Reklama
Archiv - Zprávy

Drsňák s osmiválcem. Land Rover Discovery SVX

Nejnovější přírůstek do rodiny Land Rover je vážně unikátní. Jde totiž o první vůz značky, který bude vyráběn ručně. V jeho útrobách se navíc skrývá pětilitrový osmiválec s výkonem až 525 koní, se kterým auto zvládne mnohá dobrodružství a vyjede i tam, kam by si běžná verze netroufla.

Land Rover Discovery SVX je produktem speciální divize s označením SVO (Special Vehicle Operation). Novému Discovery ale patří jedno zásadní prvenství. Až doposud se totiž dceřinná divize SVO zabývala jen dražšími a exkluzivnějšími modely Range Rover. Vyráběla kupříkladu Range Rover Sport SVR nebo Range Rover SVAutobiography, kterým nepohrdla ani britská královna Alžběta II. Samotný Land Rover ale v nabídce nebyl.

Ruční práce

A v čem že je divize SVO tak zajímavá: Svá vozidla kupříkladu vyrábí ručně a všichni pracovníci jsou nesmírně dobře vyškolení řemeslníci. Není tedy divu, že díla, která danou dílnu opustí, opravdu stojí za to a jejich kvalita dosahuje nejvyšší možné úrovně. Nové Discovery je samo o sobě krásné a praktické, inženýři v divizi SVO však z jeho potenciálu vytěžili maximum.

Vůz už od prvního pohledu vypadá jako dílo připravené na off-roadové mezikontinentální závody. Stojí na speciálních pneumatikách Goodyear Wrangler s rozměrem 275/55 R20, která jsou nazutá na kovaných kolech. Úpravám pak neunikl ani podvozek. Vzhledem k tomu, že Discovery SVR bude standardně dodáván výhradně s pětilitrovým osmiválcem, o jehož výkonový potenciál navíc pečuje kompresor, bylo nezbytné, aby inženýři divize SVO naučili svůj výtvor také jezdit. V podvozku tak nechybí aktivní hydraulické stabilizátory, které výrazně sníží náklony při dynamické jízdě po silnici. V terénu se ale naopak dokážou rozpojit, což zvýší kroutivost mezi oběma nápravami.

Novému Discovery SVX pak samozřejmě nechybějí ani všechny standardní vymoženosti, mezi kterými zmiňme Terrain Response 2 (systém pro monitorování aktuálního jízdního povrchu) nebo pokročilý asistent pro jízdu z prudkých kopců Hill Descent Control.

Brutální síla

Ještě jsme si však neřekli, jak moc schopný onen osmiválec vlastně bude. Jeho 525 koní a až 625 Nm k působivé dynamice jistě postačí. Odhadem toto auto z 0 na 100 km/h zrychlí okolo pěti sekund a k plnému využití potenciálu dopomůže i chytrá osmistupňová převodovka. Ta má u verze SVX navíc funkci dvoustupňového transferu (půlení převodů), díky čemuž nechybí ani pověstná redukce. Vyjede tedy opravdu hodně. Informace o maximální rychlosti výrobce prozatím nezveřejnil, rychlostní index pneumatik však značí nejvyšší tempo 180 km/h. Lze tedy očekávat podobný údaj.

A kdy novinka dorazí na trh? První kusy jdou do výroby (připomeňme si, že ruční) už na jaře příštího roku. Do našich končin by pak Discovery SVX mělo zavítat v druhé polovině 2018. Cenu ani další technické specifikace výrobce prozatím nezveřejnil.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV