Reklama
Archiv - Zprávy

Čeští úředníci přesednou do elektromobilů. Stát přispěje krajům i obcím

Už i český stát zjevně vidí v elektromobilitě budoucnost, a tak rozdává dotace na pořízení a provozování elektrických aut. Jednotlivé obce i kraje si mezi sebe rozdělí až 100 milionů korun.
Zdroj: iStock

Poslední dobou se o elektromobilitě mluví velmi často. Na jedné straně je její velký vzestup a nárůst oblíbenosti. Na té druhé například problémy největšího výrobce elektromobilů, společnosti Tesla, a postupné rušení některých státních pobídek a daňových úlev ve světě. U nás ale úřady dohánějí zpoždění a elektromobilitě chtějí pomáhat. I přesto, že zatím na našich silnicích zoufale chybí funkční síť dobíjecích stanic. Že to u nás zatím s elektromobily není tak horké, jak to možná vypadá, dokazuje i fakt, že za letošek u nás přibylo 234 elektromobilů, což je sice víc než za celý loňský rok, ale stále jde jen o 0,1 % ze všech nově registrovaných vozidel.

Samosprávy půjdou příkladem

Stát to chce změnit pomocí dotace až 250 tisíc Kč pro obce a kraje. Tyto finance ale nebudou určeny jen pro pořízení čistého elektromobilu, ale lze za ně také koupit vozy s hybridním pohonem. Ty mají podle ministra životního prostředí Richarda Brabce ještě lepší emisní výsledky než v současné době hodně rozšiřované vozy CNG. I tak se ale počítá, že obce a kraje sáhnou jak po elektromobilech, na které půjde až 80 % dotací, tak po hybridech a vozech CNG, které budou pořízeny za zbylých 20 %.

Pokud by se elektromobily a hybridní vozy začaly objevovat ve službách jednotlivých krajů a obcí, mohlo by to pozitivně působit i na samotné občany. Češi totiž s nákupem vozů na alternativní pohony stále dost váhají a raději dávají přednost klasickým fosilním palivům. My si ovšem nejsme moc jisti, jestli úřední elektromobil něco změní. Pokud stát nezapracuje na rozšíření sítě dobíjecích stanic a nenabídne alespoň nějaké, například daňové úlevy pro ty, kteří si elektromobil koupí, pak asi chápeme, že jen pro dobrý pocit ze zachráněné louky si drahý elektromobil moc lidí nekoupí.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV