Reklama
Archiv - Testy

Hodnější brácha. Test Subaru Levorg

Tak už i Levorg se na svět dívá pomocí dvou kamer. Díky systému EyeSight teď dokáže zastavit před překážkou nebo se při jízdě držet auta. Jak je to ale pro hodnějšího bráchu dravého Subaru WRX STI důležité?
Zdroj: archiv Prima

Tenhle kompaktní kombík rozhodně není pro každého. Z mainstreamu se totiž opravdu vymyká. A není to ani jeho velikostí, ani užitnými vlastnostmi - je skoro na centimetr stejně dlouhý jako před deseti roky vyráběné Subaru Legacy nebo aktuální Golf v kombíku. Trochu stranou už stojí svým vzhledem, kterým říká, že není žádná slečinka. Jistě se najdou i výjimky, ale Levorg svým vzhledem pro ženské publikum není úplně líbivý. Je tak trochu neotesaný a díky násosce na kapotě možná i mírně agresivní. Ostatně jak by také ne, když je vlastně příbuzným sportovního sedanu WRX STI. Je to vlastně takový jeho praktičtější, krotší a pohodlnější brácha.

Tahle podobnost není jenom zvenku, ale je zřejmá i uvnitř. Palubní deska má sice jiné dekory, jiný vzor má čalounění a odlišují se i barvy prošívání, jinak se ale vše velmi podobné. V obou autech se sedí docela nízko a vše je uvnitř zaměřeno na přehlednost. Levorg je auto, ve kterém skutečně nemusíte přemýšlet na tím, jak se co ovládá. Všechno zvládnete na první dobrou. Možná trochu neznámá budou jen tlačítka „S“ a „I“ na volantu - ta mění jízdní režimy pro motor a převodovku.

Také vzadu je Levorg standardně praktickým autem své velikosti. Nic víc, nic míň. Dělená sklopná sedadla jsou jasná, praktický je také prostor pod podlahou kufru. Sem se vejde spousta věcí a Subaru tu má tradičně i místo na krycí roletu kufru.

Ber, nebo nech být

Když jsme říkali, že Levorg rozhodně není pro každého, tak jsme měli na mysli i fakt, že je k dispozici pouze v jedné specifikaci motoru, převodovky a pohonu. Prostě ve stylu ber, a nebo nech být. Pod kapotou má samozřejmě plochý motor boxer, který snižuje těžiště vozu, v tomto případě má objem 1,6 litru a výkon 125 kW (170 koní). Pak je tu bezestupňová převodovka, které u Subaru říkají Lineartronic, a samozřejmě symetrický pohon všech kol.

Tuhle sestavičku si skvěle užijete třeba ve městě, kde je tichá, rychle reaguje a svojí sametovostí vás prostě dostane. Naopak na dálnici zjistíte, že Levorg je auto, které nastavíte na povolený rychlostní limit, možná o krapet víc, a necháte se unášet provozem. Na nějaké vysokorychlostní závodění to není. Zkrátka se usadíte v nějaké rychlosti, zapnete adaptivní tempomat, který je součástí kamerového systému EyeSight, a budete si užívat špičkovou směrovou stabilitu.

Reklama

Na okreskách při sportovní jízdě trochu narazíte na jízdní vlastnosti. Ne tak, že by vás omezovaly, ale spíše naopak. Jsou prostě fantastické. Nízké těžiště, ideální rozložení hmotnosti a vyspělý, skvěle naladěný podvozek mají tolik přilnavosti a umožňují tak vysoké rychlosti v zatáčkách, že se vám docela svižný motor najednou zdá spíše pomalý. Zkrátka v tomto případě je podvozek rozhodně rychlejší než motor. V Levorgu musíte řídit tak, abyste co nejméně zpomalovali. Do zatáček prostě nebrzdíte a opřete se do podvozku - to je způsob, jak být v tomhle autě opravdu rychlý. Občas je to docela zábava, a to i na hrbolatých silnicích.

I Když Levorg nemá vypínatelnou stabilizaci, tak na sněhu jí dokážete správnými pohyby volantu přetlačit a zažít řízený smyk. Více si tohle auto ale užijete při jízdě čistou stopou s důrazem na rychlost a efektivitu při akceleraci na kluzku. Čtyřkolka s elektronickou spojkou je dobře naladěná a dozadu posílá v každém okamžiku, tedy trvale, alespoň malou část hnací síly.

Oči, které vás pohlídají

A co avizovaný systém EyeSight? Zkoušeli jsme s ním jezdit proti polystyrénové překážce a Levorg byl schopen sám zastavit do rychlosti asi 60 km/h. Je to chytrý systém, který na základě srovnání obrazu ze dvou od sebe asi 40 cm vzdálených kamer dokáže vypočítat vzdálenost jednotlivých objektů. Pracuje tedy na podobném principu, jako lidské oči. Před tím, než auto samo před překážkou zastaví nebo začne brzdit, také řidiče opticky a akusticky upozorní. Má k tomu připravené i LEDky umístěné pod čelním sklem, které vám doslova zasvítí do očí.

EyeSight umožňuje i funkci aktivního tempomatu (rychlost reguluje velmi jemně) a varuje při nechtěném opuštění jízdního pruhu - dokonce dokáže jemně zasáhnout do řízení.

Jaké je tedy Levorg auto? Na jednu stranu docela praktický kombík, který je i pohodlný a senzační ve městě. Na stranu druhou auto se senzačním podvozkem, který vás pořád nutí zrychlovat. A to občas není přeplňovaná jedna šestka schopna akceptovat. Musí se hodně vytáčet a to zvyšuje spotřebu. Ze standardních 7,5 litru se tak snadno stane i na více než 10 l/100 km. Takže hodnější brácha WTX STI? To bezpochyby. Není pro každého, ale jen pro toho, kdo dokáže jeho vlastnosti nejen ocenit, ale hlavně využít... a v neposlední řadě si je i užít.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV