Reklama
Řidičův chleba

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Podle odborníků na bezpečnost v dopravě a policistů stojí příliš vysoká rychlost za řadou dopravních nehod. Právě i proto na řidiče dohlíží tisíce kamer, které ji měří a její překročení hlásí úřadům. Jen v Praze je takových kamer zhruba stovka. Některé měří úsekovou rychlost, jiné okamžitou, další jsou jen informativní a některé dokonce dohlíží i na bezpečnost chodců. Vysvětlíme, jak jednotlivé pražské přestupkové kamery vlastně fungují.

Čtení registrační značky je základ

Pomůže nám k tomu ročenka TSK Praha, která vše podrobně popisuje. Přestupkové telematické systémy, jak se jim odborně říká, jsou vlastně kamery schopné detailně přečíst registrační značku. Kromě měření rychlosti jsou data získaná z těchto kamer používaná také ke sběru dopravních informací.

V Praze velmi časté úsekové měření je podle TSK složeno z dvojice profilů s kamerami, které zaznamenají snímek vozidla. „Na základě identifikace vozidla podle registrační značky, geodeticky změřené délky úseku a časových údajů je pak vypočtena průměrná rychlost vozidla v měřeném úseku, která je následně snížena o povolenou odchylku a porovnána s limitem maximální povolené rychlosti,“ vysvětluje fungování úsekového měření TSK.

„Od počátků nasazení tohoto systému v roce 2006 klesl v osazených lokalitách počet přestupků z rozmezí od 30 do 60 % na rozmezí zhruba od 1 do 5 % zaznamenaných vozidel. Naposledy byla v roce 2019 zprovozněna lokalita V Holešovičkách – směr do centra, ve směru z centra bylo stávající měření rozšířeno o nájezdový pruh z ulice Nová Povltavská. V souhrnu je nyní tímto způsobem zjišťována rychlost na 60 úsecích v Praze. Z uvedeného počtu je 10 lokalit umístěno v pražských tunelech na Městském okruhu, kde významnou měrou přispívají k plynulosti, a tím i bezpečnosti provozu,“ píše TSK.

Zapomínat ale nesmíme také na měření okamžité rychlosti. Někde je samostatně, jinde je dokonce součástí měřením úsekové rychlosti. TSK fungování tohoto systému vysvětluje takto: „Okamžitá rychlost je měřena vyhodnocením signálů z dvojice indukčních smyček. Detailová kamera se čtením registračních značek se pak postará o záznam přestupku. V Praze byl tento systém realizován poprvé v roce 2010 v blízkosti tramvajové zastávky Ořechovka ve směru do centra města. K 31. 12. 2020 bylo měření okamžité rychlosti vozidel prováděno na 38 lokalitách.“

Průjezd na červenou i přednost chodců

Ve městě, kde jsou tisíce semaforů, se stává, že řidiči občas projíždí i na červenou. Z pohledu zákona jde o poměrně tvrdě trestaný přestupek, za nějž hrozí pět trestných bodů, na místě pokuta do 2500 Kč a ve správním řízení do 5000 Kč. Ovšem ve chvíli, kdy řidič tento přestupek udělá dvakrát či vícekrát během 12 měsíců, je pokuta až 7500 Kč a k tomu přijde až na půl roku o řidičák.

V Praze je několik kamer, které průjezd na červenou monitorují. Sice tak vypadá každý druhý semafor, ale většina kamer na semaforech jsou jen pro sběr dat. Podle informací z TSK bylo k 31.12. v Praze 19 lokalit, kde kamery hlídají průjezd na červenou.

K tomu všemu jsou ale v Praze dokonce kamera, která monitoruje další častý městský přestupek, kterým je nedání přednosti chodcům na neřízeném přechodu. Pozor si na ni dejte v ulici Čs. armády u křižovatky s ulicí Národní obrany.

Reklama

Diskuze

def - 30.04.2023 21:31:22
legalizované loupení, něco jako korzárská licence pro města.
Pavel63 - 13.04.2023 14:50:01
Ještě bych k té rychlosti chtěl dodat jednu věc - Policie by měla dohlížet nejen na chování řidičů, ale řešit (a postihovat) i nesmyslné umisťování dopravních značek. Bohužel některé nesmyslné značky řidiče přímo vychovávají k tomu, aby je nedodržovali.

Pozor, je tady týden policejních kontrol! Radary odhalují překračování rychlosti

Nasazeny budou tisíce policistů. Akce skončí v pátek
09.08.2021 15:03
|
4
Reklama

Sloup obsypaný kamerami děsí řidiče na dálnici D8. Slouží ale k jinému účelu, než si myslí

Někteří řidiči před sloupem panicky brzdí. Zejména teď, kdy je v místě kvůli zúžení snížená rychlost
22.07.2021 21:19
|
11

Obec straší řidiče kovovým policistou s fénem místo radaru. Živých je málo, říká starosta

Radar nemůže vesnice sama zřídit. Předchozí varovnou figurínu někdo ukradl
23.02.2021 18:30
|
11

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8

Retro: Závodní Škoda Garde se silným motorem ze Žigulíku měla potenciál, ale nikoliv přízeň mocných

Model 160 RS MTX „Garde Láďa“ byl originální kreací poplatnou době, kdy se muselo hodně improvizovat
27.04.2024 09:11
|
4
Reklama

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama
Autosalon TV