Reklama
Archiv - Zprávy

Elektrický hypersport pokoří stovku za 2 sekundy a stojí 100 milionů!

Rychle nám jezdit všude zakazují, ale zrychlení si ještě můžeme užít! To bylo motto japonských tvůrců sprintového speciálu ASPARK OWL...
Zdroj: Tom Hyan

Draze a zběsile

            Můžeme postavit automobil s největší rychlostí 500 km/h, ale kde s ním budete jezdit? To byla otázka, kterou si položili konstruktéři společnosti Aspark Research & Development, když si chtěli zpestřit život při vývoji robotických zařízení pro lékařské využití. Do práce se pustili před třemi lety. Letos v září tajemný Aspark Owl z uhlíkových kompozitů předvedli na autosalonu ve Frankfurtu. Moc detailů jsme se nedozvěděli, prezentace byla v japonštině...

Metou je zrychlení 0–100 km/h za dvě sekundy, takže Aspark Owl porazí všechny supersporty včetně Bugatti Chiron, ale výrobce si za vůz nechá pořádně zaplatit. Posuďte sami, zda se to vyplatí: Chiron vyjde na tři miliony amerických dolarů, Mercedes-AMG Project ONE na 2,6 milionu a Aston Martin Valkyrie také tři miliony; Aspark Owl ovšem na individuální objednávku bude za více než čtyři miliony, tedy za 3,5 milionu eur! Pokud se ovšem vůbec v roce 2019 začne vyrábět...

Superrychlé kondenzátory

            Jako kdysi Colin Chapman u Lotusu, tak postupovali i u Asparku, nepotřebujete enormní výkon, když vsadíte na malou hmotnost! Silueta nízkého Asparku pod světlou plachtou budila pozornost návštěvníků autosalonu už před odhalením, pak se zjevilo nízké dvoumístné kupé s vpřed výklopnými křídlovými dveřmi a aktivní aerodynamikou, poháněné dvojicí elektromotorů velikostí odpovídajících výkonu 40/65 kW, ale ve skutečnosti nabízejících neuvěřitelný celkový výkon 320 kW a točivý moment 764 N.m už od rozběhu! Tajemstvím je kombinace vysokovýkonných akumulátorů s velkokapacitními kondenzátory, které mají výhodu rychlého nabití i vybití! Kromě sprintu na 100 km/h za dvě sekundy může Aspark Owl dosáhnout rychlosti 280 km/h a v cestovním režimu ujede až 150 km na jedno nabití palubních zdrojů elektrické energie. A ta hmotnost vozu? Pouhých 850 kg.

Autor textu a foto: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV