Reklama
Fotr na tripu

10 rad jak finančně přežít divočinu

Pozor na poplatky i podvodníky! Expert Pepa radí jak zacházet s penězi v daleké cizině
Zdroj: Autosalon.tv

Pokud se pohybujete podobnými neprobádanými končinami jako já (aktuálně Gruzie a Ázerbájdžán), je třeba být obezřetný na finance. Mám pro vás 10 rad a zásad, které mě mé mnohé cesty naučily.

1. Mějte vždycky dvě karty a dva účty (klidně u jedné banky). Jednu kartu spojte s Google nebo Apple Pay, druhou schovejte hluboko v autě. Plaťte jen jednou a přelévejte si na ni provozní hotovost.

2. Nechoďte do směnáren a nevozte s sebou zbytečně dolarovou nebo eurovou hotovost. Finanční služby jsou na vzestupu i v zemích, kde to nečekáte. Pražští směnárníci jsou čučkaři oproti tomu, co vás může čekat v jiných zemích.

3. V každé zemi používejte tamní národní banku, nebo dvě z největších bank. K menším finančním ústavům nemám důvěru. Vždycky zásadně vybírám z bankomatu u banky nebo v hotelovém resortu, i kdybych měl ztratit 20 minut jízdou nebo chůzí.

4. Pozor na to, že na mnoha místech bývá omezený výběr. Třeba Ukrajina: 8000 ukrajinských hřiven, ázerbájdžánské bankomaty dají jen 200 manatů. Volte proto banku a kartu, co vás nezasype poplatky za výběr, nebo vám nenasolí kurz hodný lichváře. Já vybírám zadarmo, pokud vytáhnu se svou mKartou Svět z bankomatu částku 1500 korun a vyšší. Průměrně dělám čtyři výběry týdně. Kdybych za každý dal 50 korun - a jsou i banky, co si řeknou v některých zemích o 150 korun, byl bych chudší o 200 až 600 korun týdně. Během 15týdenní cesty by to mohlo dělat 3000 až 9000 korun. To jsou tři noci all-inclusive ve špičkovém ázerbájdžánském wellness hotelu.

5. Když vyberete, hned transakci zkontrolujte v mobilní aplikaci. Prověřte jak výběr, tak kurz přepočtu na některém volně dostupném převodníku měn.

6. Nikdy si nenechte u bankomatu od někoho asistovat. Bude to podvodník a připraví vás o kartu. Párkrát jsem to zažil a naletěli i ti, kteří se tvářili hodně zkušeně.

7. Pozor na proces výdeje peněz z bankomatů. Jsme zvyklí, že nejdřív vyjede karta, pak peníze a nakonec účtenka. Jsou ale země, kde je to naprosto obráceně. Tedy nejdřív účtenka, pak peníze a nakonec karta. V rámci zvyku můžete vzít peníze a odejít bez karty, která zůstane v bankomatu, protože už si myslíte, že ji máte.

8. Mějte v peněžence vždy jen měnu jedné země. Při přejezdech se může stát, že omylem zaplatíte něco bonitnější bankovkou nebo mincí jiného státu. A rozdíl může být mnohonásobný.

9. Žasnu, jak lehce a často se dá v Gruzii i Ázerbájdžánu provádět platba mobilem. Považuji ji za nejbezpečnější. Hned vidím výši transakce, ID obchodníka, prostě super! Když to jde, tuto formu placení preferuji.

10. Měli byste dopředu znát způsob blokace karty. Můžete ji ztratit, mohou vám ji sebrat. Sám jsem takhle na cestách přišel o dvě. Člověk pak panicky hledá čísla, na která volat, nebo kliká aplikaci a ztrácí čas. Je lepší být připraven. Výhodou mé karty je možnost dočasné blokace. To znamená, že ji dočasně hibernuju, ale ona pak zase může později plnohodnotně fungovat. Taková pojistka, když ji člověk třeba jen někam založí a myslí si, že ji ztratil. Komu se to nestalo, že?

V přiložené fotogalerii a videu uvidíte, jak to dělám já. Když vám to pomůže ušetřit si problémy a zbytečně neplatit, tak budu rád.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Probíhá oprava silnice, dál není možné jet. Tak jsme kempovali na stavbě

Po tomto zážitku už nikdy nebudu nadávat na práce na silnici. Pokorně počkám klidně dvě hodiny
17.07.2019 11:15
|
2

Zdolali jsme jednu z deseti nejnebezpečnějších silnic světa

Skály, srázy, vraky aut a pomníčky. To je cesta přes průsmyk Abano. Výš na Kavkaze autem nevyjedete
16.07.2019 10:39
|
3

Zatím to nikdo neví, ale příští rok přesouváme Tour de France do Gruzie!

Celý cyklistický cirkus bych vyhnal pod Kavkaz. Tam by se teprve ukázala sportovní pravda
15.07.2019 09:23
|
0

Dveřmi napřed, aneb jak se točí televizní pořad Autosalon.tv

Lidé, kteří pracují pro Top Gear, mají k dispozici Nissan GT-R. Náš štáb musí být trochu úspornější
27.02.2020 19:04
|
2

Když si umane, změní se toto bojové vozidlo pěchoty na jakékoliv auto. Nebo může být neviditelné

Automobilky považují za vrchol vývoje autonomní řízení. Zbrojaři se už pohybují ve virtuální realitě
27.02.2020 17:20
|
2

Volvo se slevou 50 %! Proboha kde?!

Nákup auta může dramaticky zatížit rodinný rozpočet. Dají se při něm ale ušetřit i statisíce
12.02.2020 11:05
|
0

Podívejte se na tři totální šroty, které někdo opravil, a pak za milióny prodal

Naše redakce vypátrala spolu s Cebií tři auta, která mířila na vrakoviště, ale někdo na nich vydělal
06.02.2020 08:35
|
8
Reklama
Autosalon TV