Reklama
Řidičův chleba

Elektromobil připojený k nabíječce je příležitost pro hackery. Ovládnou přes něj i domácí Wi-Fi

S rostoucí konektivitou aut se objevují další a další mezery v kybernetické bezpečnosti
Zdroj: Porsche ČR

V autech se zvyšuje nejen množství elektronických systémů, ale také jejich konektivita. To, že se tak z automobilu může stát poměrně snadný hackerský terč, je zřejmé už delší dobu, jenže tím to nekončí. Nedávný test vybraných wallboxů i veřejných dobíječek ve Velké Británii provedený společností Pen Test Partners ukázal, že takzvaně hacknout se dají i tyto dobíječky. A před hackery se pak otevírá velmi široké pole působnosti od získání přístupu k vašemu mobilu, ovládnutí auta po nabourání se do zařízení připojených k dané síti. Odborníci říkají, že automobilový sektor z hlediska zabezpečení zaostává za IT v řádu několika let. To není pro řidiče vůbec dobrá zpráva.

Zlatá horečka nabíječek a špatné zabezpečení

Na trhu výrobců dobíjecích stanic i domácích wallboxů aktuálně probíhá doslova zlatá horečka - tlak na rozšiřování infrastruktury dobíjecích bodů pro elektromobily je obrovský, a tak se na trh dostávají produkty nejrůznějších výrobců, aniž by docházelo k jejich pečlivému přetestování z hlediska kybernetické bezpečnosti. Je jasné, že nabíječky by měly mít rámcovou homologaci elektrického zařízení pro konkrétní trh, jenže už neexistují kapacity odborníků, kteří by detailně prozkoumali „vnitřnosti“ a software právě z pohledu potenciálního hackerského útoku.

S množstvím věcí připojených k internetu (IoT - Internet of Things) tak celosvětově roste poptávka po profesionálech, kteří se specializují právě na odhalování mezer v zabezpečení. 

Rizikové dobíjení elektromobilu

Dobíjecí stanice elektromobilů asi není tou první věcí, která by vás napadla v souvislosti s hackerským útokem. Přitom se ukazuje, že její zranitelnost je poměrně velká. Čím dál více nabíječek je totiž připojeno přes lokální sítě (především Wi-Fi) k internetu, aby svým uživatelům poskytlo online data o nabíjejí jejich auta. To, že tedy uživatel v mobilu na dálku vidí, jak je jeho auto dobito, jaká je v něm teplota a třeba si během nabíjení může zapnout  i klimatizaci, je sice fajn, jenže to také ukazuje, jak moc je auto s nabíječkou propojené.

Hackerovi tak stačí prolomit zabezpečení nabíjecí stanice, které není podle provedeného testu ve většině případů kdovíjak komplikované a promyšlené a získá přístup k systémům nabíjecí stanice. A pak se mu otevírá celé pole nekalých možností.

I Mercedes třídy E je nedostatečně zabezpečený

„Většina moderních automobilů je vybavena internetovým připojením, které umožňuje cestujícím a řidiči snadný přístup k zábavě, navigaci a informacím. Připojení auta k internetu ho ale vystavuje většímu nebezpečí vzdálených útoků. Na letošní konferenci Black Hat tak například ukázali odborníci z týmu Sky-Go další úspěšný hack automobilu. Konkrétně se jednalo o Mercedes-Benz třídy E, v jehož softwaru byl nalezen více než tucet zranitelností. Ty umožnily útočníkům třeba vzdáleně otevřít dveře nebo nastartovat motor,“ říká Ondřej Ševeček, odborník na bezpečnost z Počítačové školy GOPAS a dodává: „Stále více zařízení obsahuje čipy, které shromažďují a odesílají informace nebo jsou dokonce zapojené do firemních sítí a cloudových řešení, a jejich zabezpečení je velkou výzvou pro odborníky na kybernetickou bezpečnost.“

Přes dobíječku lze „rejdit“ v domácí síti i autě

Když už se totiž hacker dostal k nabíječce, může pokračovat ve svých nekalých aktivitách a pokusit se ovládnout třeba i Wi-Fi síť, jejíž je nabíječka součástí. Ani v této oblasti totiž nejsou dobíječky kdovíjak chráněny a mohou narušitelům posloužit jako elegantní vstupní brána do Wi-Fi sítě, a to včetně dalších zařízení, které jsou v dané síti připojeny. Problémem také je, že čím dál více informací se ukládá do nejrůznějších cloudových úložišť přes poměrně jednoduché registrace a přístupy, jejichž prolomení není pro zdatnějšího hackera také žádný zásadní problém. Hrozí tedy i značné úniky dat a osobních údajů.

Kromě toho existuje také poměrně vysoké riziko při platbách či aktivaci nabíječky přes mobilní zařízení, což je rovněž čím dál častější úkon, který v rámci usnadnění života a obsluhy nabíječky činíme automaticky a bez rozmyslu. Komunikace mezi mobilem a nabíječkou však může být také předmětem hackerských aktivit, a tak se  v konečném důsledku může hackerovi podařit získat přístup i do vašeho mobilu.

Fakt, že se pak přes nabíječku umí narušitel dostat i k systémům elektromobilu, minimálně v nějakém omezeném množství, vyplývá z výše uvedeného. Hacker pak může celkem snadno zablokovat vůz, ukončit nabíjení či zabránit odpojení dobíjecího kabelu. Zkrátka, dost znepříjemnit uživateli život.
Reklama

Diskuze

František Balco - 14.10.2021 15:05:41
Ti psychopati, co se angažují v každém oboru a otravují ostatním život jednou skončí s protáhlým výrazem. Oni mají největší obavu, aby se lidstvo nevracelo do středověku. Jenže pokud, tak to budou oni, kdo si vlastní zhovadilostí vypnou síť.

Hon za rychlým dobíjením pokračuje. ABB představilo nejrychlejší nabíječku na světě.

Dobíjecí výkon až 360 kW zvládne nabít 100 kilometrů dojezdu pod tři minuty
04.10.2021 09:53
|
2
Reklama

Elektromobily nás nezajímají, ukazují data z českých firem. Jsme pozadu se sítí nabíječek

Protože je málo nabíjecích stanic, je málo elektromobilů. A obráceně. Je to začarovaný kruh
25.07.2021 19:46
|
12

Majitel Tesly se zasekl 15 hodin na nabíječce. Lidé sledovali jeho utrpení na internetu

Auto se nemohlo odpojit od Superchargeru. Tesla nepomohla, případ začala řešit až druhý den
23.03.2021 13:09
|
15

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
13
Reklama

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2

Statistiky poruchovosti s nečekaným výsledkem. Obvykle spolehlivá značka propadla

Škodovky si vedly celkem dobře, ale Toyota si výsledky za rámeček nedá
06.05.2024 08:15
|
8
Reklama
Autosalon TV