Reklama
Archiv - Zprávy

1989 byl revolučním rokem nejen v politice, ale i z hlediska rychlého ježdění!

Bentley Bentayga je vlastně první superluxusní SUV, který se dostal do sériové výroby. Slaví docela úspěchy, ale doba musela dozrát. Předcházející pokusy o podobná vozidla skončily totiž neúspěchem! A to přesto, že by dnes noví klienti z Ruska nebo Číny jejich tvůrcům obrazně řečeno utrhali ruce!
Zdroj: Vehma

Rekordní Torrero...

            Dobové komentáře o Torreru hovoří jako o nové koncepci vozu pro rychlé cestování v rozmanitých podmínkách. Byl to vlastně crossover, terénní automobil 4x4 s obrovským osmiválcem a čtyřmístnou karoserií ve stylu supersportovního vozu, schopný dosahovat největší rychlosti 240 km/h. Představila jej kanadská společnost Vehma, součást výrobce automobilových dílů Magna International, na autosalonu v Ženevě 1989.

            Přestože tento projekt CMC-44 inspirovaly specifické podmínky na severoamerickém kontinentu, z dnešního pohledu jde o skutečný prototyp superluxusního SUV, jenž měl být vozem superlativů dávno před Bentaygou. Předčí ji i motorem. Nemá sice víceřadový dvanáctiválec 6.0 W12, ale jednodušší osmiválec o větším objemu 8132 cm3, který už před více než čtvrtstoletím dával výkon 534 koní (393 kW) při 5250 otáčkách za minutu a největší točivý moment 769 N.m při 4500 otáčkách za minutu. Byl konstrukcí malé firmy Eagle Engine Company, založené teprve roku 1985 za účelem jeho vývoje, která se pak stala součástí společnosti Vehma International.

Nic z toho nebylo...

            Zřejmě ještě v roce 1989 nenazrál čas. Ti, kteří chtěli superluxusní automobil, pomýšleli na klasickou limuzínu; tehdy nikoho nenapadlo, proč by Bentley nebo Rolls-Royce měly vyrábět terénní monstra s pohonem všech kol, luxusním interiérem a ještě větší hmotností. Dnes je všechno jinak. Obliba SUV přivedla do této kategorie nakonec značky Porsche, Bentley a Maserati, chystá se Rolls-Royce, Lamborghini (Urus je však o poznání sportovnější než Bentayga) a možná i Ferrari, který hovoří jen o zvýšeném typu, podobně jako královský Rolls-Royce...

            Vehma International je všechny předběhla. Rakušan Manfred Gingl, prezident mateřské společnosti Magna International, založené jeho krajanem Frankem Stronachem po emigraci do Kanady, měl vizionářské představy. Tehdy neuspěl. K malosériové výrobě nedošlo, ještě větší desetilitrový motor Eagle Torrero se v roce 1990 objevil ve sportovním prototypu pro 24 h Le Mans.

Všechno je jinak...

            Po téměř třiceti letech je všechno jinak. Superluxusní SUV jsou realitou. Takže jedno si vzal do parády expert Pepa. Sledujte premiérový Autosalon TV na Prima Cool už tento čtvrtek! Předvedeme Bentley Bentayga W12!

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV