Reklama
Archiv - Testy

HYUNDAI IONIQ PHEV - do zásuvky!

Hyundai Ioniq PHEV je nejnovější třetí variantou ekologického automobilu, už od počátku konstruovaného pro alternativní poháněcí soustavu. Využívá externí dobíjení ze zásuvky, předcházely mu verze klasický hybrid a čistě elektrické akumulátorové vozidlo. Můžete tak volit ze tří druhů alternativních pohonů podle vkusu a předpokládaného provozu. Nejlevnější od 699 900 Kč je hybrid HEV s elektrickým dojezdem kolem dvou kilometrů, následuje PHEV s lokálně bezemisním provozem na vzdálenost až 63 km (cena od 879 900 Kč) a nakonec čistě elektrický EV s dojezdem až 280 km na jedno nabití, jehož cena je o dalších deset tisíc korun vyšší. Jde o základní výbavu Future, lépe vybavené Ultimate jsou ovšem o něco dražší.
Zdroj: Tom Hyan

Hyundai Ioniq - do třetice

Budoucnost se třemi způsoby alternativních pohonů není obvyklá. Kromě Ioniqu ji vyznává Honda Clarity, která zvolila odlišnou skladbu, kde není konvenční hybrid, ale místo něho vyšší forma Fuel Cell s vodíkovými palivovými články (FC nabízí Hyundai jen v crossoverech SUV). Na rozdíl od Ioniqu není Clarity automobilem globálním, k dispozici je na vybraných trzích, a to obě vyšší verze (EV, FC) výhradně na leasing. U Hyundai můžete kterýkoli z Ioniqů koupit, přičemž nechybějí pětiletá záruka bez omezení proběhu, osmiletá záruka (nebo 200 000 km) na akumulátory a osm let celoevropské asistenční služby. Samozřejmě, v jiných zemích mají alternativní pohony určitá zvýhodnění, v České republice zatím jen úlevu při parkování v modrých zónách.

Hyundai Ioniq - všechno jinak

Podobně jako Toyota Prius se nový Ioniq (tedy zkratka Ion + Unique) rodil od počátku pro alternativní pohon, staví na konstrukci spřízněné s crossoverem Kia Niro (Kia Motors je součástí Hyundai Motor Group), jenž nedávno dostal verzi PHEV (kromě už známé HEV). Konstruktéři zvolili obdobný postup jako japonští tvůrci Priusu IV, jde o pětidveřový liftback s aerodynamicky optimalizovanou karoserií, který ovšem míří dále díky aplikaci účinnějších akumulátorů Li-Ion-Polymer ve všech verzích a mírně vyššími výkony jak motorů, tak zdrojů energie. Oba hybridní typy Ioniq pohání čtyřválec 1.6 GDI o výkonu 77 kW (105 k) s upravenou charakteristikou a řadou změn včetně Atkinsonova pracovního cyklu, ale tím podobnost končí.

Ioniq PHEV - větší akumulátory

Verze PHEV, tedy Plug-In Electric Vehicle, má větší akumulátory s kapacitou 8,9 proti 1,56 kWh u klasického hybridu, s navýšeným výkonem 59 versus 42 kW a provozním napětím 360 V místo 240 V. Posílil synchronní elektromotor s permanentními magnety, jenž spolupracuje se zážehovým čtyřválcem, a to na výkon 45 z dosavadních 32 kW, přišemž vrchol točivého momentu 170 N.m zůstává shodný (od rozběhu). Vzhledem k těžším akumulátorům větší kapacity se zvětšila pohotovostní hmotnost o 135 kg, což se mírně projevilo na dynamice. Nový Ioniq PHEV zrychluje z klidu na stovku za 10,6 sekundy (o 0,2 s rychleji), ale má největší rychlost jen 178 km/h (proti 185 km/h). Výrazně se snížila spotřeba EU ze 2,4/3,9 l (podle velikosti kol) na pouhých 1,1 l/100 km. Záleží na stylu jízdy, ale inteligentní systém kombinuje brzdění motorem s rekuperací elektrické energie a účinkem kolových brzd. Oba hybridy na rozdíl od čistého elektromobilu mají podvozek se zcela nezávislým zavěšením Multi-Link pro zadní kola.

Ioniq PHEV - jízda bez problémů

Zkušební jízda ukázala, že také Ioniq PHEV vykazuje velmi dobré jízdní vlastnosti. Vzhledem k elektrické asistenci má působivé rozjezdy a pokud vám nikdo neřekne, s kým máte tu čest, ani hybridní soustavu nepocítíte. Můžete si ovšem zobrazit průběh toků energie na displeji a cvičit se v jízdě na spotřebu paliva (my jsme 1,1 litru nedosáhli, ale akumulátory nebyly od startu plné, do 3,5 l/100 km jezdíte lehce). Dobrý pocit zvyšuje přenos síly na kola přes šestistupňovou dvouspojkovou převodovku, Ioniq rozhodně nemá nectnosti vozů s plynulou změnou převodu CVT nebo e-CVT! Tak snad jedinou překážkou je ta vyšší cena, ovšem za pokrok se musí platit.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV