Reklama
Archiv - Testy

Čtyřočko. Nová Škoda Octavia

Pravda o tom, proč se nám líbí nová Octavia.
Zdroj: prima

Škoda do faceliftu Octavie investovala víc peněz než kdykoliv v historii a na trh uvedla znatelně modernější auto. V oficiální komunikaci se dokonce slovo facelift nesmí používat, protože to si lidé spojují jen s kosmetickými změnami. Z pohledu Škody jde však o víc – je to Octavia generace tři a půl. Přesto se z mnoha stran dočkala posměchu a internet zaplavili blicí smajlíci v nebývale velkém množství.

Octavia už delší dobu prochází krizí identity. Na silnici byla takřka k nerozeznání od levnějšího Rapidu, a přestože se vytrvale posouvá směrem do střední třídy, bez vlastního charakteru jí její kvality nikdo neuvěří. Nenáročně podbízivé tvary velmi rychle zevšedněly a změna přístupu byla nevyhnutelná. Ano, na přepracovaný design se čtveřicí světel si musíte zvykat, ale vůz před faceliftem modernizací vedle nového auta náhle vypadá zoufale tuctově.

Zdroj: Česká automobilová MEME

Slyšeli jsme už hodně teorií o tom, proč faceliftovaná nová Octavia vypadá tak, jak vypadá. Naposledy v Ženevě se šuškalo o tom, že prý měl Jozef Kabaň přinést představenstvu dva návrhy. Ale protože už měl jasno o tom, jak by auto podle něj mělo vypadat, jako druhý návrh přidal bláznivou verzi se čtveřicí světel, o které byl přesvědčen, že jí nikdo ani náhodou nevybere. Jenže právě ta nakonec vyhrála. Někteří dodávají, že i tato událost přispěla k jeho odchodu k BMW. Takovým pohádkám ale moc nevěříme - Octavia prostě vypadá přesně tak, jak měla vypadat.

Škoda totiž bezpochyby bere vzhled svého nejprodávanějšího modelu (verze kombi je dokonce nejprodávanější kombík v Evropě) velmi vážně. Nové auto má přepracovanou zadní nápravu, která je podle verze o 20 až 30 milimetrů širší, u verze RS 245 dokonce o 36 milimetrů. Smyslem této nákladné investice přitom bylo jen a pouze to, aby auto dobře vypadalo - předchozí generace totiž měla zadní kola příliš utopená v karoserii. Osobně jsem s faceliftovanou přepracovanou Octavií za poslední dva měsíce strávil při různých příležitostech opravdu hodně času a můžu čestně prohlásit, že už mi její vzhled vůbec nevadí. Z Octavie dělá osobitější, hodnotnější a dospělejší auto, kterým také je.

Reklama

Golfu na dosah

Živě si vzpomínám, jak jsem asi před třemi lety testoval ojetou Octavii druhé generace po faceliftu s motorem 1.6 TDI. Bylo to snad nejnudnější auto, jakým jsem kdy jel. Naprosto bez života zvenku, uvnitř i při jízdě. To auto ze mě doslova vysávalo život s každým kilometrem a na konci cesty jsem se vypotácel jako stařec. I hrdý Čech si chtě nechtě musel přiznat, že to auto byl jen způsob, jak se za rozumné peníze dostat z A do B. Od té doby však Škoda udělala nepřehlédnutelný pokrok.

Právě za volantem vás faceliftovaná Octavia Octavia tři a půl nejsnáz přesvědčí o svých silných stránkách. V Portugalsku jsem proháněl benzínovou verzi s motorem 1.8 TSI a manuálním šestikvaltem, na českých silnicích a dálnicích zase nejsilnější diesel v kombinaci se sedmistupňovým DSG a pohonem všech kol. Pravda, v obou případech šlo o dražší modely s adaptivním podvozkem, víceprvkovou zadní nápravou a téměř kompletní výbavou, takže se pohybujeme v cenové kategorii 600 až 800 tisíc korun. Právě tyto verze však podle mě nejlépe ukazují, jakým autem chce Octavia do budoucna být. Tedy definitivně zamávat Rapidu a dotáhnout se Golfu tak moc, jak jen to Škodě projde.

Reklama

Na palubě není pochyb o tom, že se svému nedostižnému vzoru od Volkswagenu přiblížila. Nový interiér působí obzvlášť v kombinaci s větším centrálním displejem bytelným a neošizeným dojmem. Design je pořád hodně jednoduchý, ale spíš moderním než užitkovým způsobem. Zachovává si navíc intuitivní ovládání, které člověk plně docení, až když často střídá auta různých značek. Ve škodovce jste zkrátka hned jako doma. Ovládací prvky mají přesnou a rychlou odezvu, i zde je však bohužel patrný postupný přesun k dotykovému ovládání rádia či navigace, čemuž rozhodně nefandím.

Jízdní vlastnosti se dají nejlépe popsat jako bezchybné (neplést se slovem dokonalé). Ne snad ve smyslu zážitku z jízdy, ale pro svou dokonalou vyváženost a nezáludnost. Komfortní režim podvozku DCC mi u škodovek dlouhodobě nesedí, připadá mi až příliš měkký a mám při něm nepříjemný pocit, že auto nemám plně pod kontrolou. Už v normálním nastavení ale karoserie příjemně ztuhne a ani svižnou jízdu vám svým projevem nezkazí. Bez ohledu na rychlost a poloměr zatáčky, Octavia se chová pořád stejně čitelně a vždy máte bezpečnou rezervu pro případ problémů.

Stejně tak jsou do běžného života ideálně nastavené i motory. I když můžeme jednotkám TSI a TDI od Volkswagenu s velmi plochým projevem vyčítat nedostatek charakteru, jejich ukázková pružnost od nízkých otáček bohatě vynahrazuje typickou ztrátu elánu ve vysokých otáčkách. Octavia navíc posádku přesvědčivě izoluje od okolí a obzvlášť benzínový motor se může pochlubit solidním odhlučněním. Když jsme se snažili zorientovat mezi dálničními sjezdy u letiště v Portu, až po několika minutách nám došlo, že jedeme pořád na trojku a točíme hodně přes čtyři tisíce otáček.

Možná přijde i duše

Ve výsledku tu máme auto, kterým je v daných konfiguracích opravdu radost jezdit. Má všechny vychytávky jako bezdrátové nabíjení telefonu, chytrý tempomat, WiFi hotspot, Google mapy, vyhřívané zadní sedačky, držák na tablet, dostatek USB zásuvek i hromadu asistentů. Má nastavitelný podvozek i dostatečně rychlé a kultivované motory, které zdolají stovku lehce nad 7 sekund a nemusíte je zbytečně honit do otáček. Za to všechno si musíte zaplatit, jako celek to ale skvěle funguje.

Škoda Octavia se svým simply clever přístupem vždycky byla takový švýcarský nožík mezi auty. Nástroj, který v žádné disciplíně nevyniká nad ostatní, ale má spoustu praktických vychytávek. Pokud však chcete auto s charakterem, jenom s velkým kufrem a sadou užitečných držáků si nevystačíte. Faceliftovaná Vylepšená Octavia naznačuje, že snad postupně přestane být autem, jehož jedinou silnou stránkou je poměr cena výkon. Tuto roli postupně přebírá Rapid a Octavia má potenciál stát se modelem, který nabízí natolik kvalitní základ, že lidem nepřijde nepatřičné utrácet za drahou výbavu z luxusního segmentu a silné motory. A přesně tak se v automobilovém světě vydělávají peníze.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV