Reklama
Archiv - Zprávy

Dobití elektromobilu za 6 minut? Toshiba tvrdí, že ano

Hlavní bolístku elektromobilů, tedy délku jejich dobíjení, nejspíš vyřešila japonská společnost Toshiba. Podle ní bychom už za pár let měli elektromobily dobíjet stejně rychle, jako dnes tankujeme.
Zdroj: c.pxhere.com

Znáte to. Přijedete ke stojanu, natankujete, koupíte kafe a noviny a během maximálně 10 minut odjíždíte. Standardní průběh obyčejného tankování by díky Toshibě časově mohl vyrovnat s dnes velmi zdlouhavým dobíjením elektromobilů. Toshiba totiž na japonském autosalonu právě představuje novinku na poli nabíjení, která pracuje s u nás často skloňovaným lithiem.

Nová baterie dostala jméno SCiB (Super Charge Ion Battery) a její tajemství spočívá v její zcela nově vyvinuté anodě. Ta používá místo uhlíkových právě lithium titanové nanokrystaly, které zajistí to extrémně rychlé dobíjení. Navíc taková baterie je prý bezpečnější a má větší životnost. Pro představu, běžná baterka Li-lon zvládne zhruba 1 000 nabíjecích cyklů. Pak se její životnost rychle krátí. Nové baterie SCiB zvládnou 5 000 nabíjecích cyklů, a i poté jejich kapacita dosahuje 90 % původní hodnoty. V přepočtu na běžný život to znamená, že pokud budete baterii nabíjet dvakrát denně, vydrží minimálně 7 let.

A nemyslete si, nejde jen o hudbu daleké budoucnosti. Toshiba nové baterie už testuje. A to jak ve spotřební elektronice, tak třeba v autobusech veřejné dopravy nebo ve vozech značky Mitsubishi. Podle prvních výsledků testů pak Toshiba tvrdí, že na jedno šestiminutové nabití poskytne baterie reálný dojezd asi 170 kilometrů, což už by bohatě stačilo na běžné přesuny z bodu A do B. Nebo k další nabíječce na další kafe. J Kdy bude novinka uvedena na trh a hlavně, kolik bude stát, zatím výrobce neprozradil. Dočkat bychom se ale měli během pár let.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV