Reklama
Archiv - Zprávy

Ford Focus RS dostal samosvor. Proč je to skvělá zpráva?

Vyspělý pohon všech kol s vektorováním točivého momentu dovoluje novému Focusu RS šikovně obcházet poctivá mechanická řešení. Sportovní divize Ford ale dobře ví, že není nad osvědčené recepty. A rozhodla se jednat.
Zdroj: FORD

Už jsme ani nedoufali, že by se něco podobného mohlo stát. Zvlášť ne v případě třetí generace Focusu. Nejrychlejší model RS se stále prodává velmi dobře, tlak skalních fanoušků ale automobilku stejně přesvědčil. Ford se proto rozhodl, že nám nejhbitější Focus historie v rámci příprav na odchod třetí generace pořádně okoření.

Nový paket za 111 tisíc korun se jmenuje RS Edition a kromě samosvorného předního diferenciálu zdobí vůz také modrou perletí Nitrous, kovanými 19palcovými koly s modře lakovanými třmeny Brembo, skořepinami Recaro nebo matně lakovanými detaily v exteriéru. Nás však samozřejmě nejvíce zajímá samosvor!

Co chtít víc?

Focus RS třetí generace je s výkonem 350 koní rozhodně jedním z nejzajímavějších hot-hatchů na trhu. Z klidu na 100 km/h zvládne vypálit už za 4,7 sekundy a jeho maximálka se zastaví až těsně před 270 km/h. To vše za cenu jen lehce přes 900 tisíc korun. Také přítomnost polozávodních Michelinů hovoří sama za sebe.

Tak co chtít víc? Za jeho volantem vám přeci jen schází jistá dávka chirurgické přesnosti, díky níž byste přesně věděli, co a hlavně jak rychle si můžete v zatáčkách dovolit. A právě to samosvorný diferenciál mění. Focus RS sice disponuje hned dvěma vymoženostmi, které se starají o jeho agilitu - vektorováním točivého momentu a nezávislým přibrzďováním jednotlivých kol - pravá mechanika v jeho podvozku ale chyběla.

Tajemství samosvoru

A v čem že je mechanický samosvorný diferenciál tak zázračný? Představme si modelovou situaci, kdy Focus RS bez samosvorného diferenciálu prudce zatáčí v levotočivém oblouku. V momentě zatočení vůz přibrzďuje levé přední kolo, a jakmile řidič sešlapuje plynový pedál a nechává 2.3litrový EcoBoost naplno zakřičet, Focus hbytě přenáší většinu točivého momentu na pravé zadní kolo, kam v jeho případě může putovat až 70 % z celkového výkonu. Samozřejmě za účelem co nejlépe otočit vůz a zkrátit dobu výjezdu. Funguje to? Ano, velmi dobře. Přítomnost samosvoru ale mnohé mění.

Mějme opět identickou situaci. Focus RS se samosvorem na přední nápravě najíždí do levého oblouku, ale levé přední kolo již nepřibrzďuje tak horentně. Samosvorný diferenciál namísto toho přenáší rotační energii na prvé přední kolo, čímž je celé auto urychlováno v nájezdu do zatáčky a lépe využívá trakci lepivých pneumatik. Řízení se navíc stává daleko přesnějším, protože nemusí být rušeno četnými zásahy brzd.

Následuje výjezd, při němž se situace opakuje jako přes kopírák. Mechanický samosvor rozdělí točivý moment mezi předními koly v takovém poměru, v jakém ho jsou schopna přenést na vozovku, a Focus RS s paketem RS edition si proto téměř „nehrábne“. Ani na mokru! Přidejme si k tomu již zmíněné skořepiny Recaro a máme stroj, který se pro zábavu doslova narodil. Také vám těch 111 tisíc najednou připadá fér?

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV