Reklama
Archiv - Zprávy

Ikonický mini-bike Honda Monkey byl pro letošní rok zcela přepracován

Model Honda Monkey je pravděpodobně známý zejména jako výrazná ikona 70. let minulého století, světlo světa však poprvé spatřil již v roce 1961.
Zdroj: Honda

Tento stroj původně disponoval motorem o zdvihovém objemu 49 cm3 a byl vyvinut jako dětská hračka pro zábavní park Tama Tech v Tokiu. Byl však natolik úspěšný, že vznikla i silniční verze, která se v roce 1963 začala vyvážet do Ameriky a do Evropy. Ta se vyznačovala výraznou chromovanou nádrží, sklopnými řídítky a napevno zabudovanými koly o průměru 5 palců.

Za svou oblibu model vděčil roztomilému designu, který si každý ihned oblíbil, malým rozměrům a mimořádně nízké hmotnosti – díky čemuž si mohl majitel s motocyklem ve městě užít spoustu zábavy. Do roku 1969 se kola motocyklu zvětšila na 8 palců a od roku 1970 se model stal ještě oblíbenějším díky využití rychle demontovatelných vidlic, díky kterým jej bylo možné naložit do zavazadlového prostoru malého automobilu.

Zlomovým v historii modelu Monkey byl rok 1978. Stroj získal nový vzhled s nádrží ve tvaru kapky a stal se mimořádně oblíbeným mezi zástupy řidičů obytných vozidel, kteří hledali praktický dopravní prostředek použitelný poté, co s obytným vozidlem někde zaparkují. A právě tehdy si vyzývavý model Monkey získal místo v milionech srdcí; se svou třístupňovou převodovkou a odstředivou spojkou (pro jejíž ovládání nebylo zapotřebí „tradičních“ motocyklistických dovedností) poskytl jezdcům první zkušenosti s otočením plynové rukojeti u jednostopého motorového vozidla.

A protože byl tak zábavný, a tak snadno ovladatelný, sehrál při popularizaci motocyklů mezi širokou veřejností pravděpodobně větší roli, než jakýkoliv jiný stroj. Se svými tlustými koly, „opičími“ řídítky, drobnou palivovou nádrží a velkým měkkým sedlem patří Monkey nezaměnitelně do své doby, ale – stejně jako náklonost, kterou k němu jeho majitelé chovají – je zároveň nadčasový.

Pro rok 2018 byl  mini-bike zcela přepracován

Styl Monkey  pro letošní rok stále vychází z originálu, byl však doplněn o moderní a prémiové prvky, jako jsou inverzní vidlice či dva zadní tlumiče, LCD přístrojový panel, ABS s jednotkou IMU, či komplet LED osvětlení. Jeho 125 cm3 vzduchem chlazený motor disponuje výkonem 6,9 kW a spotřebou paliva 1,5 l/100 km; pohotovostní hmotnost činí pouhých 107 kg. Ocelový páteřový rám byl vyladěn s ohledem na rovnováhu mezi tuhostí a poddajností. Díky tomu se skvěle hodí pro celou řadu podmínek, za kterých bude stroj používán. Sedlo se nachází ve výšce 775 mm a pro maximální komfort je vyrobeno z uretanové pěny s vysokou hustotou. O bezpečné zastavení se stará 220 mm přední kotouč a 190 mm zadní kotouč v kombinaci se systémem ABS propojený s jednotkou IMU. Model Monkey 125 pro rok 2018 bude k dispozici ve třech barevných provedeních.

Milníky modelu Monkey

1961

První model – vyroben pro zábavní parky, byl opatřen 5" koly, sklopnými řídítky, neměl odpružení a jeho motor o objemu 49 cm3 disponoval výkonem 3,1 kW.  

1963

První model určený pro provoz na veřejných komunikacích – vyvážel se do Severní Ameriky a do Evropy.

1967

První model prodávaný v Japonsku – se „sklopným“ sedlem 

1970

První verze s rychle demontovatelným předním kolem umožňující přepravu v kufru malého automobilu

1978

První model s palivovou nádrží ve tvaru kapky jako u „custom“ motocyklů

1984

Limitovaná edice „Gold“

1987

Model „R“ s dvojitým trubkovým rámem a přední hydraulickou kotoučovou brzdou

1991

Verze v off-roadovém stylu „Baja“ se dvěma světlomety

2004 Special

V barvách napodobujících model CB750F, na kterém Freddie Spencer získal vítězství v závodě Daytona 100

2009 Monkey Ltd.

První verze s elektronickým vstřikováním paliva, válečkovým vahadlem a předsunutým válcem

2017

Nová verze na oslavu 50. výročí zahájení prodeje v Japonsku

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV