Reklama
Archiv - Zprávy

Elektromobilita proniká i do návěsů

Na mezinárodní automobilové výstavě IAA Commercial Vehicles v Hannoveru představí společnost Bosch elektrifikovanou nápravu, kterou je možné integrovat do návěsů. Cílem je integrování elektrického stroje do náprav návěsů namísto jejich volného otáčení, jak tomu bylo až doposud.
Zdroj: Bosch

To znamená, že mohou během brzdění generovat elektrickou energii a přivádět ji do pohonné jednotky návěsu. V případě chladírenských návěsů může jít o úsporu až 10 000 euro ročně. Pokud je chladicí jednotka poháněna takto vyrobenou energií, je možné podle propočtů ušetřit až 9 000 litrů nafty ročně. Další palivo pomůže ušetřit funkce elektrického rozjezdu a zrychlení. Všechny úspory paliva také snižují emise CO2. Další výhoda, a to zejména u dodávek do městských supermarketů, spočívá v tom, že jsou elektrické chladicí jednotky o poznání méně hlučné, než jednotky poháněné naftou. Dodávky zboží brzy ráno nebo pozdě večer tak už nemusí nikoho rušit. Kromě toho je elektrická náprava důležitým krokem k automatickému parkování přívěsů na parkovištích logistických firem. Přidáním hnacího ústrojí k nápravě znamená, že je s přívěsem možné pohybovat po parkovišti bez tažného vozidla. Bosch nabízí tuto technologii jak pro nové přívěsy, tak jako řešení formou dovybavení. Potenciální poptávka je obrovská. Jen v Evropě je každoročně nově registrováno zhruba čtvrt milionu přívěsů o celkové hmotnosti více než 10 tun. Jeden z pěti z nich je vybaven chladicím agregátem.

Rekuperace energie

Na rozdíl od mnoha dalších projektů užitkových vozidel se inženýři společnosti Bosch spoléhají na díly osobních automobilů pro elektrifikovanou nápravu. Elektromotorem SMG180 jsou například vybaveny stovky tisíc hybridních a elektrických vozidel po celém světě, včetně StreetScooters německé pošty. Na rozdíl od elektromobilů pracují motory v elektrifikované nápravě pouze přerušovaně, což znamená, že startují pouze tehdy, když mohou rekuperovat energii. Děje se tak například při jízdě z kopce nebo při brzdění. V důsledku této rekuperace, která je u osobních automobilů zavedenou technologií, nedochází při brzdění ke ztrátě energie, ale k jejímu ukládání ve vysokonapěťové baterii. Elektřina tak může být přiváděna do motoru při rozjíždění do kopce, nebo může pohánět chladicí agregát přívěsu a tím ušetřit značné množství paliva. Tato aplikace má navíc další výhodu: jelikož jsou elektromotory povětšinou neaktivní a získávají energii nebo poskytují podporu při rozjíždění nebo stoupání jen na několik sekund nebo minut za hodinu, je možné v tomto případě použít výrazně levnější sériově vyráběné díly pro osobní automobily. Motory i přesto mají dostatečný výkon k tomu, aby zajistily pohyb přívěsu nebo poskytly podporu při startování nákladních vozidel.

Automatizované parkování v depu

Elektrifikovaná náprava je navíc neocenitelným pomocníkem pro automatizované řízení – přívěs se může nezávisle pohybovat po depu pouze v případě, že je do nápravy namontován motor. Rovněž usnadňují dálkově ovládané elektrické řízení na neveřejných místech, jako jsou například prostory přepravních společností nebo přístavy. Až dosud se museli s tímto úkolem vypořádat řidiči sami nebo s pomocí speciální posunovací jednotky pro přívěs. Nyní ale dělá elektromotor z návěsu nezávislé vozidlo, které zvládne ujet krátké vzdálenosti. Pomocí přídavných senzorů připojených k návěsu a nainstalovaných na různých místech v depu bude možné, aby se návěsy se zbožím zaparkovaly samy.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV