Reklama
Archiv - Zprávy

Audi A1 Sportback - partner pro městský životní styl

V roce 2010 představila automobilka Audi zcela novou modelovou řadu A1. Úspěšný kompaktní model nyní přichází ve své druhé generaci.
Zdroj: Audi

Audi A1 Sportback v porovnání s předchůdcem výrazně povyrostlo do délky a šířky. Vnější rozměry vozu jsou - délka 4,03 metru, šířka 1,74 metru a výška jen 1,41 metru. Díky širokému rozchodu kol a kratším převisům karoserie je vzhled vozu sportovně uhlazený. Markantní přídi dominuje široká, nízko uložená maska chladiče Singleframe společně s naznačenými bočními otvory pro přívod vzduchu. Pod hranou kapoty motoru se nacházejí tři nízké otvory jako vzpomínka na Sport quattro, soutěžní ikonu značky z roku 1984. Také z profilu prozrazuje nový model A1 Sportback vizuální spřízněnost s původním modelem Audi quattro a s již zmíněným modelem Sport quattro. Sportovní charakter vozu umocňuje výbava S line četnými stylistickými prvky. Mezi ně patří mimo jiné větší otvory pro přívod vzduchu, doplňkové prahové lišty, protažený otvor pod kapotou se dvěma příčkami a větší zadní spoiler. Verzi s nejvýkonnějším motorem lze rozpoznat podle markantní dvojité koncovky výfukové soustavy.

Výrazné uspořádání světel pro denní svícení na přání dodávaných světlometů LED prozrazuje inspiraci dynamickými tvary z jachtařského sportu, tzv. hydrodynamickými křídly. Stejný zdroj inspirace využili designéři při návrhu krytů pro funkce hlavních světlometů. Pro Audi typická segmentace světel pro denní svícení je u nového modelu A1 odvážně interpretována. Křídlovité segmenty na bocích maximálně umocňují šířku vozu. Hluboký, soustředěný pohled vytváří v souhře s malými kosočtvercovými segmenty v horní části světlometů sportovní vzhled. Ke snadné rozpoznatelnosti světelného designu modelu A1 přispívá motiv dynamické segmentace také v zadních světlometech, které jsou zapuštěny do markantních prostorových tvarů zadního okna. Dvoudílné zadní světlomety jsou za tmy pozoruhodné svým světelným designem beze spár.

Vnitřní design

Uvnitř vozu na první pohled zaujmou zejména tvary výdechů ventilační soustavy, digitálního panelu přístrojů a clony nad přístroji. Středová konzola a na přání dodávaný displej MMI touch jsou natočeny k řidiči pod úhlem 13 stupňů. Displej a pás výdechů ventilační soustavy na straně spolujezdce vpředu jsou integrovány do plochy se vzhledem černého panelu, která zasahuje až do dveří. Na přání dodávaný paket osvětlení kontur a dekoračního osvětlení umocní za tmy vnitřní design světelnými prvky LED ve 30 vybraných barvách.

Více místa a komfortu

Audi A1 Sportback nabízí výrazně větší vnitřní prostor, a tím i více komfortu pro řidiče, spolujezdce vpředu i cestující na sedadlech vzadu. Objem zavazadlového prostoru vzrostl o 65 litrů. V normálním uspořádání pojme 335 litrů, se sklopenými opěradly zadních sedadel lze až po strop využít objem 1 090 litrů. Výška prahu zavazadlového prostoru nad zemí je s 67 centimetry příjemně nízká. Audi nabízí dvě varianty sedadel. V obou případech lze na přání objednat funkci vyhřívání sedadel. Sportovní sedadlo má sériově manuálně nastavitelnou výšku. Výrazné boční polštáře a bederní opěrka, nastavitelná ve dvou směrech, poskytují tělu ještě lepší oporu.

Digitální ovládání a zobrazování

Audi A1 Sportback  je již v základní verzi sériově vybaveno zcela digitálním panelem sdružených přístrojů s 10,25“ displejem vysokého rozlišení a multifunkčním volantem. Na přání dodávaný Audi virval cockpit poskytuje řidiči přímo v jeho zorném poli rozsáhlé a rozmanité informace – od navigačních šipek přes dynamické animace navigační mapy a funkce informačního a zábavního systému včetně služeb Audi connect až po grafické informace některých asistenčních systémů. Vůz je sérově vybaven systémem MMI Radio, který se ovládá prostřednictvím multifunkčních tlačítek na volantu a ukazatele na digitálním panelu sdružených přístrojů a který již v základní verzi disponuje rozhraním Bluetooth. Se systémem MMI Radio plus zahrnuje přístrojová deska 8,8“ dotykový displej MMI, který splývá s okolními plochami se vzhledem černého panelu. Jak je obvyklé u chytrých telefonů, zadávají se veškeré ovládací povely dotykem. Nový koncept ovládání MMI touch rozpoznává také zadávání ručně psaným písmem, bez přerušování a čekání na jednotlivá písmena. Nejvyšší varianta MMI Navigation plus nabízí 10,1“ dotykový displej MMI.

Jistota s asistenčními systémy

Sériově dodávaná funkce upozorňování na vyjetí z jízdního pruhu podporuje řidiče při udržování vozidla ve správném jízdním pruhu. Systém zaznamenává kamerou podélné značení na vozovce od rychlosti jízdy 65 km/h a pomáhá udržovat vůz v jízdním pruhu korigujícími zásahy do řízení i upozorňováním pomocí vibrací. Rovněž sériově dodávaný omezovač rychlosti jízdy spolehlivě zabraňuje překročení nastavené maximální rychlosti. Další součástí sériové výbavy modelu A1 Sportback je Audi pre sense front. Radarový senzor rozpoznává kritické situace před vozem, způsobené jinými vozidly, přecházejícími chodci nebo cyklisty, a to i za špatné viditelnosti, například v mlze. Jakmile Audi pre sense front rozpozná hrozící kolizi, upozorní řidiče v několika krocích. Pokud řidič po vizuálním a akustickém upozornění nereaguje, aktivuje systém krátké „trhnutí“ náhlým přibrzděním. Přetrvává-li i nadále kritická situace, začne automobil v závislosti na situaci a okolí automaticky zpomalovat a v oblasti nízkých rychlostí brzdí až do úplného zastavení. V závislosti na okolnostech tím může A1 Sportback kolizi zcela zabránit, nebo minimalizovat její intenzitu snížením nárazové rychlosti. V případě nutnosti se aktivují ochranná opatření na přání dodávaného systému Audi pre sense basic. Bezpečnostní pásy na sedadlech vpředu se elektricky přitáhnou, otevřená okna se zavřou a zapnou se výstražné ukazatele. Rovněž adaptivní tempomat pracuje na základě radarového snímání situace před vozidlem. Audi A1 Sportback s tímto systémem udržuje požadovanou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, přičemž řidič může stanovit vzdálenost v pěti krocích a intenzitu zrychlení prostřednictvím režimů Audi drive select. Je-li vůz vybaven převodovkou S tronic, pokrývá systém rozsah rychlostí jízdy od 0 do 200 km/h, s mechanickou převodovkou je funkční od 30 km/h. V popojíždějící koloně brzdí Audi A1 Sportback s funkcí Stop & Go – ve spojení s převodovkou S tronic – za vpředu jedoucím vozidlem až do úplného zastavení. Sešlápne-li řidič u stojícího vozu brzdu, zůstává systém aktivní, jinak se vypne po cca třech sekundách.

Komfortní parkování

Pro nové Audi A1 Sportback jsou k dispozici různé systémy, které usnadňují parkování. Kromě parkovacích senzorů vzadu je poprvé nabízena zadní kamera. Ta je kombinována s „parkovacími senzory plus“, které rozpoznávají také objekty před vozem a řidiče o nich informují akusticky a vizuálně. Parkovací asistent převezme při parkování vozu A1 Sportback řízení. Při pomalé jízdě rozpoznává dvanáct ultrazvukových senzorů vhodné mezery, orientované podélně nebo napříč k vozovce. Řidič musí jen zařadit správný převodový stupeň, přidávat plyn a brzdit, zatímco parkovací asistent řídí nový kompaktní vůz při couvání do mezery. A1 Sportback dokáže s novou verzí parkovacího asistenta zaparkovat na příčné parkovací místo také popředu – v případě nutnosti i v několika krocích. Systém zajistí rovněž vyjetí z podélného parkovacího místa.

Výkonné motory

Na výběr jsou úsporné motory TFSI s rozsahem nejvyššího výkonu od 70 kW (95 k) do 147 kW (200 k). Základ nabídky tvoří maloobjemový tříválec se zdvihovým objemem jeden litr, zatímco u vrcholných motorů se jedná o čtyřválce se zdvihovým objemem 1,5 nebo 2,0 litru. Sériová výbava zahrnuje přeplňování výfukovým turbodmychadlem, přímé vstřikování paliva a filtr pevných částic. Audi nabízí pro všechny motory mechanickou převodovku nebo sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku S tronic, v jednom případě pak i šestistupňovouá převodovku S tronic.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV