Reklama
Archiv - Zprávy

Fanoušci Viperu vybírají miliony, aby se znovu stal králem Ringu

Nejrychlejším autem na legendárním německém Nürburgringu je momentálně Porsche 918. V roce 2011 jím však byl nečekaný americký host, Dodge Viper. Teď by se mohl díky veřejné sbírce vrátit.
Zdroj: Dodge

Na čele žebříčku aut, která dokázala pokořit technicky nesmírně náročný Nürburgring, působí Dodge Viper jako zjevení. Takzvané Zelené peklo má desítky těžkých zatáček i nepřehledné horizonty a jeho pověstná Severní smyčka je dlouhá přes 20 kilometrů. Obvykle je proto doménou sofistikovaných evropských nebo japonských aut nabitých tou nejmodernější technikou. A proti nim působí Viper jako dinosaurus na mistrovství světa v atletice.

Aerodynamika je všechno

Zatímco aktuální držitel rekordu, Porsche 918 Spyder s časem 6:57, je hybridní supersport nové generace, Viper je klasický americký muscle car s gigantickým desetiválcem o objemu 8 litrů. Přesto je Dodge Viper ACR dodnes mezi deseti nejrychlejšími vozy, které kdy Nürburgring obkroužily. Alespoň mezi produkčními auty, která smí legálně na silnici. Rekord vybojoval v roce 2011 s časem 7:12.13 a od té doby ho pokořila jen auta jako Nissan GT-R Nismo, Lamborghini Aventador SV nebo Mercedes-AMG GT R.

Důvodem amerického úspěchu byla především práce, kterou v ACR odvedli na aerodynamice. Přestože výkon 600 koní se nijak nezměnil, díky novým prvkům na karoserii a nepřehlédnutelnému křídlu měl vůz v jakékoliv rychlosti desetinásobný přítlak ve srovnání se sériovým autem.

Návrat díky crowdfundingu

S končící výrobou Viperu by jeho byli fanoušci rádi, kdyby se ještě jednou dostal na výsluní a ukázal záda všem automobilkám světa. Na crowdfundingovém portálu GoFundMe.com proto uspořádali sbírku, jejímž cílem je získat 159 tisíc dolarů (4 miliony korun) na zaplacení potřebných nákladů včetně pronájmu okruhu. Jen za prvních 6 dnů se podařilo získat více než třetinu této částky, takže to vypadá docela nadějně. Pokud se to podaří, mají prý od dealerství Viper Exchange přislíbené dva vozy i se závodními jezdci.

Časy se sice za poslední roky o dost posunuly, to samé však platí i o poslední generaci Viperu ACR, takže šance rozhodně existuje. Vůz je držitelem absolutních rekordů na 13 amerických okruzích a na slavné Laguna Seca dokázal i úhlavnímu soupeři v podobě Porsche 918 nadělit víc než sekundu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV