Reklama
Fotr na sněhu

Bulharsko bez korona-teroru. 12 hodin v autě a dokonale lyžujete ve 3000 metrech

Ze srbského Kopaoniku to dáte ani ne za polovinu času. Cílem je největší bulharské středisko Bansko
Zdroj: Josef Vrtal

Opouštíme srbské středisko Kopaonik a míříme k bulharským hranicím, kde nás čeká největší bulharský lyžařský areál - Bansko.

Cesta ze srbského lyžařského střediska Kopaonik, které jsme si představili v minulém článku, do bulharského Banska zabere asi 5 a půl hodiny. Nejvíc ztratíte na klikatých horských srbských silničkách, než se napojíte na perfektní dálnici u srbského města Niš. Pak už se jen nestačíte divit. Až na bulharské hranice jedete po kvalitní nové autostrádě, kde jen pozor na nedostatek čerpacích stanic. Důvod je jednoduchý, jsou teprve ve výstavbě.

Hranice v "lockdownové" Evropě projíždíme hladce

Před hranicemi opět lehce poklepávám prsty volant, protože se může stát, že nastane nějaká komplikace. Ale zase nic! Srbská kontrola 5 minut, bulharská dalších 5. Žádné vyžadování bezinfekčnosti a koronavirových testů. Jediné, na co si člověk musí dát pozor, je platba bulharské elektronické dálniční známky.

Na týden vyjde zhruba na 200,- Kč a pořídíte ji přímo na hraničním přechodu, buď u okénka nebo v  prodejním automatu. Pozor, nemusí vám přijít potvrzovací e-mail, jako je tomu v případě slovenské nebo maďarské dálniční známky. Doporučuji proto svoji "espézetku" po platbě prověřit zpětně na stránkách bulharského platebního systému - https://bg-vignette.com/.
Reklama

A doufaj, že dílko se podaří ....


Zmlsaní kvalitou srbských dálnic musíme konstatovat, že po přechodu hranic do Bulharska vylezete zpátky "na stromy". Asi 40 kilometrů směrem k Sofii se vlečete stavbou, ne vždy právě dobře značenou, takže hlavně v noci to chce mít oči na stopkách.

Každopádně před Sofií najedete na čtyřproudovou silnici, po které frčíte dál směr Blagojevgrad. Za ním čeká odbočka na horskou silnici do Banska. Je klikatá, mnohdy úzká a plná bulharských závodníků s drahými auty, co jedou frajeřit do místního "Špindlu".

Vy se ale nenechte rozhodit, protože lyžařský areál Bansko opravdu stojí za to! Však se o tom podrobně dočtete už zítra. Zdraví vás Fotr na sněhu alá Expert Pepa a jeho parta.

Diskuze

PICHAV - 21.12.2020 14:12:38
DEKUJEME AUTOSALONU !!!! ZA SDELENI PRO CLENY DUCHOD VEKU KDE MAJI MEKU !!!! A CIL PROMORENI !!!!! DOUFEJME ZE VEZMOU S SEBOU I VSECHNY SPRATKY A SPORTRIDICI BUDOU MIT KLIDNE A RYCHLE SVATKY
PICHAV - 21.12.2020 16:04:57
JSEM TEPLEJ

Levná lyžovačka 2600 m vysoko. Neuhodnete, kde ji hledat!

Když se řekne Balkán, povětšinou si představíme sluneční grilovačku u moře, jenže ony jsou to hlavně vysoké hory. S nimi souvisí sníh a lyžování. Autosalon prozkoumal bulharský mega ski areál jménem Bansko. A musel kvůli tomu pěkně vysoko.
26.08.2018 16:41
|
1

Zimní tip pro dobrodruhy: Lyžovačka, co končí v jezeře

Co takhle jít na hotelovou snídani s lyžemi na nohou, po ní vyskočit od stolu a frčet po sjezdovce, která má konec na zamrzlém jezeře? Kde si podobnou ulítlost dopřát? V Makedonii u horské nádrže Mavrovo.
20.08.2018 07:00
|
0

Tip na letošní zimu: Lyžovačka v Řecku!

Alpy, Krkonoše, Fatra, Tatry, Šumava. Víc jak 95 % lyžařů v zimě míří právě sem. Co ale exotičtější, neobvyklé destinace? Napadlo by někoho vzít si lyže na Peloponés? A vidíte, jde to!
01.08.2018 08:19
|
0

Fotr na tripu strávil za volantem expediční Toyoty 16 000 kilometrů. S dcerami projel i Irák

Expert Pepa byl na cestě 100 dní. Proč při cestě přes Srbsko a Černou Horu skončil v "nudakempu"?
12.10.2021 16:52
|
5

Dojel autem a s malými dětmi až do Iráku! Šílenec, nebo dobrodruh?

Toyota Land Cruiser a off-roadový karavan Caretta mají za sebou přes 13 500 km včetně válečných zón
09.09.2021 09:28
|
4

Do Turecka se nemusí jen létat. Fotr na tripu radí, jak se tam dostat bez problémů autem

Rady ohledně placení dálnic, koronavirových restrikcí nebo tankování
05.08.2021 12:27
|
0

Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko

Malá balkánská země ukrývá poklady, které jinde na světě nenajdete. Navíc je tu levně
22.07.2021 12:13
|
2
Reklama
Autosalon TV