Reklama
Archiv - Zprávy

Hyundai a H2 Energy uvedou do provozu nákladní vozidla s palivovými články

Hyundai Motor uvede ve spolupráci se společností H2 Energy v letech 2019 až 2023 na švýcarský trh užitkových vozidel 1 000 elektricky poháněných nákladních vozidel s palivovými články.
Zdroj: Hyundai

Společnost Hyundai Motor Company na veletrhu IAA Užitkové vozy 2018 v Hannoveru potvrdila, že uzavřela memorandum se švýcarskou společností H2 Energy (H2E), která se specializuje na výrobu a využití vodíku, vyráběného trvale udržitelným způsobem. Společnosti Hyundai Motor a H2 Energy poskytnou v průběhu pěti let od roku 2019 zákazníkům 1 000 těžkých nákladních vozidel s elektrickým pohonem napájeným z palivových článků a současně zajistí jejich dostatečné zásobování vodíkem z obnovitelných zdrojů.

Po představení prvního sériově vyráběného elektromobilu s palivovými články (FCEV), modelu Tucson Fuel Cell, v roce 2013 a uvedení modelu NEXO v roce 2018, představuje dodání flotily elektricky poháněných nákladních vozidel s palivovými články společnosti H2 Energy první krok společnosti Hyundai Motor v roli průkopníka FCEV do segmentu ekologických užitkových vozidel. Memorandum o shodě bylo podepsáno na veletrhu IAA Užitkové vozy 2018 za účasti předních představitelů obou společností.

Nákladní vozidlo s elektrickým pohonem napájeným palivovými články je vyvíjeno v souladu s evropskými předpisy. Je vybaveno novým systémem palivových článků na vodík o výkonu 190 kW, v němž jsou paralelně propojeny dvě sady palivových článků, což je řešení používané také modelem NEXO. Nákladní vozidlo bude mít na jednu náplň palivových nádrží dojezd přibližně 400 km. Dostatečný dojezd zaručuje osm velkých nádrží na vodík, uložených prostorově úsporně v místech, jako je prostor mezi kabinou a pevnou nástavbou.

Elektricky poháněné nákladní vozidlo s palivovými články zaujme osobitým designem. Geometrické tvary masky chladiče symbolizují vodík a dodávají vozidlu jednoznačně identifikovatelný vzhled.

Společnost H2 Energy se specializuje na výrobu a prodej vodíku z obnovitelných zdrojů ve Švýcarsku a má obchodní zastoupení v Německu, Norsku a Rakousku. H2 Energy plánuje poskytnout elektricky poháněná nákladní vozidla Hyundai s palivovými články svým švýcarským zákazníkům, mezi něž patří členové sdružení Swiss H2 Association, včetně několika provozovatelů čerpacích stanic, maloobchodních řetězců a dalších společností, které se zaměřují na ekologická inovativní řešení pro logistiku a distribuci zboží.

Technika elektrického pohonu s palivovými články má ve velkých vozidlech, jako jsou nákladní vozidla nebo autobusy, oproti systému napájenému z akumulátorů, značné výhody. Technika palivových článků zabírá méně prostoru, snižuje hmotnost, a čím je vozidlo větší, tím je nákladově efektivnější. Proto se právě u této technologie uvažuje o širokém uplatnění na trhu užitkových vozidel. Vzhledem k zavádění stále přísnější ekologické legislativy na celém světě se očekává radikální růst globální poptávky po ekologických užitkových automobilech.

Hyundai se připravuje na využití rostoucích příležitostí v segmentu užitkových vozidel diverzifikací produktové řady užitkových vozidel s palivovými články. Hyundai Motor v současnosti vyvíjí středně velké elektricky poháněné nákladní vozidlo s palivovými články (užitečná hmotnost: 4 až 5 tun) určené pro komunální služby, jako je čištění ulic. V únoru 2018 Hyundai také představil elektricky poháněné dálkové autobusy s palivovými články, které jezdily během Zimních olympijských her 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. V současnosti organizuje zkušební provoz s těmito autobusy v největších jihokorejských městech. Zároveň připravuje plány na zahájení jejich velkosériové výroby v roce 2020. V ulicích měst Ulsan a Kwangdžu již jezdí vozidla taxislužby s palivovými články a také vozidla FCEV v rámci služeb sdílení automobilů. Společnost Hyundai Motor začala jako první na světě nabízet elektricky poháněná vozidla s palivovými články na leasing v USA a podporuje americké odvětví dopravy, včetně dodávek vozidel FCEV pro taxislužby a poskytování služeb sdílení vozidel, ve snaze přispět k širšímu využívání této techniky.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV