Reklama
Archiv - Zprávy

Desátá generace s menším motorem než první! Honda Civic 2017

Honda Civic, to je prostě legenda, jeden z nejúspěšnějších automobilů světa! Výrobce označuje dnešní generaci za desátou, ale typů bylo mnohem více! Svébytné modely totiž existovaly jak pro japonský, tak pro evropský, americký nebo ještě jiné trhy!
Zdroj: Tom Hyan

Na trhu pětačtyřicet let...

            Dnešní Civic je moderní tříválec 1,0 litru nebo čtyřválec 1,5 litru, ale v nabídce nechybí ani Turbodiesel a sportovní Type R. A jaký byl ten první? Pro českého diváka není původní Civic neznámý, pamatujete na seriál Nemocnice na kraji města? V něm jezdil primář Blažej (Josef Abrhám) ve stříbrném voze Civic, který jen vyvoleným prodával podnik zahraničního obchodu Tuzex! Však také zapůjčené auto při natáčení pečlivě hlídali, bylo vzácné a za valuty!

            První Civic se představil v létě 1972 jako dvoudveřový sedan nebo třídveřový hatchback, poháněný čtyřválcem 1,2 litru; měl čtyřstupňovou převodovku nebo samočinnou vlastní konstrukce Hondamatic. Hned první generace přinesla technické inovace, prodávala se i ve verzích CVCC pro spalování velmi chudé směsi, což výrazně snížilo škodlivé složky ve výfukových plynech. První verze posloužila i studii bezpečného vozu Civic CVCC ESV.

Globální úspěch

            Celosvětová produkce vozů Honda Civic všech generací se dnes blíží dvaceti milionům! Jejich základní koncepcí je motor vpředu napříč a pohon předních kol, karoserie se během devíti generací proměnila ze třídveřového na pětidveřový hatchback, motory ze systému CVCC na známé i-VTEC s proměnným časováním všech ventilů a přeplňováním turbodmychadlem. Zatímco první 1,2 litru byl čtyřválec o výkonu 50 koní (37 kW) pro Evropu nebo až 69 koní (51 kW) pro Japonce ve verzi RS; desátá generace začíná s litrovým tříválcem DOHC, který nabídne až 129 koní (95 kW)! Samozřejmě jsme si nenechali ujít seznámení s tímto zajímavým vozem, expert František se podělí o své dojmy už ve čtvrtek v Autosalonu na Prima COOL!

Autor textu a foto: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV