Reklama
Fotr na tripu 2021

Kráska s neprávem špatnou pověstí: Dovolená v Albánii je tajným tipem skýtajícím obrovské možnosti

Zvěsti o nebezpečné zemi, kde se ztrácí lidé jsou už dávno pasé. Balkánský stát nabízí skutečné hity
Zdroj: Josef Vrtal

Vyprdněte se na Chorvatska, Slovinska a Španělska. Naložte auto a vyrazte do Albánie. Letošní sezóna tady bude, zdá se, velmi příznivá a to hlavně finančně.

1. Nejezděte jen k moři. Užijte si i divočinu

Všichni od léta očekáváme nekonečnou čvachtačku v mořských vlnách. Věřte mi, že v Albánii stojí za to poznat i hory a dvě úchvatná jezera. U hranic s Černou Horou jezero Skadarské. U hranic s Makedonií jezero Ohrid. Pokud jde o hory, nevynechejte národní park Thet.

2. Jak poznat v Albánii dobrý a špatný kemp?

Horské kempy a kempy ve vnitrozemí bývají většinou levné a na slušné úrovni. Nabízí dobré jídlo, včetně snídaní. U moře je potřeba dávat mnohem větší pozor. Kempů najdete bezpočet, ale ty dobré spočítáte na prstech jedné ruky. Mezi výjimky patří třeba tenhle.

3. V Albánii se jí neskutečně dobře

Netahejte s sebou konzervy. V podstatě každá albánská restaurace, na kterou narazíte, vaří výtečně a budete mít boule za ušima. Všechny suroviny mají čerstvé a díky malým farmářům, kteří je zásobují dokonce v BIO kvalitě. Na všem si pošmáknete, kromě kávy. Albánská představa kapučína je skutečně z jiné planety. S podivem, když jinak dělají tak vynikající pizzu...

4. Jak je to s mobilním signálem a daty

V Albánii fungují dva operátoři. ONE a VODAFONE. Oba mají slušné pokrytí a to i v horských terénech. Po většinu cesty Albánií budete využívat rychlost dat LTE. Je ale třeba si koupit místní kartu. Tu pořídíte v každém malém městě. Karta s nabitými 20 GB vyjde asi na 200 - 300,- Kč. Všechny kempy, pláže nebo restaurace pak poskytují svoji bezplatnou wi-fi.
Reklama

5. Kvalita silnic a paliva v Albánii

Budete překvapeni, jak dobré jsou v Albánii silnice. Hlavní tahy naprosto v pohodě, okresky sem tam rozbité, ale nic, co byste neznali z naší krajiny pod Řípem. Nafta a benzín stojí aktuálně v Albánii kolem 33 - 35 korun. Doporučujeme tankovat u sítě KASTRATI, BOLV nebo GEGA. Pozor, ne u všech je možné platit kartou. Na malých městech a okreskách vyžadují cash. Hustota čerpaček a myček aut je pak nebývale vysoká. S výjimkou horských terénů.

6. Bezpečnost v Albánii a policejní kontroly

Bezpečnost v Albánii bude rozhodně větší než v Paříži. Albánci si turistů váží, jsou pro ně významným zdrojem příjmů. nemusíte se nechat bát položenou peněženku na stole a odejít na záchod. V Praze by asi zmizela, v Albánii ale ne. Policejní kontroly na silnicích bývají poměrně časté. Turisty ale ignorují a nezastavují, pokud se nedopustíte významného přestupku.
Reklama

7. Pozor na zběsilé Mercedesy

Jediné riziko, které vám v Albánii hrozí, jsou místní řidiči. Vrátíte se do dob ranného kapitalismu devadesátých let v Čechách, kde se na silnici poměřovalo ego výkonem auta. Nebezpečná a rychlá jízda není v Albánii nic neobvyklého. Takže za volantem oči na stopkách! A mimochodem, jestli jste nevěděli, kam se z Evropy poděly všechny Mercedesy W123 a W124, najdete je právě v Zemi orlů.

8. Země bez roušek a kontrol

V Albánii jako by COVID neexistoval. Nenarazíte tady na ŽÁDNÁ omezení. Žádné roušky, ani při vstupu do budov, prostě nikde. Za celou dobu pobytu jsem ji viděl na ústech tří starších lidí, ale jinak nikde. Při vstupu na území Albánie se nevyžaduje PCR test, ani doklad o prodělaném očkování. Ani na hranici, ani nikde jinde.

9. Pohostinnost a vstřícnost místních lidí

Albánci jsou vesměs velice pohostinní., Dám příklad z jednoho kempu poblíž města Berat. V době totálního evropského covidového lock-downu v něm trávila jedna německá rodina 3 měsíce, aby unikla restrikcím. Majitelé albánského kempu hlídali děti, vařili 3 jídla denně a dodnes na to vzpomínají, že to bylo naprosto super, i když šlo o jejich jediné hosty v daném období. I my máme s pohostinností a vstřícností vůči turistům jen ty nejlepší zkušenosti. P.S. bez problémů se domluvíte anglicky, hlavně s mladší generací.
Reklama

10. Češi mají rádi Albánii a Albánci mají rádi Čec

Turisté z naší země a Polska patří mezi ty nejpočetnější skupiny turistů pohybujících se po Albánii. Poláci a Češi byli jedni z mála, kdo Albánii neopustil ani v době loňského covidového šílenství a Albánci to vědí. Budete všude vítání. Za mě je Albánie 10x lepší varianta než celý Chrovatsko. Možná sem tam něco zaskřípá, možná nebude všechno na 100% zalito sluncem, ale o tom přece bývá dobrodružství. Tak si vyberte, ovce na chorvatský pláži nebo dobrodruh v Albánii...já mám jasno!

Diskuze

AntonBenet - 25.01.2022 22:21:09
Albánie je muslimská země se vším co k tomu náleží. Je i nepopíratelně zajímavá a okouzlující, jenomže kdo nemá ponětí co znamená být cizím, napospas v muslimské zemi, pak ať si vybaví ty nejhorší horory jake zná-stále to bude jenom pohádka proti realitě!
Aleš - 26.12.2021 17:43:29
Jenom k tomu Covidu byl jsem v září 21, cca 3 týdny - roušky v obchodech povinost, restaurace v pohodě, na hranících Makedonie i Albáníe, chtěli vidět očkování nebo test jinak smůla. Každopádně země užasná a jídlo neskutečné

Dejte si pauzu, aneb tři super tipy na kempy při cestě k moři

Jste zvyklí jezdit v tahu 1000 kilometrů, jen abyste už byli u moře? Naše rada zní: i cesta je cíl
21.06.2021 10:48
|
1

Na testy, očkovací certifikáty i covid pasy na hranicích zvysoka s..e Bílej tesák

Máte nervy z překročení hranic? Pak si bedlivě prohlédněte přiložené video a přečtěte článek
18.06.2021 20:10
|
3

Norsko jako ráj elektromobilů? V Oslu možná, na zamrzlém severu ale ještě dlouho ne

Novinové titulky o norské expanzi elektromobilů určitě četl každý. Realita je ale úplně jiná
16.03.2022 19:12
|
8

Elektromobil v minus 30° C aneb Mercedesem-Benz GLE 350de za polární kruh - 1.část

Jak dopadlo nejmrazivějších 8100 km v dějinách pořadu Autosalon?
25.01.2022 11:39
|
12

Kapříci připluli! Fotr na tripu vzal děti do velkého akvária. A nemohl je dostat pryč

Nemusíte se jen dívat. Ryby můžete také krmit a třeba si pohladit nejen kapra, ale i jesetera
03.01.2022 10:25
|
3

Fotr na tripu šel po stopách Spejbla a Hurvínka. Nakonec si díky elektromobilu ugriloval svačinu

V Plzni otevřeli hravou stezku pro děti i dospělé. Trochu jsme bloudili, ale nakonec dorazili k cíli
30.12.2021 09:32
|
4
Reklama
Autosalon TV