Reklama
Archiv - Zprávy

Hyundai slaví padesátiny... Ale začínal s Fordama!

Dnes se Hyundai Motor Company tlačí do vedoucí pětky světových automobilek, sdružuje ovšem také známou Kia Motors a novou samostatnou luxusní značku Genesis. Historie značky je ale ve skutečnosti mnohem delší. Zakladatel Chung Ju-Yung zkoušel všechno možné, než vůbec uspěl.
Zdroj: Hyundai

Utekl z domova, aby mohl podnikat...

            Chung Ju-Yung třikrát opustil rodinnou farmu, ale otec ho vždy našel a přivezl zpět. Podařilo se to až počtvrté. V devatenácti rozvážel v Soulu rýži, podnik od majitele převzal, jenže japonská okupace znamenala konec. Koupil tedy autoopravnu, když Japonci drželi prodeje automobilů, špinavou práci nechtěli. Pak mu ji stejně sebrali, a tak šel řídit dopravu do dolů na zlato, než je dobyli Rusové. Naštěstí tam zrovna nebyl. Po válce založil novou opravnu jako Hyundai Auto Repair Works. A co značí Hyundai? Je odvozené z korejského slova pro modernizaci! Státní pobídky byly desetkrát větší ve stavebnictví, a proto začal také stavět. Ještě nějaký čas opravoval vojenská vozidla americké armádě, získal loděnice a cementárny, vytvořil chaebol, jak se říká korejskému koncernu, zastřešujícímu mnoho různých oborů. Až do roku 1967 však čekal, než se naskytla šance vyrábět automobily ve spolupráci s Fordem. Od roku 1968 v Koreji montoval Cortiny, pak i větší Granady. Na autosalonu v Turíně 1974 už zářil první nový Hyundai Pony vlastní konstrukce...

Ford odstoupil, Hyundai nastoupil...             Po pětileté spolupráci Ford ze společného podniku odstoupil, ale Chung rozhodl, že pojedou dále. Karoserii navrhl Giugiaro, motory dodal Mitsubishi a vše zastřešil George Turnbull, který přišel od British Leyland. První Pony byl díky Giugiarovi pohledný, díky Mitsubishi spolehlivý, zaznamenal 337 tisíc vozů, z toho 270 tisíc pro domácí trh, první export směřoval do Ekvádoru. Třetí generace přešla na přední pohon, nástupci se jmenují Accent a také evropský Hyundai i30, vyráběný už ve třetí generaci v moravskoslezských Nošovicích. Hyundai neuvěřitelně expandoval, některé z méně známých kousků představujeme na snímcích. Dodává i nákladní vozy a autobusy, zúčastňuje se sportovních podniků a vyrábí miliony automobilů. Nejen v Jižní Koreji, ale také v České republice, Turecku, USA, Číně, Indii a dalších zemích. Chung Ju-Yung zemřel v roce 2001, takže se pátého místa v žebříčku světových autovýrobců bohužel nedočkal.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV