Reklama
Archiv - Zprávy

BMW Z4 - nové pojetí roadsteru

BMW odhaluje nejnovější pojetí klasické koncepce roadsteru. Nové BMW Z4 je otevřený sportovní automobil s emotivním designem, kompletně elektricky ovládanou plátěnou střechou a na řidiče orientovaným interiérem.
Zdroj: BMW

Při vývoji karoserie, pohonu a podvozku tohoto dvoumístného vozu hrála nejvyšší prioritu agilita, dynamické výkony a ovladatelnost. Jako ideální základ pro naplnění těchto cílů posloužila pevná karoserie a uchycení podvozku, inteligentní lehká konstrukce a optimalizovaná aerodynamika. Nově navržená přední a zadní náprava má přínos nejen pro sportovní jízdní vlastnosti, ale také pro jízdní komfort. A nové BMW Z4 mísí svůj sportovní rodokmen s množstvím pokročilých prvků výbavy z oblasti asistenčních systémů, ovládání a konektivity.

BMW Z4 delší, širší a vyšší

Nové BMW Z4 vypadá z jakéhokoliv úhlu pohledu přikrčeně, sportovně a kompaktně. Je o 85 mm delší než jeho předchůdce (měří 4 324 mm), o 74 mm širší (nyní 1 864 mm) a o 13 mm vyšší (1 304 mm). Zkrácení rozvoru o 26 mm na 2 470 mm, stejně jako širší rozchod kol 1 609 mm vpředu (+98 mm) a 1 616 mm vzadu (+57 mm) zlepšují agilitu v zatáčkách. K dynamice nového BMW Z4 přispívá rovněž umístění sedadel ve středu vozu, nízko položené těžiště a minimalizovaná hmotnost s ideálním rozložením mezi nápravy v poměru 50:50. Střecha se ovládá elektricky a lze ji složit a natáhnout během deseti sekund, a to dokonce i v rychlostech do 50 km/h.

Nové motory 

Potřebnou hnací sílu dodává trojice zážehových motorů, přičemž každý z nich se v novém BMW Z4 objevuje ve svém nejnovějším provedení. Roli vrcholného modelu na sebe bere nové BMW Z4 M40i s vylepšeným zážehovým řadovým šestiválcem s technologií M Performance TwinPower Turbo. Čtyřválcové zážehové motory s technologií BMW TwinPower Turbo a zvýšeným výkonem se objevují pod kapotami BMW Z4 sDrive30i a BMW Z4 sDrive20i vůbec poprvé. Technologie navržená k vylepšení dynamiky a hospodárnosti zahrnuje dvoukomorové turbodmychadlo, vysokotlaké vstřikování paliva, plně variabilní časování ventilů VALVETRONIC a variabilní časování Double-VANOS. Přenos hnací síly pohonných jednotek na zadní kola má na starosti nová generace osmistupňové převodovky Steptronic. Vrcholným provedením roadsteru BMW Z4 je verze BMW M Performance. Nové BMW Z4 M40i čerpá sílu potřebnou pro své výkony z třílitrového řadového šestiválce. Mezi největší přednosti nového motoru patří vodou chlazené výfukové svody integrované do hlavy válců, ostřejší a intenzivnější reakce turbodmychadla a přímé vstřikování paliva, které nyní pracuje s maximálním tlakem 350 barů. Maximální výkon 250 kW/340 mají řidiči k dispozici při 5 000 až 6 500 1/min a točivý moment 500 N.m vrcholí v rozmezí 1 600 až 4 500 1/min. Vůz zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,6 s.

Nadstandardní výbava

Na seznamu standardně nabízené výbavy najdeme například i variabilní sportovní řízení, které podle aktuální situace upravuje jak účinnost posilovače řízení, tak i převodový poměr řízení. Sportovní jízdní vlastnosti podtrhuje výkonný brzdový systém a stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control), kam patří protiblokovací systém ABS, dynamická kontrola trakce DTC (Dynamic Traction Control), rozdělování brzdného účinku v zatáčkách CBC (Cornering Brake Control), brzdový asistent DBC (Dynamic Brake Control) a asistent rozjezdu do kopce. Standardní výbavou je také funkce Performance Control, jež umožňuje novému BMW Z4 ještě větší hbitost tím, že podle situace variabilně rozděluje točivý moment mezi kola zadní nápravy. Standardně dodávaná 17“ kola z lehké slitiny (BMW Z4 sDrive20i a BMW Z4 sDrive30i) nebo 18“ kola z lehké slitiny (BMW Z4 M40i) a volitelná 19“ kola jsou všechna obuta do kombinovaných pneumatik s různým rozměrem pro přední a zadní nápravu. Všechny varianty podvozku nového BMW Z4 byly naladěny s ohledem na větší směrovou stabilitu širších zadních pneumatik.

Nové BMW Z4 nabídne také nejnovější komfortní prvky. Seznam volitelné výbavy nabízí nejrůznější možnosti, jak přizpůsobit nové BMW Z4 tak, aby odráželo osobní styl svého majitele. Množství nejmodernějších asistenčních systémů, které jsou pro model Z4 k dispozici optimalizuje specifické aspekty v oblasti komfortu a bezpečnosti, stejně jako eliminuje situace, které by mohly řidiče stresovat, především při dálkových cestách a v městské dopravě. Seznam volitelné výbavy zahrnuje adaptivní systém pro udržování rychlosti s funkcí Stop & Go, systém monitorující mrtvé úhly zpětných zrcátek a varující před nechtěným vyjetím z jízdního pruhu, stejně jako parkovací asistent včetně couvacího asistentu. Nové BMW Z4 je také prvním roadsterem, který může být volitelně vybaven BMW Head-Up displejem. Bezpečnost lze zvýšit volbou Adaptivních LED světlometů, jejichž průkopnická technologie matrix dálkových světel umožňuje delší dosah světelného kuželu, aniž by oslňovaly ostatní účastníky silničního provozu.

Kokpit orientovaný na řidiče

Na řidiče orientovaný kokpit a jasné uspořádaní ovládacích prvků pomáhají řidičům nového BMW Z4 v koncentraci na to nejdůležitější. Volitelná dvouzónová klimatizace umožňuje nastavit topení a větrání odděleně pro stranu řidiče a jeho spolujezdce. V nabídce jsou také automaticky se zatmavující a elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, stejně jako komfortní přístupový systém Comfort Access. Je-li tato funkce součástí výbavy, lze plátěnou střechu ovládat prostřednictvím klíčku od vozu. Optická LED světelná vlákna osvětlují palubní desku na obou stranách. Nabízejí nepřímé osvětlení středového panelu a zdůrazňují části kokpitu, které jsou pro řidiče nejdůležitější. Standardně dodávaný audiosystém lze vylepšit volbou hi-fi audiosystému s deseti reproduktory a výkonem 205 wattů. Pro ještě působivější hudební zážitek je v nabídce audiosystém Harman Kardon s digitálním zesilovačem, 12 reproduktory a celkovým výkonem 464 wattů. Nové BMW Z4 je standardně vybaveno na míru navrženými sportovními sedadly s integrovanými hlavovými opěrkami. Volitelně je k dispozici elektrické nastavení s funkcí paměti pro obě sedadla.

Praktická stránka nového BMW Z4 byla vylepšena prvky, jako jsou úložný prostor se záchytnou sítí za sedadly, velké držáky na nápoje pod středovou loketní opěrkou a prostorné kapsy ve dveřích. Objem zavazadlového prostoru činí, bez ohleduna to, zda je střecha natažená či složená, 281 litrů, což oproti předchozí generaci BMW Z4 představuje nárůst o 50 procent. Volitelný průchozí nakládací systém rozšiřuje možnosti, jak zvládat převoz nejrůznějších předmětů každodenní potřeby nebo absolvovat delší výlety.

Asistenční systémy

Pokrokový charakter nového BMW Z4 dále zdůrazňuje řada nabízených asistenčních systémů. Součástí standardní výbavy je varování před čelní srážkou, funkce varování před srážkou s chodcem s brzdnou funkcí, stejně jako systém varující před nežádoucím opuštěním jízdního pruhu. Seznam volitelné výbavy obsahuje aktivní systém pro udržování rychlosti s funkcí Stop & Go, informace o rychlostním limitu včetně indikátoru zákazu předjíždění, ukazatel vzdálenosti k vpředu jedoucímu vozidlu, systém monitorující mrtvé úhly zpětných zrcátek a také systém prevence před nárazem zezadu a upozornění na provoz blížící se z boku. Již bylo zmíněno, že vůbec poprvé je u roadsteru BMW nabízen Head-Up displej, který promítá důležité informace o řízení na čelní sklo přímo do zorného pole řidiče.  S manévrováním a parkováním řidiči pomáhá aktivní parkovací asistent PDC a zadní couvací kamera.

Moderní konektivita

BMW Live Cockpit Professional nového BMW Z4 spojuje nový systém zobrazování a ovládání s nejmodernější konektivitou. Jeho soubor dvou displejů se skládá z přístrojového panelu za volantem a kontrolního displeje ve středovém panelu, přičemž úhlopříčka každého z nich měří 10,25 palce. BMW Live Cockpit Professional je vybaven také adaptivním navigačním systémem, multimediálním systémem s pevným diskem, dvěma USB porty plus rozhraním Bluetooth a WiFi.

Digitální klíč BMW využívá technologii Near Field Communication (NFC) umožňující nové BMW Z4 zamknout a odemknout prostřednictvím chytrého telefonu, čímž eliminuje potřebu klasického klíčku od vozu. Pro odemčení stačí přidržet chytrý telefon u kliky dveří, a jakmile řidič usedne dovnitř, lze motor nastartovat ihned poté, co je telefon vložen do bezdrátové nabíjecí stanice, případně doku pro chytré telefony. Digitální klíč BMW je k dispozici pro všechny chytré telefony Samsung s podporou NFC.

Výstavní premiéra nového BMW Z4 se uskuteční na autosalonu v Paříži v říjnu 2018. Celosvětové prodeje odstartují v březnu roku 2019. Nové BMW Z4 bude vyrábět společnost Magna Steyer Fahrzeugtechnik, rakouský partner společnosti BMW Group z Grazu. Montáž bude probíhat na montážní lince, která je instalována a řízena podle přísných standardů společnosti BMW Group.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV