Reklama
Archiv - Zprávy

Ford inspirovala rytířská zbroj

Ford odhalil tajemství inovativní technologie, která je první svého druhu na světě. V dávných dobách se tento technologický postup používal při výrobě brnění, které chránilo rytíře před ranami soupeřových zbraní. Dnes jeho moderní obdoba přispívá k historicky nejvyšší úrovni bezpečnosti vozů Ford.
Zdroj: FORD

První plně automatizovaný proces tvarování za tepla je vlastně současnou interpretací prastarého kovářského umění. Za přispění pecí, robotů a laserů při něm vznikají součásti, které zajišťují ochranu posádky. Ke slovu v něm přijdou obrovské pece, roboty i laser. Teploty laserového paprsku dosahují až 3 000 °C. Bórem legovaná ocel se kdysi používala při výrobě brnění, dnes ji najdeme třeba v nosných konstrukcích  mrakodrapů. I díky ní má nový Ford Focus na kontě pět hvězdiček Euro NCAP.

Linka automatizovaného tvarování za tepla je plně integrovaná do montážního závodu v německém Saarlouis. Byla vybudována během nedávné modernizace továrny, která si vyžádala investice ve výši 600 milionů eur (v přepočtu přibližně 15,5 mld. Kč).

Bórem legovaná ocel představuje nejpevnější druh oceli používaný v automobilovém průmyslu. Nový Focus ji uplatňuje v hojné míře. Je z ní vyrobena ochranná struktura okolo prostoru pro cestující. Výsledek prokazuje mimo jiné o 40 % lepší odolnost při čelním nárazu. Díly modifikované za tepla jsou vystaveny teplotám až 930 °C. Roboty je vloží do  hydraulického lisu, jenž vyvine sílu až 1 150 tun. Zde se vytvarují do požadované podoby, poté se za pouhé tři sekundy ochladí. Materiál dosahuje v této chvíli již takového stupně pevnosti, že k přesnému ořezání dílu do konečného tvaru je zapotřebí laserového paprsku žhavějšího než láva.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
0

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV