Reklama
Archiv - Zprávy

Hybrid ujel v městském provozu většinu cesty jen na elektřinu

Organizace CARe (Center of Automotiveresearch and Evolution) uskutečnila test hybridního vozu Toyota Prius v Římě a jeho okolí. V městském provozu jel vůz ze čtyř pětin pouze na elektřinu.
Zdroj: Toyota

Celkově hybridní Prius 4. generace jel čistě na elektřinu 79,4 procenta času, což odpovídá 76,3 procenta vzdálenosti ujeté v ulicích italské metropole. Při vyhodnocení celé trasy včetně mimoměstských úseků jela hybridní Toyota na elektřinu 73 procent doby, respektive 62,5 procenta vzdálenosti.

Podobný test uskutečnila pařížská Polytechnická universita, které vyšlo, že Prius jel v Paříži 87 procent doby pouze na elektřinu. V obou případech šlo o plně hybridní model s autonomním dobíjením, nikoliv o plug-in hybrid.

Chová se jako elektromobil

“Test potvrdil, že hybridy výrazně šetří životní prostředí, protože se většinu provozní doby chovají jako elektromobily,” komentuje výsledky šéf českého zastoupení Toyoty Martin Peleška. “Pokud se zaměříme na provozování vozidla výhradně s elektrickým pohonem s vyloučením intervalů, kdy žádnou trakci nepotřebuje, jako je jízda z kopce nebo stání na křižovatce, choval se hybridní Prius jako elektromobil po 67 procent času a na 63 procentech trasy,” dodává Peleška.

Průměrná ekvivalentní kilometrová spotřeba se v rámci celého testu pohybovala kolem 3,7 l/100 km. Mimo město klesla na 3,5 l/100 km, zatímco v rámci městského úseku byla 4,8 l/100 km. Prius jezdil na trase dlouhé 37 km, rozdělené do tří odlišných úseků. Nasazeno bylo 20 řidičů, z nichž každý absolvoval tři testy a každá jízda trvala v průměru jednu hodinu a 35 minut. V průběhu časového období asi 1,5 měsíce bylo provedeno všech 60 testů, v jejichž rámci byla získána data na základě více než 2 200 testovacích kilometrů, představujících cca 95 hodin. Sběr dat zahrnoval 28 parametrů, což znamená celkem 168 milionů získaných hodnot.

Test tak potvrdil hlavní výhody hybridních vozů, tedy ekologičnost a nízkou spotřebu. Mezi další benefity hybridů patří nízké náklady na servis, protože se skládají z méně dílů, cena už dnes srovnatelná s konvenčními vozy a vysoká zůstatková hodnota v porovnání s nejistou budoucností dieselů nebo dlouhá, až desetiletá výdrž baterie.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV