Reklama
Bonusy k TV pořadu

Jak funguje na Balkáně ubytování během Covidu? Budete se děsit, ale z jiného důvodu, než si myslíte

Naše zkušenosti ze Srbska, Bulharska a aktuálně i Turecka ukazují možnosti, jak nechat hotel žít
Zdroj: Josef Vrtal

Covidová opatření v České republice likvidují restaurace a hotely. Přitom naše osobní zkušenost z ubytovacích zařízení v Srbsku, Bulharsku a aktuálně i Turecku ukazuje zajímavé alternativy, jak nechat podnikatele v ubytovacích službách alespoň trochu dýchat.

Respektuj Covid, ale nelikviduj podnikatele

Tak stručně a jednoduše by se dal popsat přístup, který jsme viděli v srbských, bulharských, ale i v tureckých hotelových resortech. Vše přehledně v kostce popíši:

Srbsko
  • Pohyb po hotelu je možný pouze v roušce. Na každém rohu je k dispozici dezinfekce. Kapacita hotelu je procentuálně omezena. V restauracích nebo při snídaních jsou stoly od sebe minimálně jeden a půl, ale spíš 2 metry. Do výtahu smí pouze dvě osoby, pokud jede víc lidí, musí být z jedné rodiny.
  • Snídani nebo večeři personál bez problému donese na pokoj. Pokud trváte na prostorech restaurace a máte například režim polopenze, pomáhá nabírat jídlo na talíř číšník tak, aby se minimalizoval kontakt jednotlivých hostů s jídlem.
  • Nutno dodat, že veškerá opatření respektovali všichni hosté, a to včetně většinou neukázněných ruských turistů. Určitě jsem se v srbském hotelu bál nákazy míň než v kterémkoliv pražském supermarketu s potravinami.

Bulharsko
  • První dva dny našeho pobytu bylo možné konzumovat jídlo pouze na pokoji a to tak, že jeden člen rodiny šel do restaurace a vybral jídlo i pro ostatní. Následně personál vše donesl na pokoj. Týkalo se to jak snídaní, tak večeří.
  • O víkendu během našeho pobytu, kdy už naplno běžela lyžařská sezóna, byla restaurace hotelu otevřená. Mezi stoly byly dvoumetrové rozestupy a jídlo jste si mohli nabrat sami s rouškou na obličeji a v jednorázových rukavicích na rukou. I tak se ale početný personál spíš snažil hostům jídlo nabrat sám. Kapacita hotelu byla procentuálně omezena. Opět i tady všichni respektovali nařízení, dodržovali nošení roušek a nikdo si nedovolil nabrat jídlo bez jednorázových rukavic.

Turecko
  • I když jsou tady veškerá opatření nejpřísnější, v hotelích, které jsme navštívili, panovala největší benevolence. Snídaně jsou většinou hygienicky zabalené, tudíž není až tak moc na výběr. Přinese vám je personál vybavený rouškami a rukavicemi.
  • Večeře probíhá naprosto standardně, a pokud si vybíráte menu z jídelního lístku, téměř necítíte rozdíl oproti normálu.
  • Pokud jste v hotelu s polopenzí a funguje večeře formou bufetu, jídlo vydává personál, který je za plexisklovou stěnou, takže žádný z hostů s jídlem nepřijde do kontaktu.
  • V Turecku dokonce omezeným stylem funguje i wellness hotelu, minimálně bazén. Je nutno říct, že to tak není u všech hotelů, ale spíš u těch, které se soustředí na zahraniční turisty.
  • Opět nás překvapilo, jak hosté bez problému respektují vydaná přikázání, jak si všichni poctivě desinfikují ruce a nikdo si nedovolí bloumat po chodbách hotelu bez roušky.

Proč to tak nemůže fungovat i u nás?

Víc už asi nemusím psát, že, čeští hoteliéři? Je jasné, že jsem na vaší straně,
Expert Pepa :-)

P.S. Ta naše opatření mi připomínají chůzi ve vězení ode zdi ke zdi. Moc zoufalé matematiky a málo selského rozumu. Aneb když nám vládnou statistiky...
Reklama

Diskuze

Expert Pepa - 28.12.2020 18:49:22
Právě jsme ve městě Tokat (Turecko) v místním hotelu. Všude vládní opatření, maximální hygiena - ale hotel jede. Možná u nás chce opravdu někdo kupovat lacino...
Milan Frolka - 28.12.2020 16:11:28
A nebude to u nas tim ze panove ve vlade i z nejvyssim uz nemaji do ceho investovat penize ..a ted maji moznost legalne zlikvidovat toto odvetvi a pristi rok vse zkoupit za 1/3 ceny a prevzit i toto podnikani pod svoje holdingy ?

Bulharsko bez korona-teroru. 12 hodin v autě a dokonale lyžujete ve 3000 metrech

Ze srbského Kopaoniku to dáte ani ne za polovinu času. Cílem je největší bulharské středisko Bansko
21.12.2020 07:35
|
19
Reklama

Jak cestovat přes hranice v covidové době? Jak ušetřit na testech? Mluvíme z vlastní zkušenosti

Bojíte se šťourání tyčinkou v nose na každých hranicích? Nebojte, není to tak hrozné
17.12.2020 08:25
|
0

EU uzavírá lyžařská střediska, Autosalon proto jede hledat nové alternativy na Balkán a do Turecka

Lyžovat se nemusí jen v Alpách. Třeba na Balkánu a v Turecku střediska (zatím) fungují. Jedeme tam!
16.12.2020 13:20
|
2

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu