Reklama
Archiv - Zprávy

´Imagine by Kia´ je elektrickým konceptem

Koncepční model ´Imagine by Kia´ je prvním čistě elektrickým čtyřdveřovým osobním vozem této značky. Automobilka koncept představila na letošním autosalonu v Ženevě.
Zdroj: KIA

Na rozdíl od elektrického crossoveru e-Niro, který staví na existující architektuře hybridního modelu Niro, za konceptem ´Imagine by Kia´ stojí nízko uložený bateriový modul s indukčním dobíjením, pohánějící kompaktní hnací ústrojí. Koncept byl záměrně řešen tak, aby nezapadal do žádného z etablovaných automobilových segmentů. Harmonicky spojuje prvky SUV, elegantního a sportovního rodinného sedanu, resp. všestranného a prostorného crossoveru.

´Imagine by Kia´ - podsvícená maska a ruční lakování

´Imagine by Kia´ používá výraznou podsvícenou masku, která obepíná jednotky LED světlometů. Jednotky tlumených a dálkových světel, oddělené vodorovnými ‚očními víčky‘, jsou uloženy v jediném bloku z čirého akrylového skla.

Šest ručně nanášených vrstev stříbrného nátěru s chromovým efektem pokrývá hnědý odstín s bronzovým nádechem, vyvolávající dojem tepla a lákající k dotyku. Hloubka a povrchový lesk, okamžitě reagující na měnící se světelné podmínky, ještě akcentuje křivky a záhyby prezentovaného koncepčního modelu.

Čelní sklo i střechu tvoří jediný skleněný panel, ubíhající od základny předního A-sloupku dál přes kabinu, čímž tvoří ohromné střešní okno a následně se zužuje do dvojitého vyboulení nad prostorem pro zadní cestující. Módní tvary se svalnatými boky karoserie a úzkým prosklením jsou ještě zdůrazněny svítícím dynamickým pruhem, jenž vede od předního A-sloupku až po zadní sloupek, kde je zakončen integrovaným směrovým světlem.

Přední směrovky, umístěné vysoko nahoře na kapotě s ostrými hranami, používají zářivé prvky, které zdánlivě plují v žebrování čirého akrylového skla. Působivé jsou i zadní svítilny. Směrová světla jsou zabudována do hluboko usazených kanálů, čímž vytváří 3D efekt se zvětšujícími se světelnými kruhy směrem ven k povrchu. Horizontální pruhy brzdových světel protažených do boků karoserie opticky odkazují na model Kia Stinger.

Vizuální vztah vozidla k pohybu světla stvrzují dokonce i kola. Na každém z litých kol o velikosti 22" najdeme čtyři zapuštěné dekory z čirého akrylového skla, vpředu leštěné a vzadu broušené s cílem odrážet a lámat dopadající světlo při pohybu kol – s podobným efektem jako u broušeného diamantu. Samotná kola obouvají na zakázku vyrobené koncepční pneumatiky Goodyear 255/35 R22 Intelligrip EV.

´Imagine by Kia´ - vzdušná kabina

Díky uspořádání hnací jednotky vznikla podvozková architektura zcela odlišného typu, než mají vozidla poháněná spalovacím motorem. Toto uspořádání je zcela ve prospěch co největší kabiny a vzdušného, prostorného interiéru. Napříč celou horní částí přístrojové desky se stáčí 21 samostatných displejů s ultra vysokým rozlišením, v uspořádání, které budí dojem nahodilosti a současně i logičnosti. Jedenadvacítka ultratenkých displejů je vtipnou odpovědí na současné soupeření některých automobilek v tom, kdo vyrobí vůz s největším displejem. Displeje tvoří nepřehlédnutelný plastický prvek, jenž hladce navazuje na designové motivy vlnění a odrazů světla z exteriéru vozidla, nicméně tato stěna z displejů je současně i vysoce funkční. Z pohledu řidiče tvoří jediný spojený displej bez neustále rostoucích rozměrů a neohrabanosti tradičních palubních displejů – jako ukázka neotřelé a chytré snahy ustoupit od tradičních pevných obrazovek.

Optimistický ráz kabiny ještě podtrhuje nepřehlédnutelný zvlněný design čtveřice sedadel čalouněných kůží a hedvábím.

Vzdušnou atmosféru v kabině ještě zvýrazňuje plovoucí středový panel, který se jako křídlo nezávisle vznáší nad nízkou a plochou podlahou. Dveře – se závěsy vzadu pro snazší nastupování – jsou zahaleny do metalické tkaniny a kůže, a opticky tak kabinu rozdělují do dvou samostatných úrovní, horní a spodní.

Všestrannost čistě elektrické architektury dovolila týmu návrhářů Kia vytvořit vzdušný a prostorný interiér pro cestující, stejně tak jako jejich zavazadla. Koncept má dva velké prostory pro zavazadla: ‚přední kufr‘ a tradičním zavazadelníkem vzadu, přístupným přes prosklenou výklopnou záď.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV