Reklama
Archiv - Zprávy

Čtyřdveřové gran turismo s elektrickým pohonem - Audi e-tron GT concept

Audi e-tron potřetí - značka se čtyřmi kruhy představuje ve filmové metropoli Los Angeles elektricky poháněné Audi e-tron GT concept. Tato studie čtyřdveřového kupé by se sériové verze měla dočkat za dva roky.
Zdroj: Audi

Po SUV Audi e-tron a modelu Audi e-tron Sportback, který bude následovat v roce 2019, se na start postaví další elektrické Audi. Tentokrát na platformě s plochou podlahou, která umožnila vytvořit automobil s dynamickými proporcemi a nízkým těžištěm. Jízdní vlastnosti hodné sportovního vozu zaručí nejvyšší výkon 434 kW (590 k). Pro tak dynamické Audi je samozřejmostí, že je točivý moment přenášen na vozovku prostřednictvím trvalého pohonu všech kol quattro s cíleným rozdělováním hnací síly mezi jednotlivá kola. Za realizaci sériového modelu nese odpovědnost dceřiná firma pro sportovní vozy Audi Sport GmbH.

Inspirace z aerodynamického tunelu

Nízký a široký automobil s dlouhým rozvorem – to jsou proporce klasického gran turisma. A platí to i pro studii Audi e-tron GT concept s vnější délkou 4,96 metru, šířkou 1,96 metru a výškou 1,38 metru. Karoserie čtyřdveřového kupé kombinuje ve své lehké konstrukci různé materiály. Střecha je vyrobena z uhlíkového kompozitu, velký počet různých komponentů je z hliníku a nosné prvky jsou z vysokopevnostní oceli. Technika tohoto automobilu byla vyvinuta v úzké spolupráci se značkou Porsche. Design a charakter zároveň maximálně vyjadřují nezaměnitelnou DNA značky Audi.

Daleko dozadu protažená, pozvolna klesající linie střechy je inspirována pro značku Audi typickým uspořádáním karosářských verzí Sportback. Studie však jednoznačně míří do budoucnosti a ukazuje směřování k dalšímu evolučnímu stupni designérského stylu Audi. V porovnání s aktuálními modely Audi je nápadná kabina, která se směrem k zádi výrazně zužuje. Zvýrazněné podběhy kol a ramenní oblast, společně s neobvykle plochou podlahou elektromobilu, vizuálně umocňují nízké těžiště a dynamický potenciál studie. Dlouhé linie a četné funkční prvky karoserie, jakož i ventilační otvory v oblasti podběhů kol a velký zadní difuzor prozrazují svůj původ z aerodynamického tunelu. Vnější design je nepřehlédnutelně podřízen požadavkům na nízkou hodnotu součinitele aerodynamického odporu vzduchu, která snižuje spotřebu elektrické energie, a na minimalizaci vztlakových sil.

Oblast prahů mezi podběhy kol vystupuje do šířky a je zřetelně oddělena od kabiny. Tímto způsobem je pozornost přiváděna k místu uložení akumulátorů, energetickému centru pod podlahou. Pozornost při pohledu na vůz z profilu k sobě přitahují také 22“ kola s pneumatikami rozměru 285/30. Rovněž dynamický design kol s pěti dvojitými paprsky je viditelně podřízen funkci, protože optimalizuje chlazení brzdových kotoučů a zároveň snižuje aerodynamický odpor vzduchu.

Velké otvory pro přívod vzduchu na přídi přispívají cíleným vedením vzduchu karoserií k účinnému chlazení agregátů, akumulátorů a brzd. Přední kapota s aerodynamicky tvarovaným povrchem je inspirována oběma nejnovějšími studiemi značky, Aicon a PB18 e-tron. Její tvarové řešení zajišťuje stabilní proudění vzduchu s minimem nežádoucích turbulencí.

Šípovitý tvar čelní partie zvýrazňuje také světlomety Matrix LED s laserovými dálkovými světly a umocňuje dynamický vzhled studie dokonce i v klidu. Stejně jako u aktuálních vizionářských studií značky vytváří i v tomto případě světlomety atraktivní animace. Vůz například přivítá řidiče krátkými sekvencemi světla, které se horizontálně rozšiřuje. Tento nový světelný design nalezne v budoucnosti uplatnění v sériové výrobě.

V celé šířce zádě probíhá světelný pruh, který na vnějších okrajích ústí do jednotlivých klínovitých segmentů LED, tvořících vlastní zadní svítilny. Toto uspořádání spojuje studii e-tron GT se sériově vyráběným SUV e-tron. Oba vozy jsou díky němu i za tmy rozpoznatelné jako elektromobily Audi.

Moderní interiér

Audi e-tron GT concept se čtyřdveřovou karoserií s rozvorem 2,90 metru nabízí ve čtyřmístném interiéru vysokou úroveň praktičnosti pro každodenní provoz. Funkční centrum interiéru se nachází vpředu vlevo a je zřetelně zaměřeno na řidiče. Středová konzola, velkoplošný dotykový displej v horní části a linie horní části výplní dveří a přístrojové desky ohraničují pracoviště řidiče, který má k dispozici ergonomicky dokonale uspořádané ovládací prvky a informační a zábavní systém. Středová konzola a do prostoru vyčnívající panel sdružených přístrojů vyvolávají dojem, že se vznášejí. Světlé barevné odstíny v horní části přístrojové desky směrem k prostoru pro nohy postupně přecházejí do tmavších odstínů, čímž je umocněn dojem velkorysého světlého prostoru. Motoristickým sportem inspirovaná sportovní sedadla v obou řadách poskytují vynikající oporu těla v příčném směru i při rychlé jízdě zatáčkami.

Řidič si může pro displeje nakonfigurovat různá uspořádání s virtuálními kruhovými přístroji, přehlednými navigačními mapami s informacemi o dojezdu nebo různými funkčními menu informačního a zábavního systému. Ovládání probíhá na dotykovém displeji s haptickou zpětnou vazbou.

Designéři se u koncepčního vozu záměrně rozhodli pro důsledné použití trvale udržitelných materiálů, které zřetelně vyjadřují moderní charakter tohoto automobilu. Zcela upustili od použití produktů živočišného původu. Audi e-tron GT concept má díky tomu veganský interiér. Sedadla a další plochy v interiéru jsou čalouněny velmi kvalitní syntetickou kůží. Na sedacích plochách, loketních opěrkách a středové konzole jsou použity tkaniny, vyrobené z recyklovaných vláken. Na stropě a obloženích střešních sloupků nalézá uplatnění materiál z mikrovláken. Dokonce i podlahové koberce s dlouhým vlasem jsou vyrobeny z trvale udržitelného vlákna Econyl, které se vyrábí recyklací použitých rybářských sítí.

Se dvěma zavazadlovými prostory je vůz jako stvořený pro cestování ve velkém stylu. Využívá přitom výhodu koncepce elektromobilu s kompaktní konstrukcí systému pohonu. V zádi s velkým výklopným víkem lze přepravovat zavazadla o objemu 450 litrů. Pod přední kapotou je další zavazadlový prostor o objemu 100 litrů.

Reklama

Pohon se sportovními výkony a dlouhým dojezdem

Nejvyšší celkový výkon 434 kW (590 k) prozrazuje potenciál čistě elektrického pohonu. Na přední i zadní nápravě je uložen vždy jeden elektromotor. V obou případech se jedná o synchronní elektromotory s permanentním magnetem. Točivý moment je tak přenášen na vozovku vždy prostřednictvím všech kol. I nová studie Audi e-tron GT concept je tedy opravdové quattro. Přesně vzato se jedná o e-quattro, protože mezi přední a zadní nápravou neexistuje žádné mechanické spojení. Elektronicky řízený systém koordinuje poměr hnací síly na obou nápravách a rozdělování hnací síly mezi jednotlivá kola. Tím je zajištěna optimální trakce s požadovanou mírou prokluzu. Díky tomu je zrychlení z 0 na 100 km/h otázkou 3,5 sekundy a za sotva více než 12 sekund pokoří elektromobil hranici 200 km/h. Nejvyšší rychlost je v zájmu dojezdu omezena na 240 km/h. Mezi konkurencí vyniká i možnost užívat si maximálního zrychlení opakovaně, v rychlém sledu za sebou, což není dosud samozřejmostí. Zatímco v jiných elektromobilech se výkon elektrického pohonu v těchto situacích snižuje, aby nedošlo k přehřátí, dokáže e-tron GT concept díky své důmyslné strategii chlazení poskytovat řidiči maximální výkonový potenciál obou elektromotorů a akumulátorů.

Dojezd koncepčního vozidla podle nové zkušební metodiky WLTP přesáhne hranici 400 kilometrů. Potřebné napájení zajišťují lithium-iontové akumulátory s energetickou kapacitou více než 90 kWh. Plochá sada akumulátorů zaujímá veškerý prostor pod podlahou mezi přední a zadní nápravou. Rozhodující předností této konstrukce je extrémně nízké těžiště automobilu – porovnatelné s modelem Audi R8 – které má rozhodující vliv na jízdní dynamiku. Řízení všech kol navíc přispívá k syntéze agility a preciznosti sportovního vozu, doplněné o nejvyšší úroveň směrové stability.

Systém rekuperace v elektromobilech Audi prodlužuje dojezd až o 30 procent, což je zásadní i u tak sportovního vozidla, jakým je Audi e-tron GT concept. Na rekuperaci se podílejí jak oba elektromotory, tak i elektrohydraulická brzdová soustava. Dochází přitom ke kombinování různých druhů rekuperace: rekuperace manuálně ovládaným brzděním motory prostřednictvím páček na volantu, automatická rekuperace brzděním motory prostřednictvím asistenta pro předvídavou hospodárnou jízdu a rekuperace při brzdění s plynulými přechody mezi elektrickým a hydraulickým zpomalováním. Do hodnoty zpomalení 0,3 g probíhá rekuperace bez použití konvenčních brzd studie Audi e-tron GT concept, výhradně prostřednictvím elektromotorů – to je případ více než 90 procent všech zpomalování. Prakticky všechny normální brzdné manévry jsou tak využívány k nabíjení akumulátorů. Až v situaci, kdy řidič pedálem brzdy požaduje zpomalení větší než 0,3 g, přicházejí do hry třecí brzdy. Studie Audi e-tron GT concept je vybavena výkonnými brzdami s keramickými kotouči, jejichž výkon neklesá ani po opakovaných extrémních zpomaleních.

Zkrácení doby nabíjení díky 800V systému

Akumulátory studie Audi e-tron GT concept lze nabíjet různými způsoby: kabelem, který se připojí do zásuvky pod víčkem v levém předním blatníku, nebo bezkontaktně indukčním nabíjením (tzv. Audi WirelessCharging). V tomto případě je parkovací místo vozidla vybaveno nabíjecí deskou s integrovanou cívkou, připojenou k elektrické síti. Střídavé magnetické pole indukuje přes vzduchovou mezeru střídavé napětí v sekundární cívce, která je uložena v podlaze automobilu. S nabíjecím výkonem 11 kW lze tak Audi e-tron GT concept komfortně nabíjet přes noc. Mnohem rychleji probíhá nabíjení kabelem, protože čtyřdveřové kupé je vybaveno 800V systémem, který výrazně zkracuje doby nabíjení v porovnání s konvenčními, v současnosti běžnými systémy. Na 80 procent kapacity se akumulátory nabijí za 20 minut. Řidič pak má k dispozici dostatek elektrické energie pro ujetí více než 320 kilometrů (WLTP). Elektromobil e-tron GT concept lze však nabíjet také na nabíjecích stojanech s nižším napětím, takže řidič může využívat kompletní síť nabíjecích stanic.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV