Reklama
Nová auta

Prohlédli jsme si novou Škodu Slavia. Má bytelný podvozek do terénu a kufr jako dacia

Na palubní desce je speciální přihrádka, kterou u evropských aut nenajdete. Indové ji ale potřebují

Škoda se chystá dobýt indický trh. Jedním z modelů, které jí v tom mají pomoci, je nová Škoda Slavia. Robustní sedan si musí poradit s náročnými podmínka tamních silnici a přitom Indům poskytnout dostatek komfortu pro jejich početné rodiny. Proto má celou řadu zajímavých detailů, které na tuzemských škodovkách nenajdete. My jsme si je přijeli ještě před premiérou prohlédnout do fotoateliéru nedaleko Mladé Boleslavi.

Na první pohled trochu jiná

Asi nepřekvapí, jak Škoda Slavia vypadá. Samozřejmě si přisvojila aktuální designový směr automobilky spolu s typickou maskou chladiče, světlomety a známými linkami. Už na první pohled to je ale trochu jiné auto. Dělá to nebývale vysoký podvozek, který spíš patří k SUV než k sedanu. Navíc je kombinovaný s malými koly, Slavia může mít 15“ nebo 16“ disky s poměrně úzkými pneumatikami. To proto, aby se dobře popasovala s rozbitými indickými silnicemi.

„To samozřejmě není jediné specifikum pro indický trh. Auto má třeba zvýšené sání a dokonce zesílený klakson. Unikátem je i snížený středový tunel u zadních sedadel. Indové jezdí totiž rádi v pěti a překážel by jim. Auto stojí na platformě MQB-A0 IN a nebude mít pohon všech kol, takže snížení tunelu nebyl tak velký problém,“ říká mi u auta, které před pár dny přiletělo z Pune, Zdeněk Štěpánek, mluvčí produktu Škoda Auto.

Škoda Slavia ale zároveň patří do kategorie, ve které by ji rozhodně žádný český řidič nečekal. Jde o „medium size premium sedan“, tedy středně velký luxusní sedan. „Tomu odpovídají i další specifické prvky, jako jsou chromové lišty a kliky nebo plaketa na boku. Takovým symbolem luxusu je v Indii střešní okno, které Slavia také má. Je to v podstatě nutnost,“ dodává Štěpánek a ukazuje ještě jeden detail – kruhovou mlhovku v předním nárazníku, s níž je Slavia mezi škodovkami také raritou.

Zaměřeno na rodinu

Vysoký podvozek vyniká hlavně na zádi, která je na první pohled pořádně přizvednutá. Odřít ji třeba o obrubník tedy není možné. Kdyby se Slavia prodávala v Česku, stala by se konkurentem Dacie Sandero. Má podobně koncipovaný kufr s jednoduchým plechovým víkem bez zakrytých vzpěr, které tak mohou šťouchat do naložených zavazadel. V kufru není snad jediný praktický detail, jde jen o holou díru s rezervou pod podlahou. Objem 521 litrů ale pohodlně odveze vše potřebné.

To už ale Zdeněk Štěpánek otvírá dveře do kabiny. Vlevo se ale dostaneme na místo spolujezdce, protože v Indii sedí řidič na druhé straně. „I v kabině je celá řada specifik. Auto má velmi výkonnou klimatizaci kvůli teplotním podmínkám v Indii. Je tu také mnoho USB-C portů, protože Indové si neustále hrají se svými telefony. Pro top výbavu jsou zajímavostí kožené sedačky s perforovanou kůží, vpředu navíc odvětrávané. I to má teplotní důvody,“ dodává Štěpánek. Ukazuje mi také obdélníkovou přihrádku navrchu palubní desky. Ta je pro Indy nutnost, neboť si sem dávají nejrůznější talismany a sošky bohů, kteří je mají ochránit na nebezpečných cestách.

Design kabiny opět navazuje na současné trendy, nejvíce se podobá Škodě Fabia. Má stejné kruhové výdechy klimatizace nebo nápis ŠKODA na krytu přístrojového štítu (fabia má nápis FABIA). Ten je v top verzi digitální, jinak analogový. Zábavní systém se prodává ve dvou velikostech, má ale úplně jiný hardware i software než ten evropský. Trochu jsme si jej osahali a zdá se, že má výrazně méně funkcí. Orientace v něm je pro znalého Evropana obtížná.

Dva motory a indické kořeny

Škoda Slavia vyjede na silnice se dvěma benzinovými motory. Základem bude 1.0 TSI o výkonu 81 kW, pro náročnější řidiče je připraven 1.5 TSI o síle 110 kW, který lze kombinovat s automatickou převodovkou DSG. Škoda chce mimo jiné na Indy zapůsobit tím, že drtivou část vozu vyrábí lokálně. Slavia má mít 95 procent dílů z Indie, vyrábí se v továrně v Pune. Totéž platí pro SUV Kushaq, které už automobilka ukázala. Dosud prodávané modely Octavie nebo Superb se dovážely z Česka rozmontované a na místě se pak už jen skládali.

„Jméno Slavia jsme zvolili proto, že bývá zvykem, že luxusnější vozy mají cizí jména. Naopak SUV Kushaq je místní název ze sanskrtu,“ vysvětluje Štěpánek. Cenu Slavie ale ještě nezná, ta by měla být k dispozici zřejmě počátkem příštího roku. Kushaq stojí v přepočtu něco málo přes půl milionu korun v nejvyšší výbavě, to by podle odhadu měl být případ i Slavie.

Auto se bude prodávat v Indii, Nepálu a na Šrí Lance. Cílem je prodat asi 100 tisíc aut, čímž by se Indie dostala do pěti nejúspěšnějších trhů Škody Auto. Zároveň chce mít Mladá Boleslav spolu s Volkswagenem pětiprocentní podíl. „V druhé fázi se počítá s exportem z Indie do dalších zemí, třeba do jihovýchodní Asie či severní Afriky. Možností je také Jižní Amerika,“ dodává Štěpánek. V blízké budoucnosti tak bude Slavia jezdit i s volantem na správné straně.
Reklama

Diskuze

Karel - 06.12.2021 03:40:50
Proč neni Dvoubarevný interier i u nás? vypada to líp
zaplacený škodovkář - 20.11.2021 18:48:43
20 let fasuji škodu jako firemní auto, jezdil jsem posledním formanem, felicií, fabií, romsterem, octavií. Asi tomu nebudete věřit, ale mimo spotřebního materiálu (kotouče, desky, olej, stěrače) jsem neměl žádný problém. Auta jsem měnil po 160 tis.km.

Takto vypadá interiér nové Škody Slavia. Dostala známý volant i virtuální přístroje

Mladá Boleslav představila kabinu svého indického modelu. Silně připomíná Škodu Fabia
09.11.2021 16:57
|
3
Reklama

Mladá Boleslav představila nový levný sedan. Škoda Slavia je ale českým řidičům zapovězená

Škoda chce dobýt indický trh. Po SUV Kushaq přichází s dalším vozem pro tamní silnice
07.10.2021 13:50
|
5

Testovali jsme nový sportovní automobil Škoda Slavia. Vypadá lépe, než jezdí

V areálu Adventure Land Bělá jsme měli možnost vyzkoušet většinu studentských vozů Škoda
23.07.2020 20:01
|
0

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
0

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1
Reklama

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0

Komentář: Neomezená rychlost na dálnici je bezpečnější než limit. Dokazuje to americká zkušenost

Vláda už může zavést na některých českých dálnicích 150 km/h. Ani vyšší rychlost by nebyla problém
13.05.2024 09:01
|
4
Reklama
Autosalon TV