Reklama
Archiv - Zprávy

Češi zase ukázali, že hasičům a záchranářům uhýbat neumí

Když ve zpětném zrcátku zahlédnete rozblikané auto hasičů, policistů nebo záchranky, je nutné jim ihned uhnout z cesty. Takové uhýbání, obzvlášť na dálnicích, však nesmí být bezhlavé a má svá jasná pravidla.
Zdroj: Týdeník Policie

V prvé řadě je potřeba říct, že mimo dálnici je prostě dobré uhnout takřka kamkoliv a jakkoliv. Nejčastěji prostě stačí najet ke kraji, pustit blinkr stejným směrem, kterým uhýbáte a zastavit nebo zpomalit. Řidiči záchranného vozu tak dáte najevo, že o něm víte a že může jet. Může se vám stát, obzvlášť pak v městských ulicích, že se za vámi majáky zjeví ve chvíli, kdy stojíte na semaforech na červené a prostě není kam uhnout. Pak nemusíte brát v potaz případné kamery, které hlídají průjezd semaforem, a jeďte. Na záznamu bude vidět, že jste uhýbali rozjetým majákům a žádný postih vám nehrozí.

Hrozba pokuty některé nezajímá

Na dálnicích je ale situace jiná. Záleží na tom, jestli taková dálnice má dva, nebo tři jízdní pruhy. Pokud dva, utváří řidiči takzvanou záchrannou uličku uhnutím ke svému kraji. Mezi nimi tak vznikne volný prostor pro průjezd. Pokud má dálnice pruhy tři, nechává se místo mezi pravým a prostředním pruhem. Podle zákona by řidiči takovou záchrannou uličku měli vytvořit automaticky po dojetí kolony, protože když začnou uhýbat až těsně před záchranářským autem, zbytečně to zdržuje.

Za nedodržení této povinnosti pak hrozí pokuta až 2 000 korun, kterou ale policisté takřka vůbec neudělují. A to je velká škoda, protože podle následujícího videa by mohli do obecní i státní kasy vybrat celkem slušnou sumu. Natočeno bylo z kabiny hasičského vozu, který minulou sobotu spěchal k hořící havarované cisterně na D1. Těžko říct, jestli jsou někteří ze zachycených řidičů prostě jen tak lhostejní, nebo jim opravdu nedochází, že hasiči nespěchají jen pro vlastní zábavu. Z videa je nám opravdu smutno, a tak jen doufáme, že takové hulvátství z našich silnic jednou zmizí.

Reklama

Diskuze

Karin - 03.07.2020 07:37:07
V případě tří jízdních pruhů vytváříme uličku mezi levým a prostředním jízdním pruhem! Jak to mají řidiči dodržovat, když na internetu čtou takové desinformace!
Hammer - 04.07.2020 21:37:52
Ten clanek je z roku 2017, kdy se opravdu vytvarela na 3proude dalnici ulicka mezi pravym a prostrednim pruhem. Dnes se to jiz sjednotilo s Evropu a vytvari se mezi levym a strednim.

Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV