtyřválcem o výkonu 150 koní (110 kW) a manuální převodovkou, ale i tento typ může mít pohon všech kol AWD, u něhož naopak výrobce zdůrazňuje, že v případě potřeby jde až sto procent točivého momentu na zadní kola, jak se na správný Jaguar sluší a patří! Verze D150/D180 AWD (All-Wheel-Drive) jsou jediné další typy se šestistupňovou manuální převodovkou, která na rozdíl od FWD (Front-Wheel-Drive) může být alternativně vyměněna za devítistupňovou samočinnou ZF 9HP, jaká slouží všem ostatním modelům. Ty mají výhradně pohon všech kol AWD buď ve standardní verzi, anebo vyspělejší Active Driveline, která dovoluje zmíněných sto procent točivého momentu poslat nejen na zadní nápravu, ale třeba i na jedno ze dvou zadních kol podle adheze! Elektronika s dvojicí spojek GKN Twinster v olejové lázni vzadu reaguje na jízdní situaci za 0,1 sekundy, pohon všech kol se připojuje do 0,3 sekundy. Active Driveline se dodává pro nejsilnější varianty, vznětovou D240 a zážehovou P300 (číslo vždy značí výkon v koňských silách).

Jaguar E-Pace - Pouze čtyřválce, benzin i nafta...

Montují se výhradně modulární řadové čtyřválce Ingenium, dvoulitrové se shodnými rozměry válců, a to buď v zážehové verzi, anebo vznětové. Rozsah výkonů činí 150 až 300 koní (110 až 221 kW), motory se už vyrábějí v moderním závodě JLR v britském Wolverhamptonu a nekupují se tedy ani od Forda, ani od Peugeotu. Nabídku E-Pace tvoří devět základních modelů s odstupňovanými výkony. Proti většímu F-Pace má kompaktní E-Pace dynamičtější design, ostatně šéfdesigner Ian Callum připomíná, že šípovité zakončení třetích bočních oken spolu se splývající střechou vychází z inspirace sportovním kupé F-Type, dnes jediným skutečně sportovním Jaguarem na trhu. Součinitel odporu vzduchu se různí od 0,325 do 0,340 podle verze, aerodynamiku ovlivňují doplňky karoserie a různé druhy kol od sedmnácti- po jedenadvacetipalcová (na výběr je dvanáct vzorů). Tři výbavy S, SE a nejvyšší HSE lze dostat jak v základním provedení E-Pace, tak v E-Pace R-Dynamic se zvýrazněným sportovním stylem (testovaný vůz na snímcích s motorem P300).

Jaguar E-Pace - V nabídce i tak slušná paleta

Kombinací dvou modelů, tří výbav, pěti motorů a čtyř provedení střechy vzniká nepřeberná paleta variant, která jistě uspokojí každého zájemce. Pokud jde o podvozek, má pasivní odpružení s vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu se vzpěrami McPherson a vzadu s víceprvkovými závěsy; aktivní podvozek Adaptive Dynamics s proměnnou funkcí tlumičů (elektronika upravuje charakteristiku až stokrát za sekundu) byl uveden později. Na zadní nápravě jsou vždy plné brzdové kotouče o průměru 300 mm, vpředu však duté s průměrem 325 nebo 349 mm podle výkonu motoru, či použitých kol. Jaguar E-Pace je samozřejmě pětimístný se dvěma řadami sedadel, na zadních je však stejně jako u Range Roveru Evoque místo spíše jen pro dva cestující. Zavazadlový prostor 577 litrů lze zvětšit až na 1234 litrů sklopením opěradel zadní řady sedadel.

Jaguar E-Pace - Bohatá výbava jako vždycky

Hovořit o variabilitě interiéru, nepřeberné kombinaci barev a materiálů, je u Jaguaru nošením dříví do lesa. Sériovou výbavou je informační a zábavní systém Touch Pro s desetipalcovým dotykovým displejem a paketem konektivity Connect Pro (zahrnuje 4G Wi-Fi Internet Hotspot), na přání se dodávají interaktivní přístrojový štít 12,3 palce, navigace Pro 3D a také průhledový Head-Up Display. Crossover SUV E-Pace je také nejlevnější z Jaguarů, cenu lze stlačit i pod milion korun českých a rozhodně se za jeho volantem budete lišit. Jaguar je prostě Jaguar, a nemusí být celý z hliníku!

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV