Reklama
Archiv - Zprávy

500 KONÍ, 1250 KG, MANUÁLNÍ PŘEVODOVKA – ŘIDIČSKÉ AUTO ROKU 2018?

Synek ruského oligarchy se před lety stal majitelem britského výrobce sportovních vozů TVR. Záhy však zkrachoval, pak britští nadšenci značku vykoupili a obnovili...
Zdroj: TVR

Velké plány a krach

            Sportovní automobily TVR patřily ke stálicím britského trhu. Trevor Wilkinson značku založil před sedmdesáti lety, v jeho díle od roku 1982 pokračoval Peter Wheeler. V šedesáti odešel Wheeler do důchodu a podnik nabídl k prodeji. Mladičký Nikolaj Smolenskij zaplatil okamžitě požadovanou částku a firmu v roce 2004 získal. Cena byla jen zlomkem toho, co jeho otec vydělal po rozpadu Sovětského svazu, a tak mladíkovi poskytl finance na novou hračku. Nikolaj má rád sportovní vozy, chtěl rozšířit výrobní program o motocykly, designer Glynn Kerr dokonce už kreslil návrhy, jenže Smolenskij nebyl žádný podnikatel, odbyt klesl na polovinu a nakonec firma zkrachovala. Nebyla schopna pokračovat ve vývoji, nezvládla ani přechod na emisní předpisy EU5...

První je Griffith

            Naštěstí ještě existují sportumilovní Britové a Les Edgar vydělal dost peněz na počítačových hrách. Spolu s dalšími příznivci založil TVR Consortium, které značku vykoupilo a po tříletém úsilí se znovuzrozený TVR Griffith představil na Revivalu v Goodwoodu! Je to čistokrevný sportovní automobil, z něhož na první pohled vyzařuje DNA značky, ostatně zadáním byly motor vpředu, manuální řazení a pohon zadních kol. Pod kapotou je tedy pětilitrový nepřeplňovaný osmiválec, na základě bloku Ford V8 upravený firmou Cosworth na výkon kolem 500 koní (368 kW), který přes šestistupňovou převodovku Tremec pohání zadní kola. Výrobce uvádí zrychlení z klidu na 60 mph (96 km/h) do čtyř sekund a největší rychlost přes 200 mil za hodinu (přes 322 km/h). Zárukou vynikajících jízdních vlastností je nízká hmotnost do 1250 kg a její rozdělení na přední a zadní nápravu v ideálním poměru 50:50 %. Výroba se rozběhne od příštího roku ve Walesu (na místě původní továrny v Blackpoolu už stojí supermarket). První Launch Edition je omezena na 500 vozů TVR Griffith a ceny začínají od devadesáti tisíc liber.

autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV