Reklama
Archiv - Zprávy

Abarth 124 rally pro rok 2019

Spider se štírem ve znaku prošel řadou úprav, které vycházejí ze zkušeností získaných během prvních dvou závodních sezon a nepřetržitého vývoje inženýrů týmu Abarth.
Zdroj: Abarth

S cílem dosáhnout lepšího času na kilometr ve speciálních rychlostních zkouškách byla řešena řada úprav modelu Abarth 124 rally 2019. Nových výsledků dosáhli inženýři značky Abarth prostřednictvím zásahů do hlavních mechanických součástí, elektroniky motoru, převodovky a nastavení vozu. Během prvních dvou závodních sezon bylo kromě mnoha praktických zkušeností shromážděno i množství dat. Zkušenosti doplnily nepřetržité vývojové práce prováděné inženýrským týmem značky Abarth a zkušební jízdy hlavního testovacího jezdce Alexe Fioria. Kromě vzdálenosti ujeté během aktuálních rally bylo provedeno dalších 5 000 kilometrů testovacích jízd, a to na stejných silnicích, na jakých probíhá řada náročných speciálních etap.

Cílem bylo poskytnout zákazníkům výkonnější závodní vůz, který je možné jednodušeji naladit a současně je i snazší pro řízení. To je důležité nejen pro profesionály, ale i řidiče, kteří ve spideru hledají kromě špičkového výkonu také potěšení z driftování, jež je pro soutěžní vozy s pohonem zadních kol typické.

Motor pro Abarth 124 rally

Hlavním úkolem bylo zlepšit výkon motoru, a to prostřednictvím cílených zásahů pro plošší křivku točivého momentu. Ten teď dosahuje vysokých hodnot v širším spektru otáček. To je důležité například při výjezdech z ostrých zatáček při nízkých otáčkách motoru. Jízda je tak efektivnější a jednodušší a umožňuje jezdcům vytěžit z vozu maximum.

Převodové ústrojí

Oddělení převodových ústrojí zaměřilo svou pozornost na diferenciál a novou kalibraci uzávěrky, a také na čtveřici režimů systému kontroly trakce (High/Medium/Low Grip, Wet), které může řidič rychle volit na volantu a nastavit tak dodávku točivého momentu podle podmínek přilnavosti. Díky tomu může řidič změnit odezvu vozu v závislosti na přilnavosti, rychle a přesně v jakémkoliv terénu.

Převodovka - úpravy se zaměřily na zlepšení ovládání a rychlost řazení. Pneumatický člen byl nastaven tak, aby umožnil rychlejší zařazení při akceleraci a plynulejší řazení směrem dolů, což zabraňuje zablokování kol zadní nápravy. Zablokování zadních kol je pro soutěže rally doslova charakteristické, toho je však možné dosáhnout i pomocí ruční brzdy. Díky optimalizovanému rozpojení spojky a lepší kalibraci záběru pro rychlejší start došlo ke zlepšení i v tomto ohledu.

Nastavení vozu

Pocit z vozidla a možnosti natavení jsou pro řidiče naprosto zásadní. Z tohoto důvodu zapracoval Abarth na všech komponentech, čímž se zlepšila přilnavost na šotolině. Vývojové práce vedly mimo jiné k vytvoření speciální sady, která zahrnuje všechny nezbytné komponenty potřebné pro zvládnutí tohoto typu povrchu. Řidič si samozřejmě může nastavit vůz podle svého stylu a typu tratě. Specifická sada pro šotolinové povrchy zahrnuje zvýšení světlé výšky o 40 mm s odpovídajícím zvětšením propružení, které je nezbytné pro zachování konstantního styku kola se špatným povrchem a pro lepší trakci a jízdní vlastnosti. Sada pro šotolinové povrchy rovněž zahrnuje brzdové kotouče kompatibilní se specifickými 15“ litými koly (místo dosavadních 18“ pro šotolinu), což souvisí se snížením neodpružené hmoty, a tím i s optimalizací přilnavosti, obzvláště na nerovném povrchu. Pneumatiky na šotolinu a asfalt mají nyní stejný rozměr dle předpisů kategorie R5 (a WRC), aby bylo možné využít širokou škálu komerčně dostupných směsí.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV