Reklama
Archiv - Zprávy

Café racer s revolučním rámem si můžete v garáži postavit sami

Ne každá motorka je vhodná pro každého. Proto se jich vyrábí tolik, aby si bylo možné vybírat. Ale co takhle motorku, kterou si můžeme postavit v garáži podle vlastních představ?

Pro zručnější a kreativnější bikery vymyslel mladý skotský student Jack Lennie speciální motocyklovou stavebnici s univerzálním rámem. Stroji říká Tinker a vznikl jako jeho závěrečná práce na Edinburgh Napier University, kde studuje design. S Tinkerem dokonce vyhrál titul designér roku 2015 na prestižní designérské přehlídce v Londýně.

Jack při tvorbě svého konceptu vycházel ze statistik, že 90 procent havarovaných motocyklů ve Velké Británii je odepsáno kvůli poškození rámu. Chtěl tedy najít způsob, jak by se zbylé součástky daly snadno použít. A protože každá součástka je jiná a pasuje na jiný typ motocyklu, přišel s univerzálním kruhovým rámem, do kterého se vejde většina motocyklových motorů a na který se dají navěsit nejrůznější díly.

 Autor Tinkeru dokonce plánuje, že příští rok, až bude koncept zcela vyladěný, na svých webových stránkách zveřejní přesnou výrobní dokumentaci součástek rámu i dalších potřebných dílů. Každý si pak bude moci s touto dokumentací vyrobit komponenty sám, nebo si jejich výrobu zadá v nějaké dílně či malé firmě. Je to o to jednoduší, že k sestavení základního rámu Tinkeru nejsou potřeba žádné speciální nástroje či technologické přípravky.

 


 Stavba Tinkeru by neměla zabrat ani moc času, sám Jack si svůj prototyp postavil údajně za 32 týdnů. Ke svému rámu si samozřejmě musel sehnat motor, kola, přední vidlici, nádrž, řídítka a další drobnosti ze sériových motorek. Nicméně jeho současný výtvor ještě není zralý na legalizaci pro běžný provoz. Na tom ale Jack pracuje, proto chce technické plány zveřejnit až příští rok, až projekt zcela dokončí a ze školní práce se stane legální motocyklová stavebnice. 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV